Taliban'dan Korkma Bak Ağaçlar Duruyor Hala
31.5.2023
**

Gezi Direnişi halkın birçok konuda itirazları olan farklı kesimini bir araya getirmeyi başarmış, bu yüzden “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganı hepimize umut olmuştu.

Gezi Parkı’na sahip çıkan insanlar eyleme katıldılar, Gezi Parkı yemyeşil hala. Ardından Park Forumlarında buluştular, tartıştılar, karar verip birlikte hayata geçirdiler. 

Bizler de Gezi Direnişinin içerisinde yer aldık, fikrimizi ve emeğimizi hiç sakınmadık. Çok şey öğrendik, çok şey kattık. Sonraki yıllarda direnişin takipçileri olduk, yeni hedefler belirledik. Tüm kadınların itirazlarını Kıyafetime Karışma Yürüyüşü’nde buluşturduk. Binlerce kadın kol kola girip caddelerden çağlayan olup aktık, Maçka Parkı Kadın Forumunda biriktik. O forumda karar aldık ve Kadın Meclisleri işte böyle kuruldu. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun aklı Park Forumlarının deneyimi ile birleşti. 

Kadın Meclisleri Gezi Direnişi’nin umudunu devam ettirmek için çaba gösteren örgütlü adres oldu, olmaya da devam edecek. Bunun en iyi göstergesi seçim sonuçlarının ardından en gerici parlamento kurulmuş olsa da kadınların tepkisinin bir mücadeleye katılıma dönüşmesi oldu. 1300’ü aşkın kadın seçim sonuçları ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri’ne katıldı, arkadaşlarını da kattı. Henüz ulaşamadığımız kadınlar için elinden geleni yapmaya devam ediyor. Kadın düşmanlığı palazlanıyorsa bizim de mücadelemiz çığ gibi büyüyor. Ne 6284’e, ne Medeni Kanuna, ne de geleceğimize dokunamayacaklar. 'Kime göre neye göre çocuk' bir daha diyemeyecekler. Kadın düşmanlarına Taliban zihniyetine geçit vermeyeceğiz. 

Merve Dizdar’ın aldığı en iyi kadın oyuncu ödülü gibi dünyanın en güzel ödülleri, dünyada her yerde direnen kadınların olacak. 

Gelin Gezi’nin yıl dönümünde o gün bu daha başlangıç dediysek bu umudu hep beraber çoğaltalım. Kadınlar ve tüm toplum hak ettiğimiz özgür ve eşit yaşama kavuşana kadar mücadeleye devam.