Songül'ler yaşasın, yaşayarak örnek olsun
28.8.2015
Songül Ateş, Antalya’da ayrı yaşadığı ve boşanma davası açan eşi Gülşen Bayraktar'a şiddet uygulayan Hasan Bayraktar'ı durdurmaya çalışırken öldürüldü.

 Songül Ateş kardeşimiz başka bir kadının hayatını kurtarmaya çalışırken bir kadın cinayetini dururmaya çalışırken öldürüldü. Türkiye'de her günkadın cinayeti haberleri almaya devam ederken Songül kardeşimiz aslında çok örnek bir davranış sergiledi. Bizler daha önce çok kere görevi bu olmasına rağmen pek çok kolluk kuveti, ya da savcının kadınların hayatını kurtarmak için ellerindeki yetkiyi bile kullanmadıklarını biliyoruz. Ancak bizler artık ölürken değil yaşayarak örnek olmak istiyoruz.

Türkiye'de bulunduğumuz şartlarda ise yaşam hakkımızı almanın Özgecan Yasası'nı kazanmak olduğunu biliyoruz. Bir kez daha tüm sorumlulara ve Meclis'e sesleniyoruz. Meclis'in ilk görevi kadın cinayetlerini durdurmak için çözüm yollarını hayata geçirmesidir. Bunun için ise ilk adım Özgecan Yasası'nın çıkmasıdır.

Yazın sıcağında kadınlar pek çok ilde Özgecan Yasası için yürüyüşler düzenledi. Çünkü yasanın Meclis gündeminde tartışılmadığı hergün kadınlar öldürülmeye devam ediyor.

Songül Ateş kardeşimizin ailesine sesleniyoruz. Yalnız değilsiniz. Sizleri de bizimle birlikte yürümeye çağırıyoruz. Asla yalnız yürümeyeceksin.

 
28.8.2015

Yeni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı "kadın aile içinde ele alınmalıdır" diyen Ayşen Gürcan oldu.