Kadın Kongrelerini Topluyoruz
6.6.2023
Sevgili kadınlar, İkinci yüzyılın Türkiye Büyük Millet Meclisi şekillendi. Karşımızda söylemleriyle her gün nefret saçan devrilmemiş bir Cumhurbaşkanı, %80'i erkeklerden oluşan ve hatta Ortaçağ karanlığını aratan görüşleri savunan isimlerle dolu bir Meclis var.

Korkmuyoruz, üstüne yürüyoruz

Gözümüzün içine baka baka bizi ‘sahiplendirmeyi’ konuşanlar, 

“Kime göre çocuk neye göre çocuk?” diyerek çocuk istismarını meşrulaştıranlar,

Kadınları yaşatan 6284 sayılı kanuna göz dikenler var. 

Ve artık Meclis’te daha çoklar. Bizler korkmuyoruz! Sen de korkma! 

Kölelik ile eşit yaşam arasındayız. Geri çekilmek bizim için artık seçenek olamaz.

Kadın düşmanlarının üstüne üstüne yürüyeceğiz.
Ya eşit ve özgür yaşayacağız,
Ya eşit ve özgür yaşayacağız.  

 

Cesaretle örgütleniyoruz

Kaderimizi kendi ellerimize almanın tam zamanı. Karamsarlık ve umutsuzluğa yer yok artık. Yorgun düşenin, tereddüt edenin koluna girerek hep beraber yürümenin tam zamanı. Tüm kadınlar için umudun adresi, cesaretin ateşi olacağız. Okullardan iş yerlerine, illerden ilçelere…  Kadınların olduğu her alanda mücadelemiz var olacak. Kazanılmış haklarımıza göz dikenleri  durduracak kuvveti ancak kendimiz yaratacağız. 

Başka çaresi yok: Bir araya geleceğiz, kenetleneceğiz, örgütleneceğiz.

Başka çaresi yok: Eşit ve özgür yaşayacağız.

 

Ülkenin kaderini biz değiştireceğiz 

Seçim sonuçlarının ardından 2000’e yakın kadın arkadaşımız mücadeleye katıldı ve daha nicesini bekliyoruz. Kadın cinayetlerini durdurma mücadelemizle, Kadın Meclisleri işleyişimiz ile tüm ezilenlere, eşitsizliğe uğrayan kesimlere güç vermeye çalıştık. Çok daha fazlasını birlikte yapacağız, yeni imkanlar yaratacağız, yeni yollar bulacağız, birlikte geliştireceğiz.

 

Umut ve kararlılıkla eşitsizliğe uğrayan tüm kadınlarla yolumuzu buluşturma hedefindeyiz. Kadın düşmanı bir TBMM oluştuysa bizler de Kadın Kongrelerini memleketin dört bir yanında toplayacağız. Bu süreçte İstanbul’un 9 ayrı ilçesinde yapacağımız toplantılardan çıkan kararları İstanbul İl Kadın Kongresi’nde sonuçlandıracağız. Birçok ilde toplayacağımız il kadın kongrelerimizin ardından da ülke çapında kadın kongremizi gerçekleştireceğiz.

 

Tüm kadınları Kadın Kongrelerini toplamaya, birlikte konuşmaya, kadınların ve ülkenin geleceği için kendi kararlarımızı almaya çağırıyoruz.

Kaderimiz kendi ellerimizde, değiştireceğiz.
6.6.2023

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclislerinden Emektarlara Çağrı