Şiddeti, cezasızlığı, şüpheli ölümleri, kadın cinayetlerini durdurmak için; İstanbul Sözleşmesi'ni uygulatacağız
16.11.2020
1960 yılında diktatörlüğe karşı mücadelenin sembolü olan Mirabel kardeşlerin ardından, bugün hala kadınlar şiddetin, dayatmanın tüm biçimlerine karşı hayatları pahasına direniyor.

Şiddeti, cezasızlığı, şüpheli ölümleri, kadın cinayetlerini durdurmak için; 

İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız.

22 Kasım’da Kadıköy’deyiz.

1960 yılında diktatörlüğe karşı mücadelenin sembolü olan Mirabel kardeşlerin ardından, bugün hala kadınlar şiddetin, dayatmanın tüm biçimlerine karşı hayatları pahasına direniyor.

Kadınlar ayrılmak istedikleri, reddettikleri, eşit yaşamak istedikleri için, kendi hayatlarına dair karar vermek istedikleri için en çok da en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürülüyorlar. 

Kadınlar evlerinde, sokakta, otobüste her yerde şiddete uğruyor. Her gün bir başka kadının kan içerisinde yüzünü görüyoruz ya da sosyal medyadan sesini duyuyoruz.

Koruma talebi reddedilen veya koruma kararı sadece eline bir kağıt parçası olarak verilen kadınlar öldürülüyor. Yetkililer kapılarına kadar gelip yaşamak istiyorum diyen kadınları dahi korumuyor. 

Bir kadına şiddet uyguladıktan sonra serbest bırakılan fail, gidip başka bir kadını öldürüyor. Cezasızlık kadınların hayatına mal oluyor. 

Kadın cinayetlerine intihar süsü vererek üzerleri örtülmeye, şüpheli hale getirilmeye çalışılıyor. Yüksekten düştü, atladı, şakalaşıyorduk… Tüm bu yalanlarla birlikte katiller kadın cinayeti işleyip, ellerini kollarını sallayarak gezebileceklerini umuyorlar. Ancak öldürülen kadınların “kızıma, kardeşime, arkadaşıma ne oldu?”  diye soran yakınları ile birlikte kadın cinayetlerinin gizlenmesine izin vermiyoruz. Gerçekleri açığa çıkartacağız.

Failler “Yakalanacağımı düşünmedim”, “daha önce yaptım, yine yaparım” deme cesaretini buluyorlar. Onlar bu cesareti nereden alıyor biliyoruz. Cezalarda cinsiyetçi indirim uygulayan mahkemeler, kadın düşmanı siyaset üretenler, yasaları uygulamayanlar… Hepsi faillerle ortaklık ediyor.

Ancak unutmasınlar ki susmayan, direnen kadınlar da cesaretlerini aklından,fikrinden, milyonlarca mücadele eden kadından alıyor. 

Nasıl ki İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırıları örgütlülüğümüzle geri püskürttüysek, şimdi meydanları dolduracak; hep birlikte İStanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız.

Bu zor pandemi koşullarında da olsak maskemizi takacak, mesafemizi koruyacak, asla yalnız yürümeyeceğiz.

22 Kasım Pazar günü

Saat 15:00'da Kadıköy'de Beşiktaş İskelesi önünde buluşuyoruz.
28.11.2020

VESTEL'DE İŞTEN ATMA SALDIRISI SON BULACAK İŞÇİ KADINLAR HAKKINI, SAĞLIĞINI KORUYACAK