Muhtar Remzi Kandaz'ın açıklaması kadın katillerini cesaretlendiriyor
1.12.2015
Geçtiğimiz günlerde medyada üzülerek şahit olduğumuz bir olay yaşandı. Kocaeli- Gebze’de Arapçeşme Mahallesi Muhtarı Remzi Kandaz, sosyal paylaşım sitesinde kız çocuklarının akşam ezanından sonra dışarıda gezmemesini, aksi davrananları döveceğini belirten bir paylaşım yaptı.

Bu sebeple Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, Muhtar Remzi Kandaz’ın bu açıklaması kadın düşmanlığının bir yansımasıdır, kadın katillerine cesaret veren bir açıklamadır.

 
Kadınların cinsiyetinden ötürü öldürüldüğü, yaşamlarının tehdit edildiği bir ülkede “kız çocuklar akşam ezanından sonra dışarı çıkmasın” demek; “eğer çıkarlarsa olacaklardan kendileri sorumludur” demektir. Aynı açıklamaları, mahkemelerde karısı dışarı çıktığı için onu öldüren ve bu sebeple cezasında indirim isteyen katillerden tanıyoruz. Aynı zihniyeti ölen kadınların ardından “Onun da gecenin bir vakti sokakta ne işi varmış?” diye sormaya utanmayan erkek egemen söylemlerden tanıyoruz.
 
Suçluyu cezalandırmak yerine kadını sosyal hayattan kopartıp eve hapsederek, kadınların korunabileceği düşüncesi büyük bir kandırmacadır. Maalesef ki şuan ülkemizde oluşturulmak istenen algı budur. Bu olayda bahsi geçen devlet memurunun görevi ise kadınları eve kapatmak değil ; sokakları insan için güvenli bir yaşam alanı haline getirmektir. 
 
Katillerin, tacizcilerin , tecavüzcülerin dışarıda, kadının ise kapalı kapılar ardında tutulduğu bir sistem kabul edilemez.1.12.2015

Kayseri'de genç bir kadın vurularak öldürüldü ve cansız bedeni bir çukura atıldı