100 Yıl Geriye Gitmeyeceğiz Korkma! Medeni Kanun'a Dokunamayacaklar
17.2.2024
**

Medeni Kanun tam 98 yıl önce bugün kabul edildi. Bu topraklarda yıllarca eşit sayılmamış kadınların laik, eşit, özgür yaşaması için önemli adımlardan biriydi.


Neredeyse 100 yıl sonra, tarihin en gerici Meclisi ve siyasi iktidar bu kanunu kapalı kapılar ardında tartışmaya açtı. Bir yanda Anayasayı bile uygulamayanlar Medeni Kanun’u “sil baştan” ele alacağını, sözde nafaka mağduru erkeklerin sorunlarını çözeceğini söylüyor, bir yandan Meclis’te vekiller erkeklerin birçok kadınla evlenebileceğini savunuyor. Öyle saldırılarla karşı karşıyayız ki Cumhurbaşkanı canlı yayında açık açık şeriatı savunuyor.


Medeni Kanun da aynı diğer tüm haklarımız gibi bu topraklarda yaşayan kadınların yüzlerce yıllık mücadelesi ile kazanıldı. Hiçbirini kolay kazanmadık, kadın düşmanlarına da yedirmeyeceğiz. Bizden önceki kuşaklarda dişiyle tırnağıyla eşit yaşamak için mücadele eden ve kazanan kadınların bayrağını artık bizler hep beraber taşıyoruz.


Bizi takip eden kadınlara çağrımız: Korkma! Medeni Kanun için Mücadele Çalıştayı’nda da dediğimiz gibi, Medeni Kanun’a dokunamayacaklar. Karşılarında her geçen gün daha güçlü, daha örgütlü şekilde duracağız.


Medeni Kanun’a "sil baştan" düzenleme yapacağını söyleyenler, hiç silinemeyecek izler bırakan örgütlü kadın mücadelesiyle yenilecekler.
21.2.2024

Özgür Şehirler Özgür Sokaklar Özgür Yaşamlar Kuracağız "Yaşasın 8 Mart, Yaşasın Kadınlar"