İntihar Denileni Şüpheli Bırakmadık, Gamze Uslu için Adaleti Sağladık
2.1.2024
***

İntihar Denileni Şüpheli Bırakmadık,

Gamze Uslu için Adaleti Sağladık

 

Baki Can Gölcü için 10 Yıl Sonra Tutuklama kararı verildi

 

Nişanlısı olan Baki Can Gölcü ile kaldığı otelin 4. katından atılarak ölen Gamze Uslu'nun davasıyla ilgili karar Yargıtay'da onandı, faile 10 yılın sonunda tutuklama kararı verildi.

 

Katil 10 yıldır aramızdaydı

 

Bilirkişi dava için iki kez rapor yazmış, ikisinde de cinayet mi intihar mı olduğunun tespit edilemeyeceğini bildirmişti. 2013’te başlayıp 3 yıl süren davada, müebbet hapis cezasına çarptırılan, cezası daha sonra 25 yıla düşürülen Baki Can Gölcü hakkındaki hüküm, 2020 yılında Yargıtay tarafından usulen bozuldu. Ardından mahkeme tekrar müebbet hapis verdi, ve yine iyi hal indirimi ile 25 yıla düşürüldü.

 

Katil tüm bu süre boyunca aramızdaydı. Cinayet açığa çıktığında bile tutuklu yargılanmadı.

 

10 yıldır adliyelerde Gamze için adalet arıyoruz

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak on yıldır Gamze Uslu’nun ailesi ile omuz omuza adalet mücadelemizi sürdürüyoruz. İndirim ve tutuksuz yargılanma kararının ardından çabalarımızla dava yeniden Yargıtay’a gitti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi kararı onadı. 10 yılın sonunda katil Baki Can Gölcü hakkında tutuklama kararı verildi.

 

Gamze Uslu'nun babası Sinan Uslu Yargıtay’ın kararıyla ilgili "Bizim beklentimiz iyi hal indiriminin kaldırılmasıydı. Katilin "iyi hali" mi olur? Tutuklama kararıyla en azından gönlümüz ferahladı. Adalet geç geldi, 10 yıl boyunca çok yıprandık. Bu, adaleti uygulayanların ayıbıdır" dedi.

 

İntihar denileni şüpheli bırakmayacağız

 

Yıllardır kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerinin verisini topluyoruz. Gördük ki 2019’dan bu yana her geçtiğimiz yıl şüpheli kadın ölümlerinin sayısı kadın cinayetlerine yaklaşıyor. Bu demektir ki katiller artık kadınları öldürüp suçlarını gizleyebileceklerini, cinayeti intihar gibi gösterebileceklerini düşünüyor. Bu cesareti “6284’ü ayıklayacağız” diyen vekillerden, nafaka hakkını ve karma eğitimi tartışmaya açan Bakanlardan, şüpheli kadın ölümlerinde etkin soruşturma yürütmeyen yetkililerden alıyorlar.

 

Bu cesareti, ilk mahkemede cinayet olduğuna karar vermesine rağmen katili 10 yıldır tutuklamayan mahkemelerden alıyorlar. Bunca sene sonra bile kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayan hakimlerden alıyorlar.

 

Her yıl yüzlerce şüpheli kadın ölümü oluyor, katiller gün geçtikçe cinayetin üstünü kapatabilecekleri konusunda daha da cesaretleniyor. Fakat kadınların örgütlü mücadelesini hesaba katmayı unutuyorlar. Gamze için de, tüm şüpheli kadın ölümleri için de adaleti kazanacağız.

 

“İntihardı” denilip soruşturmaya zahmet bile edilmemiş hiçbir kadın ölümünü karanlıkta bırakmayacağız. Cinayet ortaya çıktığında bile tutuklanmayan katiller, iyi hal indirimi vererek cinayete neredeyse teşvik eden mahkemeler karşılarında bizi bulacak. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kadın Meclisleri olarak tüm kadınlara sözümüz: İntihar denileni şüpheli bırakmayacağız. Kadın cinayetlerini durduracağız.

 

 
20.11.2023

İntihar Denileni Şüpheli Bırakmayacağız Kadın Cinayetlerini Durduracağız

4.12.2023

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kasım 2023 Raporu