Gözümüz Ensar'ın üzerinde
28.6.2016
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Merkez Yürütme Kurulu açıklamasını paylaşıyoruz.

 Ensar Vakfı’nın Manisa’da çocuklar için yaz okulu açıyor olması bizimle beraber toplumu harekete geçirdi. AKP’nin Ensar Vakfı’nı her şey pahasına yaymaya çalıştığı, koruduğu gün gibi ortada. Karaman’da sadece bir kişiye verdiği cezayla vakfı akladığını düşünüyor. Açtığı yurtlarda çocuklara tecavüz edilmiş bir vakfın yaz okulu açmasına tabi ki sessiz kalamazdık. 

Manisa’da sözde çocuklar için yaptığı yaz okulu Ensar Vakfı’na zehir oldu. Gösterişli bir açılış yapıp milletvekillerini getirmek istediler. Ancak konuşma bile yapamadan okula girdiler. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak yaz okulunun yapılacağı okulun bahçesine girdik ve çıkmadık. Çocuklara zarar vermenize izin vermeyeceğiz dedik.
 
Kurduğu yurtlarda onlarca çocuğa tecavüz edilen Ensar Vakfı’na devlet tüm imkanlarını seferber etti. Ensar Vakfı’nı tecavüz suçunun dışında tuttular. Karaman’da bir kişiye ceza vererek vakfı aklamaya çalıştılar. Ancak Manisa’da Şehzadeler Kaymakamlığı’nın yaz okulu için “bayan görevliler” belirledik diyerek açıklama yapması vakfı hala aklayamadıklarının kanıtıdır. 
 
Çocuklara zarar vererek halka meydan okumak isteyenler başaramayacaklar. Çünkü biz hem çocuklara zarar vermelerine engel olacağız, hem de toplumun, çocukların aydınlık geleceği için laiklik mücadelesi vermeye devam edeceğiz.
 
Cevaplanmasını beklediğimiz sorularımız var. Tüzel kişiliklerin ve şahısların ilk ve ortaokul düzeyinde bu türden yurt ve evler açmaları yasal açıdan mümkün değilken bu nasıl gerçekleşebiliyor? Bu vakfın kaç şubesi denetlenmiştir? Yasa dışı olan bu yurt ve evlerin sayısı kaçtır? Kaydı var mıdır? Denetime tabi tutulmuş mudur? Bu vakfın yaz okulu açabilmesinin yasal dayanağı var mıdır? Gerekli izinler alınmış mıdır? Bu yaz okulları yatılı mı olacaktır? Buralarda verilecek eğitimin içeriği denetlenmiş midir? Milli Eğitim Temel Yasası'na uygun mudur? Burada görevlendirilecek öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı personeli midir? Geçmişte cinsel istismara, pedofili vakasına karışıp karışmadıklarına bakılmış mıdır? Açtığımız imza kampanyasıyla herkesi sorularımızın cevaplanması için mücadele etmeye, kampanyayı imzalamaya çağırıyoruz.
 
Aydınlık bir geleceğin, ancak lâik bir eğitimin aydınlığında mümkün olabileceğinin bilincindeyiz. Denetimden uzak, yasa dışı yurtları, evleriyle ülkeyi örümcek ağı misali sarmakta olan bu şaibeli kurumun hiçbir yerde yaz okulu açmasını istemiyoruz. Çocuklarımızın yazlarını kışa çevirecek bu karanlık vakfa asla emanet etmeyeceğiz.
 
 
 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Merkez Yürütme Kurulu