CİTÖK'e de İstanbul sözleşmesi'ne de dokunma!
23.4.2021
Boğaziçi Üniversitesi'nde, Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu(CİTÖK) fiili olarak işlemez hale getirildi.

2012 yılında cinsel taciz ve şiddeti önlemek amacıyla Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde kurulan CİTÖK’e gelen başvurular, kuruluşundan beri komisyonun tek ücretli çalışan üyesi olan ofis koordinatörü tarafından değerlendirilmekteydi. Bu komisyon, şiddet ve taciz olaylarında öğrencilerin, akademisyenlerin ve bütün okul bileşenlerinin başvurduğu; şikayetleri gerekli birime yönlendiren ilk adresti. 

 

1 yıldır kısa çalışma ödeneği bağlanan CİTÖK koordinatörü, ödeneğin bitmesiyle 2021 Nisan ayında ücretsiz izne çıkarıldı ve CİTÖK ofis koordinatörlüğünün faaliyetleri fiilen durdurulmuş oldu. CİTÖK, aday kulüp BÜLGBTİ+’dan sonra Melih Bulu Boğaziçi’ne kayyım olarak atandığından beri çalışmaları durdurulan ikinci okul bileşeni oldu. 

 

Yıllardır yalnızca CİTÖK koordinatörünün erişimi olan mail adresinin, rektör yardımcısı sekreterliğinin erişimine açılacağı söylendi. Bu, 2013’ten beri CİTÖK’e taciz, şiddet, tehdit gibi bir çok konuda başvuranların maillerinin kendi rızaları dışında 3. kişilerle paylaşılması anlamına geliyor. Kadınlar kadar bütün LGBTİQ+ların da başvuruda bulunduğu mail adresi, LGBTİQ+ fobik olduğu apaçık ortada olan yöneticilerin eline geçecek. Kişisel verilerin korunmasına, özel hayatın gizliliğine tamamen aykırı olan bu değişikliği asla kabul etmiyoruz. 

 

Kuruluşundan bu yana cinsel taciz ve şiddeti önlemek amacıyla konferanslar ve eğitimler düzenleyen, taciz ve şiddet görenlere hukuki ve psikolojik destek sağlayan, faillerin gerekli disiplin kurullarına sevk edilmesini sağlamakla yükümlü olan CİTÖK, kapatılmayı geçtik bütün üniversitelerde kurulmalıdır.  Boğaziçi Üniversitesi ve tüm üniversitelerde kampüslerin tacizin ve şiddetin engellendiği yerlere dönüşmesi sağlanmalıdır. Kadınların ve LGBTİQ+ların güvenli yaşamasını güvence altına alan birimler kurulmalı ve bu birimler etkin işletilmelidir. 

 

Üniversite Kadın Meclisleri olarak, kayyım rektör Melih Bulu’nun ve yandaşlarının kararını kabul etmiyoruz. Bundan sonra herkes bilsin ki CİTÖK’ü kapatanlar, BÜLGBTİ+’yı kapatanlar  Boğaziçi’nde bir kadın veya LGBTİQ+ şiddete, tacize uğrarsa bu suçun ortağıdırlar. 

 

Mücadelemizle kayyımlar gidecek, bütün üniversitelerde taciz ve şiddeti önleme birimleri kurulacak!