10 yılı aştı, Aslı Baş'ın ölümü bir kez daha şüpheli kaldı. Gerçeği açığa çıkarma mücadelemiz Yargıtay'da sürecek.
22.1.2021
Aslı Baş davasında İstinaf Mahkemesi delil yetersizliğinden sanıklar hakkında verilen beraat kararını onadı. Aslı Baş'ın ölümü bir kez daha şüpheli kaldı. Gerçeği açığa çıkarmak için Yargıtay'a itiraz süreci başlatıldı.

Aslı Baş 21 Temmuz 2010’da Muğla’nın Bodrum ilçesinde iş insanı Ahmet Bayer’in villasının terasından şüpheli biçimde düşerek yaşamını yitirdi. Aslı Baş’ın şüpheli ölümünde gerçekleri açığa çıkarma mücadelesi 10 yılı aşkın zamandır sürüyor.

 

Ahmet Bayer ile oğulları Hakan ve Volkan Bayer hakkında “kasten öldürme”, yardımcıları hakkında ise “delilleri karartmak” suçundan 2012 yılında dava açıldı. Sanıklar Aslı’nın intihar ettiğini iddia ettiler. Mahkeme tarafından aldırılan adli tıp raporlarında Aslı Baş’ın bir başkası tarafından yüksekten atılmış olduğu belirtilse de sanıklar tarafından aldırılan raporlarda ise kendisi atlamış olabileceği belirtildi. Ancak bu raporlar arasındaki çelişkiler yargılama boyunca giderilemedi.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun müdahilliğinin kabul edildiği davada İstinaf Mahkemesi müdahil olamayacağımıza karar verdi.

 

Yargılama sonucunda savcı “Hakan Bayer’in Aslı Baş’ın kafasına sert bir cisimle vurduktan sonra aşağı attığını” belirterek hakkında kasten öldürme suçundan ceza istedi. Mahkeme heyeti ise “delil yetersizliği” gerekçesiyle tüm sanıkların beraatine karar verdi. Savcı ve aile karara itiraz edip istinafa taşıdı. İstinaf Mahkemesi ise beraat kararını onadı. Aslı Baş’ın ailesi kararı şimdi de Yargıtay’a taşıyor.

 

Adalet mücadelesini gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar taşımaya kararlı olan ailesinin yanındayız. Şüpheli kadın ölümleri açığa çıkmadığı ve adalet geciktiği sürece kadına yönelik şiddet artarak sürüyor. Kadına yönelik suçlarda toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin varlığı gözeterek yargılama yapılması gerektiğini söyleyen İstanbul Sözleşmesi Aslı Baş davasında dikkate alınmamıştır. Sanıklar hakkında beraat kararı veren mahkeme heyeti Aslı Baş’ın neden yaşamını yitirdiğini açıklamamıştır. İstinaf Mahkemesi de bu incelemeyi yapmayarak ölümü ile ilgili gerçeği açığa çıkaracak girişimde bulunmamıştır. Aslı Baş’ın şüpheli ölümünde gerçekler açığa çıkana dek mücadeleye devam edeceğiz.