İş Yerinde Tacize Sessiz Kalmayacağız
15.7.2017
İş yerinde tacize sessiz kalmayacağız, biz kazanacağız!

Özel bir rehabilitasyon merkezi sahibi Özcan Ç., çalışanı Hatice Sevci’yi eve bırakacağım bahanesi ile taciz ediyor ve Hatice Sevci patronu Özcan Ç.'nin tacizinden kurtulmak için hareket halindeki arabadan atlayarak hayatını kaybediyor.

Hatice’nin o arabadan atlaması iş yerinde kadınlara tacizin nasıl bir noktaya geldiğini gösteriyor; kadınlar patronlarının tacizinden kurtulabilmek için artık hayatlarından oluyor!

Ülkemizde, Hatice Sevci gibi çalışarak geçimini sağlamak isteyen, ayakları üzerinde durmak isteyen milyonlarca kadın var. Türkiye’de kadınlar zaten çalışmak, ekonomik özgürlüklerine kavuşmak için bin bir mücadele verirken; çalışmaya başladıktan sonra ise patronlarının, iş arkadaşlarının tacizine, cinsel saldırılarına maruz kalıyor. Ancak kadınlar, kendi kararlarını alabilmek için hayatlarını ortaya koyarken, tekrar eve kapatılmaya çalışılmasına karşın özgürce yaşamak için bu kadar mücadele ederken; iş yerinde kadınların tacize, mobinge, cinsel saldırılara sessiz kalmalarını boşuna beklemeyin. Kadın düşmanlarına verilen indirimler, kadın düşmanlarının cezasızlıkları size cesaret veriyor olabilir ama şunu aklınıza iyi sokun kadınlar ne olursa olsun haklarından vazgeçmeyecek; hangi makamda olursanız olun kadınlar sizden hesap soracak. 

Zuhal Güneş’in mücadeleyle açılan cinsel taciz davası işyerinde tacize uğrayarak çalışmak zorunda kalan birçok kadına umut olmuştu. Bugün ise Yazaki’de bir kadın arkadaşımızın bir yönetici tarafından tacizine sessiz kalmadığı için işinden atılan Dilek Gültekin direnişine devam ediyor. Kadınlar susmuyor, direnişleriyle tüm kadınlara cesaret veriyor. 

Bu yüzden tüm kadınlara diyoruz ki; iş yerinde cinsel tacizi görmezden gelme, bir daha iş bulamazsam diye sessiz sedasız istifa etme; biz istemezsek hiçbir şeyi örtemezler. Çünkü biz kadınlar en büyük bedeli hayatlarımızla öderken, direnmekten, mücadele etmekten bir an geri durmayanlarız. Biz kadınlar adalet yürüyüşünün en önünde kadınlar için adalet diyerek yıllardır biriken adalet özlemimizi en gür sesimizle haykıranlarız. Biz hayatları, kendi kararları için, çalışmak için, özgürce yaşamak için direnenleriz. Gelin Hatice’nin hayatını kaybettiği günü tüm kadınlar için bir milada çevirelim, mücadelemizle iş yerinde tacizi bitirelim, biz kazanalım!