Tecavüzün saygını, cinayetin iyi hali olmaz
5.11.2015
Diyarbakır'da 2013 yılında 14 yaşındaki Z.B.'ye tecavüz eden Y.T.'nin davası sonuçlandı. Tecavüzcüye "saygın tutum" indirimi uygulandı. Tecavüzün saygın tutumu olamaz. Bu indirimler tecavüzü ve kadın cinayetlerini aklamaktadır.

 Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre sanık Y.T., 2012 yılı Kasım ayında 14 yaşındaki Z.B. ile buluştu. İddiaya göre genç kadını Çiftkapı semtine getiren Y.T., burada genç kadını zorla kolundan tutup surların içine çekti ve kafasına taş vurarak bilincini kaybedecek şekilde döven Y.T., daha sonra baygın yatan Z.B.'ye cinsel saldırıda bulundu.

İddianamede karnı şiştiği için annesi tarafından hastaneye götürülen Z.B.'nin 8.5 aylık hamile olduğunun ortaya çıkması üzerine ailesinin şikayetçi olduğu vurgulandı. Çocuk doğurmak zorunda kalan 14 yaşındaki genç kadının ruh halinin oldukça bozuk olduğu ifade edildi.

Çocuğun rızası tecavüzü hukuka uygun hale getirmez

Cumhuriyet Savcısı Ömer Yurdusev, şüphelinin 15 yaşını bitirmeyen mağdureyi rızasıyla kaçırıp alıkoyduğu kabul edilse dahi, çocuğun rızasının cinsel istismarı hukuka uygun hale getiremeyeceğini belirtti.

Hakim tecavüzcünün ifadesini samimi buldu!

14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel saldırıda bulunan kişinin ifadesini samimi bulan savcı, 'Beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde cebir kullanarak çocuğun nitelikli cinsel istismarı' ve 'Çocuğa karşı cinsel amaçla kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından 43.5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Saygın tutum indirimi

Kararını açıklayan mahkeme sanık Y.T.'yi önce 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' ve 'Cinsel amaçlı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından 14 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın duruşmadaki "saygın tutumunu" dikkate alan mahkeme indirim yaparak Y.T.'nin 11 yıl 8 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Cinsel saldırıya uğraması sonucunda hamile kalıp, doğurmak zorunda kalan 14 yaşındaki kız çocuğunun ruh hali, heyet rağporlarına "Mağdurenin ruh sağlığı bozulmadı." olarak geçti.

Avukat Sanli: Israrla tutuklamaktan kaçındılar

Cezanın yasaya aykırı olduğunu söyleyen mağdur avukatı Halime Sanli, "Yeni kanunda bunun cezasının 16 yıldan az olamayacağı açıkça belirtilmesine rağmen mahkeme suç tarihi itibari ile eski cezayı uyguladı. Eski yasada bile verilecek cezanın 12 yıldan az olamayacağına hükmedilmiş. Devamında cezada artırım yapılması öngörülmesine rağmen bunu da uygulamadılar. Kararı temyiz ettik. Baştan beri cinsel saldırıyı kabul etmeyen sanık hakkında iyi hal indirimi uygulandı. Bu zaten hukuksuzluk. Sanık yargılamada herhangi bir pişmanlık göstermemesine, ilişkiye girdiğinin reddeden bir tutum sergilemesine ve raporlar tamamen sanığın aleyhine olmasına rağmen indirim yapıldı. Taş attığı iddiasıyla çocuklara tutuklama kararı verip cezaevine koyan yargı, 14 yaşındaki kızı döverek hamile bırakan adamı tutuklamaktan ısrarla kaçındı" dedi.