Serpil Erfındık Davası Emsal Olacak Yetkililer Sorumluluktan Kaçamayacak
28.3.2024
***

Serpil Erfındık cinayetinde ihmali olan kamu görevlilerine açılan “görevi ihmal” davasında karar çıktı. Anayasa Mahkemesi’nin Serpil Erfındık’ın öldürülmesinde ihmali olan polis, jandarma ve Aile Bakanlığı yetkililerinin yargılanması kararının ardından “görevi ihmal” davası açılmıştı. Bu karar, Anayasa Mahkemesi’nin bir kadın cinayeti davasında kamu görevlilerinin ihmali nedeniyle yargılanmasına karar verdiği ilk davaydı.

Görevi ihmal davasında dönemin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü hakkında koruma kararının takibini yapmayarak etkin uygulanmasını sağlamadığı için, dönemin karakol başkomiseri hakkında ise koruma kararının tebliği ve takibi görevini yerine getirmediği için ceza hükmedildi. Sanıkların cezası “iyi hal indirimi” ile 7 ay 15 güne düşürülerek hükmün açıklanması geri bırakıldı. Polis ve jandarma olan sanıklar ise beraat etti.


En başından beri avukatlarımızla beraber takip ettiğimiz bu dava emsal olacaktır. Tüm sanıkların cezalandırılması gerekirken cezalandırılmasa da, kurumların yetkili kişileri cezalandırılmıştır. Tüm sanıkların cezalandırılması için de itiraz yoluna başvuracağız, gelişmeleri paylaşacağız. Yine de bu kararı emsal niteliğinde görüyoruz.


Yüzlerce kadın koruma kararına rağmen öldürüldü. Önlenebilecekken önlenmeyen nice kadın cinayeti oldu. Bu cinayetlerde sadece fail yargılandı, sorumluluğu olan yetkililer bir ceza almadı. İşte Serpil Erfındık davasında verilen karar bu yönüyle emsaldir. Sanıklardan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü, koruma kararının bittiği gün cinayetin gerçekleşmesi sebebiyle görev süresinin bittiğini söyledi, hakimin “başvurucu Serpil Erfındık ile görüşme yapman gerekirdi” hatırlatmasına rağmen başvurucunun böyle bir talebi olmadığını ifade etti. Hakim burada doğru bir karar vererek sanığın bunu re’sen yapmasının görevi olduğunu hatırlatmıştır. Aynı zamanda İzmir’de 5 milyon kişinin yaşadığını, sınırlı sayıdaki görevliyle yetişemediğini belirten sanığa hakim “görev düzenlemesi yapman gerekirdi” demiştir. İşte duruşmada geçen bu konuşma bile yıllardır süren örgütlü mücadelemizin sonucudur. Hakimlerin, savcıların ve tüm kamu görevlilerinin bildiği ama uygulamadığı gerçek budur. Kadınları korumak, derhal tedbir almak kolluk kuvvetlerinin, yargı üyelerinin görevidir. Görevini yapmayarak kadınları korumayan tüm yetkililer bu karara iyi baksın. Görevlerini bu karar verilmeden önce yapmaları gerekirdi, kadınlar öldürülmeden önce yapmaları gerekirdi. Bu kararla da birlikte hepsine görevlerini tekrar tekrar hatırlatacağız.


“Mücadele sonucu ne elde ediyoruz” sorusunun cevabı bu davadadır. Küçük bir adım gibi görünse de, kadınların karakollardan döndürüldüğü, koruma kararlarının tebliğ dahi edilmediği, yıllarca süren çocuk istismarının bile etkin soruşturulmadığı günlerde kamu yetkililerinin aldığı bu ceza umut vericidir. Yıllarca takip ettiğimiz Serpil Erfındık davasındaki bu kazanımı, ihmal edilen her davada örnek göstereceğiz. Sorumlular asla görevini inkar edemeyecek, sorumluluktan kaçamayacak.


Kamu kurumlarında ihmalle karşılaşan hiçbir kadın korkmasın, biz varız! Tüm sorumlulardan hesap soracağız. Kamu kurumlarında yapılan ihmallerle ilgili polislerin bile bize ihbarda bulunduğu oluyor. Adalet için bir umut olduğumuzu biliyoruz. Umudu büyütmeye devam edeceğiz. Serpil Erfındık gibi nice önlenmeyen kadın cinayetinde adaleti sağlatacağız. Kadın cinayetlerini durduracağız.

24.3.2024

Şehirleri Kaderine Terk Etmeyeceğiz Oylarımızı Özgürlük İçin Kullanacağız