Hayat kurtarırken öldürülüyoruz
19.11.2015
Doktor Aynur Dağdemir, Samsun’da çalıştığı hastanede bir kadın katili tarafından öldürüldü. Katil, hastanede çalışan boşandığı eşi Şeyda A.’yı hastane koridorunda tehdit ederken, olaya müdahale den Aynur Dağdemir’i bıçaklayarak öldürdü.

Bugün bir kadının hayatı kurtuldu, diğer bir kadın hayatından oldu. Çünkü katil, eski eşiyle konuşmadan önce bıçağını da yanına almıştı. Konuşmaya değil de can almaya giden  Yusuf D., bu kez eski eşi değil; bir kadının hayatını kurtarmak isteyen doktoru hedef aldı.

Doktor, öğretmen, öğretim görevlisi, öğrenci, ev kadını ; evli, bekar, çalışan ya da çalışmayan… kadın katilleri fark göz etmeden kadınların yaşam haklarını ellerinden almaya devam ediyor. Her gün farklı bir kadının ölümü manşetlere yeni bir kadın cinayeti olarak yansırken , sorumlu Bakanlık konuyla ilgili henüz elle tutulur bir veriye bile sahip değil.

Siyasi arenada kimilerinin “abartılıyor” kimlerinin “fıtrat” dediği kadın cinayetleri, adalet sistemi içinde ise katillere uygulanan ceza indirimleriyle sanki ödüllendiriliyor.  Kravatını takan, seviyordum diyen, pişmanım diyen tüm katiller bir “iyi hal” kalkanının ardına gizleniyor. Kadınlar, yalnızca kadın oldukları için öldürülmeyi hak ediyormuşcasına katillerin sırtı sıvazlanıyor.

Adalet duygusuna inancın zedelendiği, kadının itibarsızlaştırıldığı; medyanın ve siyaset dilinin  de çoğu zaman kadının karşısında yer aldığı bu düzende, biz kadınlar bir yaşam mücadelesi  veriyoruz. Bu adaletsizliğin son bulması, kadınların insanca ,güven içinde yaşayabilmesi ve katillerin hak ettikleri cezaları alması için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak tüm kadınları birleşmeye çağırıyoruz.

Dün Özgecan, Emine, Seda, Hatice, Serpil… ve daha yüzlercesi ; bugün Aynur Dağdemir ve aslında tüm kadınlar için,  22 Kasım’da İstanbul- Taksim Tünel Meydanı’nda buluşuyoruz. 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü öncesi, tüm kadınların yaşam hakkını kazanmak için yürüyoruz. Kadın cinayetlerine, katillere uygulanan indirimlere dur demek için Tünel Meydanı’ında olacağız!
19.11.2015

Gülay Memiş'in katili, indirim alabilmek için her yolu denedi