Karamandaki istismarı unutmadık. Urfa'da izin vermeyeceğiz Adalet nöbetindeyiz.
2.9.2023
Karamandaki istismarı unutmadık. Urfa'da izin vermeyeceğiz Adalet nöbetindeyiz.

 

45 çocuğun tecavüze uğradığı Ensar Vakfı davasında hakkında soruşturma açılan 3 yöneticiden biri olan Asım Sultanoğlu, 1 ay önce Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürü olarak atandı. Üyemiz Emine Gizem Çetiner, 22 gündür bu atamaya tepki olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde adalet nöbeti tutuyor.

 

Bu atamayı yapanlar ve “çocukların eğitimi için” bahaneleriyle karma eğitime saldıranlar aynı kişiler. Bu atamayı yapanlar ve Meclis’te istismarın soruşturulmasına engel olunca tebrik kuyruğuna girenler aynı kişiler. Takdirleri, tebrikleri, terfileri hep istismarcılara ve istismarı aklayanlara. Gerici eğitim politikalarında bahaneleri ise hep “kız çocuklarının iyiliği için”. Bu bahanelere karnımız tok. Karaman’ı unutturmayacağız. Karaman’da Milli Eğitim Müdürü olan, istismarla ilgili savcılığa yalan beyan verdiği ortaya çıkan kişiye Urfa’da çocuklarımızı emanet etmeyeceğiz.

 

Çocuklar devlet koruması altında ölüyor. Kalmak zorunda bırakıldıkları cemaat ve tarikat yurtlarında intihara sürükleniyor. İstismara uğradıklarında aynı Ensar’daki 45 çocuğa veya H.K.G. kardeşimize olduğu gibi üstü kapatılıyor. Yetkililer Karaman’ı unutturma çabalarını sürdürdüğü sürece nice çocuk tarikat cemaat yurtlarında kurslarında istismara uğramaya devam ediyor. Çocukların korunması için tek yapmaları gereken yasaları uygulamak ama çocukların güvenliğini karma eğitime saldırmak, kız çocuklarını toplumdan uzaklaştırmak için bahane olarak kullanıyorlar.

 

Ne tür bir devlet istismardan yargılanan, ülke tarihinin en büyük skandallarından birinde imzası olan birini İl Eğitim Müdürü yapar? Biz söyleyelim: Aslında çocukların iyiliği hakkında hiçbir kaygısı olmayan, kendiyle aynı fikirlere sahip insanları istismar faili olsa bile koruyacak bir devlet. Ama hiçbir çocuk, hiçbir kadın korkmasın. Kol kola girip çocukların geleceğini karartmalarına izin vermeyeceğiz. İstismarı aklamalarına izin vermeyeceğiz. Çocukları koruyacağız.

 

Emine o nöbette tek başına değil. Çocuklarının geleceğini düşünen ebeveynlerin sesi, istismarı ve istismara ortak olanları unutmayanların cesareti oldu. Gözlerimizi kör, kulaklarımızı sağır edemediniz. Emine günlerdir Urfa Eğitim Müdürlüğü önünde hepimizin sesi olmaya devam ediyor. Biz de o müdür ordan gidene kadar Emine’nin sesi olmaya devam edeceğiz.

Her gün saat 16.30’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü önündeki adalet nöbeti, atama geri çekilene kadar devam edecek. Mücadele arkadaşımız Emine asla yalnız yürümeyecek.


 
3.9.2023

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ağustos 2023 Raporu