"Normalleşme" Sürecinde 10 Günde 10 Kadın Öldürüldü
11.6.2020
Nasiba Mamatklova, Ayşegül Aktürk, Carmen Florentina Aydoğan, Miray Yılmaz, Nargül Yıldız, Güler A., Eda Nur Şahin, Hatice Çelik, Aslıhan Alkılınç, Hülya K. Hepsi Haziran ayının ilk günlerinde öldürüldü.

Haziran ayının sadece 10 gününde 10 kadın öldürüldü. 17 yaşındaki İrem’in Kasım 2019’da intihar etmediği, öldürüldüğü bu ay ortaya çıktı. Bir günde, sadece tek bir günde 3 kadın cinayeti yaşandı.

Pandemi döneminde kadınlar en çok evlerinde öldürülüyordu. ‘Normalleşme’ açıklamalarının yapılmasıyla birlikte, kadın cinayetleri arttı. Kadınlar için hayat ‘normalleşmedi’.  Kadınlar sokak ortasında, iş yerlerinde, çocuklarının gözleri önünde öldürülüyorlar. Evli oldukları, birlikte oldukları, reddettikleri, tanımadıkları erkekler tarafından en çokta ateşli silahlar öldürülüyorlar.  Geçtiğimiz ay 21 kadından 11’i ateşli silahla öldürüldü. Bireysel silahlanma bir an önce yasaklanmalıdır.

Kadınlar sadece öldürülmüyor, şüpheli bir şekilde hayatını kaybediyor. Haziran'da intihar etti denilen Aleyna Çakır, birlikte olduğu erkek tarafından daha önce defalarca şiddet görmüş, savcılığa suç duyurusunda bulunmuş.  Şüpheliler şikayete rağmen 2 defa serbest bırakılmış. Aleyna'nın şüpheli ölümü aydınlatılana kadar Ümit Uygun tutuklanmalıdr.  Biz hiçbir şüpheli kadın ölümünün de karanlıkta kalmasına izin vermeyeceğiz.

Kadınlar karantina sürecinde haklarını kullanmayı ertelediler. ‘Normalleşme’ süreci ile birlikte, kadınlar daha fazla haklarını aramaya başlayacaklar, şikayetçi olacaklar. Buradan bir kez daha uyarıyoruz. Bu süreçte kadınların karşı karşıya kalacağı şiddet tehdidi engellenmelidir.   

İçişleri Bakanlığı 2020 yılının ilk 5 ayında 91 kadın cinayeti, 11 Mart-20 Mayıs tarihleri arasında 33 kadın cinayeti olduğunu açıkladı. Platformumuzun verilerine göre ise, 2020 yılının ilk 5 ayında 119 kadın, 11 Mart- 20 Mayıs tarihleri arasında ise 53 kadın öldürüldü. Öldürülen her bir kadının isimlerini ve hikayelerini biliyoruz.  Bakanlık öldürülen kadınların isimlerini açıklamalıdır.  Her gün kadınlar öldürülürken, her gün bir kadın şüpheli bir şekilde hayatını kaybederken nasıl kadın cinayetlerinde azalma var diye açıklama yapılıyor. Her gün bir kadın öldürülmeye devam ederken ilgili bakanlıklar, bu ülkeyi yönetenler bir açıklama yapmıyor, adım atmıyor. Kadın cinayetlerini durdurmak için daha neyi bekliyorsunuz?

Bu ülkenin Adalet Bakanı kadın cinayetlerini neden çözemediniz diye sorulduğunda bir cevap veremiyor. Yayınladıkları genelgelerden, yasalardan bahsediyor. Ancak sadece yasayı çıkarmak yetmez, düzenlemeleri yapmak yetmez. İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284 sayılı koruma kanunu etkin uygulamak ve kadınları yaşatmak zorundasınız. Kadın cinayetlerini durdurmak için bir çözümünüz yoksa o koltuklarda oturmayacaksınız.

Biz kadınların öldürüldükleri her yerde eylem yapmaya devam edeceğiz. Tüm şüpheli kadın ölümleri aydınlatılsın diye mücadeleye devam edeceğiz. Kadın cinayetlerinin çözümü olan İstanbul Sözleşmesi ve 6284’ü her yerde söylemeye devam edeceğiz. Tüm kadınların katıldığı mücadelemizi büyütecek, kadın cinayetlerini durduracağız.