Bir kadın daha boşanmak istediği için öldürüldüğünde ne diyeceksiniz?
10.12.2015
AKP’nin henüz bir hafta önce sunduğu Türkiye’de boşanmaların araştırılmasına yönelik meclis komisyonunun kurulması önergesi derhal Meclis’te görüşülmeye başlandı. Bugün yapılan görüşmede Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da dahil olmak üzere AKP’li vekiller boşanmalardaki artışın toplumun yapısı için “bir tehlike” olduğunu ifade ettiler. CHP’li vekil Candan Yüceer ise önemli bir konuya parmak bastı “kadınların sorunu boşanmak değil boşanamamaktır.” Boşanmaları araştırma önergesine karşılık kadın cinayetlerini gündeme getiren tüm milletvekillerinin yanındayız.

Kadınların giderek artan rakamlarda boşanmak istedikleri için öldürüldüğü ülkemizde Meclis’in çalışmaya başladığı ilk ayda boşanmaları engellemek yönünde verilen önergenin gündemleştirilmesi bu gerçeğin üstünü örtmek hatta başka kadın cinayetlerinin önünü açmaktır. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bizim Meclis’e 3 sene önce verdiğimiz Özgecan Yasası önerisi 7 Haziran seçimlerinin ardından 3 vekil tarafından da yeniden Meclis’e sunuldu. Ancak görüyoruz ki AKP’nin henüz bir hafta önce verdiği boşanmaları araştırma meclis komisyonu önerisi çok daha aciliyetli olacak ki Meclis’in ilk gündemi bu konu oldu.

Esas acil olan kadın cinayetlerinin gündemleştirilmesidir. Özgecan Aslan davasının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dahil davada katillere indirim uygulanmamasını “memnuniyetle” karşıladı, Davutoğlu son iki gündür yaptığı her konuşmada Türkiye’nin hiçbir yerinde “tek bir kadına dahi el kaldırılmasına” izin vermeyeceklerini açıkladı. Bu sözlerin arkasında durmak en azından asgari bir tutarlılık gerektirir. Bu açıklamalar karşılığında Meclis’in ilk gündemi olarak boşanmaları araştırma komisyonu önermek çok çelişkili bir durumdur.

Bugün Türkiye’de aile içinde yaşanan sorun Meclis’te Mv. Candan Yüceer’in de ifade ettiği gibi boşanmak değil boşanamamaktır. Kadınları korumadan aileyi korumak mümkün müdür? Kadınlar boşanmak istediği için öldürülürken nasıl bir aile bütünlüğünden bahsedilebilir? Meclis’in derhal kadınların konumunu güçlendirmeyi ve en can yakıcı sorun olan kadın cinayetlerine çözümü değerlendirmesi gerekirken bu önerge kadın katillerine cesaret veren bir yerde duruyor. Bir kadın kardeşimiz daha boşanmak için öldürüldüğünde Meclis’te bu önergeyi savunan vekiller topluma ne diyecekler?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, derhal Meclis’te 3 senedir beklemekte olan kadın katillerine indirim uygulanmaması için sunduğumuz yasal düzenlemenin gündeme alınmasını istiyoruz. 
12.12.2015

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Çalıştayı toplandı