Özgecan Aslan'ın ardından bir senede yaşananlar
10.2.2016
Özgecan Aslan 1 yıl önce bugün öldürüldü. Tam bir yıl önce bugün ilk kez hepimiz tanıdık onu gülümseyen fotoğrafıyla.

Özgecan Aslan’ın Ardından Bir Senede Yaşananlar

Özgecan Aslan 1 yıl önce bugün öldürüldü. Tam bir yıl önce bugün ilk kez hepimiz tanıdık onu gülümseyen fotoğrafıyla.

Özgecan’ın ölümüne,  başta kadınlar olmak üzere toplumun her kesiminden haklı bir tepki yükseldi.  Gazeteler, televizyonlar , sosyal medya …. herkes istisnasız Özgecan’ın katillerinin indirim almaması için mücadele etti.

İşte “kadın katillerine ceza indirimi uygulanmaması için öngörülen yasal düzenleme” bu sayede toplumu da arkasına alarak bir kez daha meclis gündemine taşındı. Adı “Özgecan Yasası” olarak anıldı.

Özgecan Aslan’ın davası tüm kadın cinayeti davaları için örnek teşkil etti. Katillerine indirim uygulanmaması sonrasındaki pek çok kadın cinayeti davasına da yansıdı. Kadın cinayeti davalarını takip ederek, ailelerle birlikte verdiğimiz adalet mücadelemiz sonuçlarını veriyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak sahip çıktığımız davaların neredeyse tamamında kadın katillerine indirimlerin verilmesinin önüne geçtik.

Ancak kadın cinayetleri atarak devam ediyor. Çünkü kadın cinayeti davalarında mücadelemiz sonucu başarı kazanmamıza rağmen Türkiye’nin geneline baktığımızda kadın düşmanlığı, diyanetin fetvalarında da örnek olduğu gibi artmakta. Kadınların çalışma hakkına saldırılar gerçekleşmekte, cinsel saldırılar artmaktadır. Ayrıca savaş nedeniyle toplumun genelinde şiddetin yükseldiği bir durum yaşanmakta. Tüm bu nedenlerden ötürü kadın cinayetleri artmaktadır. Ancak aynı davalarda olduğu gibi nasıl ki orada mücadelemizle kazanıyoruz, tüm Türkiye’de de kadın cinayetleri mücadelesini büyüterek ve tüm Türkiye’ye sararak kadın cinayetlerini de durduracağız.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak yıllardır mücadelesini verdiğimiz bu talep, artık herkesin ortak talebi olmuştu. Biz koca bir seneyi, meclisin, siyasi iradenin bu haklı çığlığa artık kulak tıkayamayacağını düşünerek, sesimizi hiç kısmadan mücadeleyle geçirdik. Bu süre zarfında Özgecan Aslan kardeşimizin katilleri gerçekten talep edildiği gibi hiçbir indirim uygulanmadan en üst sınırdan ceza aldı. Davadan örnek bir karar çıktı.

Fakat tüm bunların olduğu 2015 senesi boyunca, 303 kadın kardeşimiz öldürüldü. Her biri birer Özgecan’dı ; her biri birer yaşam umuduydu. Birçoğunun katili her şeye rağmen tahrik, sevgi, iyi hal indirimleriyle sanki ödüllendirildi. Mahkemelerde “seviyordum” diyen , “kıskandım” diyen “kravatını takan” katillerin hep iyi halleri görüldü. Yaşam hakkı elinden alınan, artık sesi duyulmayan nice Özgecanlar , mahkeme salonlarında haksız ithamlarla suçlandı. Yeni Özgecacan’ların yaşam hakkını koruyacak olan yasa, bir türlü hukuki olarak gündeme alınmadı. Bu sebepledir ki 2016 yılının Ocak ayında 36 kadın kardeşimiz daha öldürüldü. 

İşte biz öldürülen, saldırıya uğrayan, can güvenliği olmayan, şiddet gören tüm kadınlar için sesimizi yükseltmeye devam ediyoruz.  Özgecan’ın katillerine uygulanan ceza, Cansu Kaya’nın,  Seda Camgöz’ün, Dilay Gül’ün … ölen  tüm kadınların katilleri için de geçerli olmalıdır diyoruz. 10 yılda % 1400 artan kadın cinayetleri, bu ceza indirimlerin, bir türlü çıkmayan yasal düzenlemelerin sonucudur diyoruz.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak;
- Yaşam hakkımız için
-  Özgürce gece geç saatlere kadar gezip, özgürce giyinebilmemiz için
-  Özgürce kahkaha atıp, özgürce hamile kalıp kalmayacağımıza karar vermemiz için
-  En az erkekler kadar haklarımızı kullanmada eşit olduğumuzu özgürce ifade edebilmek için
- Diyanetin fetvalarına göre değil, modern hayatı özgürce yaşamak istediğimiz için
- Dünyanın yarısı olduğumuz için,
Başka Özgecanların ve bütün kadın kardeşlerimizin yaşam hakkı için  erkek egemenliğine direnmeye devam edeceğiz.

 

 
16.2.2016

Eskişehir'de ilkokuldan itibaren babası tarafından cinsel saldırıya uğrayan kardeşimize sesleniyoruz

Melek Arı DEVAMINI OKU