2016 yılının ilk iki gününde, 4 kadın kardeşimiz öldürüldü
3.1.2016
2016’nın ilk 2 gününde 4 kadın öldürüldü. Öyle görünüyor ki 2016 yılı da kadınlar erkek şiddeti ile mücadeleyle başlıyor. Yetkililerin birer rakamdan ibaret gördükleri, istatistiklerini bile tutmadıkları kadın cinayetleri, bizim için bir yaşam meselesidir. Bu sebeple, geçtiğimiz 2 günde yaşamını yitiren kadın kardeşlerimizin aileleri de yalnız değildir. Kadınların sırf kadın oldukları için öldürüldükleri ülkemizde, kadın cinayetleri durana, katiller hak ettikleri cezaları alana dek çalışmalarımız daha da güçlenerek devam edecek.

Bizler , 2015 yılındaki kadın cinayeti davalarında elde ettiğimiz hukuki kazanımlardan da güç alarak, yılmadan erkek şiddeti ile mücadele edeceğiz. Özgecan Aslan ve  Selime Günaydın kardeşlerimizin davalarında olduğu gibi, hiçbir kadın katili indirim almayana dek ;  “Yaşam hakkımız için yasa şart” diyerek meclise sunduğumuz kanun teklifimizin yasalaşması için birlik olacağız.

 
Erkek egemen yasalara,  siyasilere, toplumsal baskılara karşı daha güçlü bir şekilde karşı koymak için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak tüm kadınlara çağrımızdır : 
Yaşam hakkımız için hep birlikte direneceğiz! Öldürülen, şiddet gören kadın kardeşlerimiz asla yalnız yürümeyecekler. 2016 yılında da daha çok bir araya gelecek, sesimizi daha yükseltecek ve şiddet gören, yaşamını yitiren tüm kadınlar adına mücadeleye devam edeceğiz!

Yeni yılın ilk 2 gününde 4 kadın cinayeti işlendi
 
Yeni yılın ilk 2 gününde Türkiye'nin değişik yerlerinde 4 farklı kadın cinayeti işlendi. Yılbaşı eğlencesi için arkadaşlarıyla bir restorana giden bir kadın ise bıçakla yaralandı.

Osmaniye'de bir kadın, babası tarafından tüfekle vuruldu
 
Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde tartıştığı babası tarafından av tüfeğiyle vurulan kadın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti, kaçan zanlı polis tarafından gözaltına alındı. Babası Mevlana H. tarafından tüfekle vurulan ve ağır yaralı olarak özel bir hastaneye kaldırılan 23 yaşındaki Şükran A, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
 
Batman’da nişanlısını boğazını keserek öldürdü
 
Batman’da 25 yaşındaki Nurettin Demir, 20 gün önce nişanlandığı akrabası 23 yaşındaki Songül Demir’i kiraladığı otomobilin içinde boğazını keserek öldürdükten sonra iş merkezinin çatısından atlayarak intihar etti.
 
Ordu’da yaşlı bir kadın bıçaklanarak öldürüldü
 
Ordu’nun Ünye ilçesinde 73 yaşındaki kadın, yalnız yaşadığı evinde 28 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Yaşlı kadının 28 yerinden bıçaklandığı ve kolundaki 2 altın bilezik ile bir miktar parasının çalındığı tespit edildi. Yetkililer, evin kapısında zorlama olmadığını belirledi.
 
Alanya’da Rus uyruklu kadının cenazesi bulundu
 
Alanya’nın Mahmutlar Mahallesi’nde bir rezidansta yaşayan Rus uyruklu İrina Mayboroda, yılbaşı gecesi kutlama yapmak için aynı rezidansta kalan Alexander Chernyak ve eşi Olga Chernyak’ın evine gitti. Rezidansın resepsiyon görevlileri tarafından Mayboroda’ın cenazesi 6. kattaki holde bulundu. Görevlilerin jandarmaya haber vermesi üzerine, Mayboroda’nın, Chernyak’ların evine gittiği tespit edildi. Evde yapılan incelemede, kan izleri bulundu. Alexander ve eşi Olga Chernyak gözaltına alındı.

İstanbul'da bir kadın bıçakla yaralandı
 
İstanbul Sarıyer'de yılbaşı eğlencesi için arkadaşlarıyla bir restorana giden Barbaros Akbingül ile Rus uyruklu eşi Ksenia Akbingül, Sabah 05.00'te restoran çıkışı kalabalık bir grupla bilinmeyen nedenle tartıştı. Alkollü oldukları öne sürülen gençlerden biri, Akbingül çifti ve arkadaşlarına bıçakla saldırdı. Ksenia Akbingül, göğsünden bıçaklandı. Ambulansla hastaneye kaldırılan Ksenia Akbingül'ün durumunun ciddi olduğu bildirildi.6.1.2016

Gamze Uslu davasında 25 yıl hapis verildi, şüphe ortadan kalktı