Ensar Karanlığına Karşı, Tüm Çocukların Geleceği İçin; Gözümüz Ensar'ın Üzerinde
13.6.2017
Vakfın bu yılda Manisa'da yaz okulu açacağını duyurması üzerine yeniden tekrarlıyoruz; Gözümüz Ensar'ın üzerinde olmaya devam edecek.

Karaman’da Ensar’da tüm toplumun vicdanını yaralayan, onlarca çocuğun istismarının ortaya çıkışı hala aklımızda. Yalnızca bir kişinin yüzlerce yıl ile cezalandırılması ise, ne bu olayın üzerini örtmeye yeter, ne de iktidarın tek vücut olup Ensar Vakfı’nı savunma görüntüleri gözümünün önünden gitmeyeceği gerçeğini değiştirir. Ensar bir bütün olarak karanlığın, çocuklarımızın geleceğinin tehdit altında oluşunun örneğini ortaya koydu ve bizler çocuk istismarına karşı Ensar zihniyeti ile mücadele etmeye devam ediyoruz.

Ülkede bu tip vakıf ve kuruluşların topyekün varlığının denetimsizlik ve serbestlik ilkeleriyle yaygınlaşmasının sonuçları olarak önümüze gelen örneklerden biriydi. Böyle bir olayın yaşanmasından çok, iktidarın ve döneminin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı`nın akla ziyan “Bir kereden bir şey olmaz” yaklaşımını ve Meclis`teki “Tebrik Töreni” açıkça ortaya çıkardı ki, çocuklarımızın başına gelenlerden çok, kurumlar ve kurumların sahipleri öncelendi, bunun için defalarca kanun teklifi kamuoyunun önüne getirildi. 
 
Hem Karaman rezaletinde, hem mecliste Ensar’ı aklatmanın tebrik törenlerinde, hem de meclise apaçık sunulan utanç önergesinde biz kadınların, çocukların yanında olmaya devam ettik. 
 
Geçtiğimiz yıl bu kurum Manisa’da da yaz okulu açacağını duyurdu. Bizler ise çocuklarımızı Ensar’a emanet edemeyeceğimizi duyururak, Manisa’da hem kadınlar hem de toplumsal muhalefetin tamamıyla eylemlerimizi gerçekleştirdik, kapılarında nöbetler tuttuk. Karaman rezaletini broşürler dağıtarak duymayanlara duyurduk. Yasal hiçbir dayanağı olmadığı halde MEB`e bağlı okullarda yaz kursları açabilmelerini, okul önü eylem ve nöbetlerimizle protesto ettik. Kursa gelen velilerin bir kısmının vazgeçip dönmelerini bile sağladık. Bunun sonucunda çok az bir öğrenci topluluğu ile yaz okulu gerçekleşebildi. 
 
Vakıfın bu yılda Manisa’da yaz okulu açacağını duyurması üzerine yeniden tekrarlıyoruz;
Gözümüz Ensar’ın üzerinde olmaya devam edecek.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, bu işin peşini bırakmamakta kararlıyız. Çünkü yüzlerce çocuğun istismar davalarını takip ederken, bir bu vakaların yeniden yaşanmasını önlemek için mücadele ediyoruz.
 
Çocuklarımızı Ensar gibi karanlık vakıfların, cemaatlerin eline terketmeyeceğiz. İstismar edilmelerine, yangınlarda can vermelerine izin vermeyeceğiz. Gözümüz Ensar`ın üzerinde olacak. Bununla da yetinmeyeceğiz. Lâikliğin, bu ülkenin, bizlerin, en çok da kadınların can damarı olduğunun bilinciyle, yüzümüz aydınlıkta, ellerimiz de Ensar’ın yakasında olacak. Ensar karanlığına karşı kadınlar ve çocuklar için mücadele etmeye devam eden bizler kazanacağız.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 
 12.6.2017

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Davaları Yargıda Cinsiyetçilik Raporu