Özgecan Aslan davasındaki gibi tüm kadın cinayeti davalarında indirim uygulanmamalıdır
3.12.2015
Özgecan Aslan davası 3. duruşmasında sonuçlandı. Karar okunduğunda tüm salon kararı alkışladı. Çünkü Özgecan’ın katillerine indirim uygulanmadı ve tüm toplumun beklediği adalet yerini buldu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak daha Özgecan Aslan’ın öldürüldüğünün haberini aldığımızda, öldürülen tüm kadın kardeşlerimiz için yaptığımız gibi adalet sözünü vermiştik. Her duruşmada pek çok ilden kadınlar ve öldürülen kadınların aileleri Tarsus Adliyesi’nin önüne geldi. Bugün Özgecan’ın katillerinin hiçbirinin indirim almamış olması kadın mücadelesinin bir kazanımıdır.

Şimdi Özgecan’ın katillerine indirim uygulanmamasını tüm öldürülen kadın kardeşlerimizin davalarında sağlamak için mücadeleye devam edeceğiz. Önümüzde önemli bir süreç var. Meclis komisyonları görevlerine başladı ve bizim Meclis’te 3 senedir beklemekte olan TCK’ya ek madde önerimizi artık Meclis gündemine almak zorunda. Çünkü toplum çözüm bekliyor, kadınlar yaşam haklarını ellerinden alan kadın katillerine indirimlerin uygulanmamasını istiyor.

Katillerin kravat taktığı için iy indirimi alması, haksız fiil, saygın tutum, aşırı sevgi gibi indirimler kadın cinayetlerinin önünü açtığı için bu denli kritik. Başka kadın kardeşlerimizin öldürülmemesi için bu indirimlerin uygulanmaması bu nedenle toplumun ve tüm kadınların talebi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bizler Özgecan kardeşimizin davasında alınan kararın tüm öldürülen kadınlar için geçerli olması için mücadeleye devam edeceğiz. Tüm kamuoyunu da bunun için bize destek olmaya çağırıyoruz.  
3.12.2015

Özgecan davasında adalet sağlandı, 3 sanığa da ağırlaştırılmış müebbet