Patronun Ucuz İş Gücü Ailenin Kölesi Olmayacağız: Kadınlar 1 Mayıs'ta Meydanlarda!
20.4.2024
**

 

Patronun Ucuz İş Gücü

Ailenin Kölesi Olmayacağız 


Kadınlar 1 Mayıs'ta Meydanlarda!


1 Mayıs’a açlık sınırında yaşamak zorunda kalan milyonlara verilen “asgari ücrete ikinci bir zam yok” haberiyle gidiyoruz. Emekçiler hakkı olanı almak bir yana, bir de sefalete mahkum ediliyor. Bir yanda ıstakoz yiyenler, bir yanda üç kuruşla geçinmeye çalışan emekçiler…


Bu kriz ortamından her krizde olduğu gibi en çok kadınlar ve çocuklar etkileniyor. Her ay verisini yayınladığımız kadın cinayetleri artıyor. Kadınlar aile içinde öldürülüyor, ekonomik özgürlüğünü elde edemeyen kadınlar aile içine hapsoluyor. Geçinme derdi arttıkça boşanmak her zamankinden de zorlaşıyor. Kadınlar geçinemediği için şiddet gördüğü eve geri dönmek zorunda kalıyor.


Evde “ek gelir getiren” olarak görülen kadınlar iş hayatında da patronların ilk gözden çıkardıkları oluyor. Ya işten çıkartılan ya da ucuz iş gücü olarak çalıştırılan oluyor. Çalışmayan kadınlar ise “ev hanımı” denilerek işsizlik verilerine bile dahil edilmiyor. İşsizlik verilerini gizlemek isteyenler, bunu kadınları yok sayarak yapıyor. Biz söyleyelim: Ev hanımı değil, işsiziz. Tüm bunlara karşı kadınlar direniyor. Ölüm pahasına boşanmayı göze alan kadınlar gibi, iş alanında da kadınlar haklarını almak için direniyor. İşçi kadınlar direnişlerde en önde yer alıyor. 


Ekonomik krizin, uzun iş saatlerinin, haksız işten çıkarmaların, açlık sınırında yaşamaya mahkum edilmenin cevabını emekçiler, emekliler ve kadınlar 31 Mart yerel seçimlerinde verdi. Eşitlikçi kadın başkanların sayısı arttı, halk rantçılara değil de “Kent Lokantaları”na, kamu gücünün toplum için kullanılmasına oy verdi. İşte asıl umudumuz budur. Bu umudu büyütmek için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri olarak 1 Mayıs’ta Türkiye’nin birçok ilinde meydanlarda olacağız. Eşitlikçi feministler olarak bizler, patriyarkal kapitalizme karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Patronların, eşlerin, babaların tahakkümünde değil özgür yaşayacağız. Patronun ucuz iş gücü, ailenin kölesi olmayacağız.