Biz de Laiklik ve Özgürlük için Kadın Yürüyüşü'ndeyiz
21.10.2023
**

 

Biz de Laiklik ve Özgürlük için Kadın Yürüyüşü'ndeyiz

Laik ve özgür yaşayacağız kadın cinayetlerini durduracağız

Meclis’te her gün kürsülerden laiklik karşıtı sözler söyleniyor. Anayasayı her fırsatta ihlal edenler kadınların kazanılmış haklarına saldırıyor. Medeni Kanun’u, nafaka hakkını, 6284 sayılı kadınları koruma kanunumuzu “ayıklamayı” konuşuyorlar.

Biliyoruz ki bunların tamamı, laikliği ve özgürlüklerimizi sınırlamak için ileri sürdükleri şeyler. Derneğimize hukuksuzca açtıkları kapatma davasında olduğu gibi “kutsal aile ve ahlaki değerleri” neden olarak öne sürüyorlar. Derneğimize açtıkları davada olduğu gibi kaybedecekler. Kadın katillerini değil kadınları yargılayanlara karşı mücadeleye devam edeceğiz, yürüyüşümüzü engelleyemeyecekler.

13 yıllık mücadelemize güçlenerek devam ediyoruz. Bu kez ülkenin dört bir yanındaki kadınlarla laikliğe ve özgürlüklerimize saldıranlara karşı yürüyeceğiz. Biz kızlarını, kardeşlerini, arkadaşlarını kadın cinayetleri ile kaybetmiş olanlar, hala şiddetle boğuşanlar, ölüm tehditleri alanlar olarak biliyoruz ki kadınlar için özgürlük ve laiklik olmadan kadın cinayetlerini durduramayız. Kadın cinayetlerini durdurmak için nice dava takip edenler olarak gördük ki mahkemelerde o katiller, o şiddet failleri aynı kadın düşmanı sözleri söylüyorlar. Bu yüzden kadın cinayetlerini durdurmak isteyenler olarak yürüyüşe katılacağız, mitingde buluşacağız. Bir elimizde özgürlüğün bayrağı bir elimizde öldürülen kadınların gülen yüzleri olacak.  

Çağ dışı köhnemiş fikirlerin, yobazların, istismarcıların karşısında; çocukları tarikat ve cemaatlerin karanlığına teslim etmeye çalışanlara karşı, karma eğitime savaş açıp ÇEDES’i dayatanlara karşı olduğumuz için de beraber yürüyeceğiz.

Biz de 12 Kasım Pazar günü saat 14:00’te İstanbul Kartal’da Laiklik ve Özgürlük için Kadın Yürüyüşü'ndeyiz.

Laik ve özgür yaşayacağız.

Kadın cinayetlerini durduracağız.