Delil Çok, Şüphe Yok Zerin İçin Adaleti Sağlayacağız
1.6.2024
**

 

Delil Çok, Şüphe Yok

Zerin İçin Adaleti Sağlayacağız

 

Pencereden düşerek şüpheli şekilde yaşamını yitiren Zerin Kılınç’ın davasında, olay anında evde olan Yılmaz Sazak hakkında verilen beraat kararını İstinaf Mahkemesi “kararda hukuka aykırılık yoktur” diyerek onadı. Zerin için adaleti sağlatacak olan mücadelemizi sürdüreceğiz.

 

Zerin Kılınç, Eskişehir’de, 21 Haziran 2022’de, evinin penceresinden düşerek şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Olay anında evde olan, Zerin’in birlikte olduğu Yılmaz Sazak, Zerin’in intihar ettiğini iddia etti. Ancak:

  • Pencereden atladığı iddia edilen Zerin, yere yüzüstü değil sırtüstü düşmüş vaziyette bulundu.

  • Evde Zerin’in sanıktan şiddet gördüğüne işaret eden yerde ve kapıda kan lekeleri, boğuşma izleri, kırılmış eşyalar, yırtılmış giysiler bulundu. Fail Zerin’in kanayan burnunu duvara sürtmesiyle kan lekelerinin oluştuğunu iddia etti.

  • Failin daha önce Zerin’i ölümle tehdit eden mesajlaşmaları tespit edildi.

  • Fail karakol ve savcılık aşamalarında çelişkili ifadelerde bulundu.

 

Tüm bu delillere rağmen fail 7 ay boyunca tutuklanmadı. Ta ki Zerin Kılınç’ın ailesi olayı basına yansıtmaya ve bize ulaşmaya karar verene dek. Oluşan kamuoyunun ardından fail tutuklanabildi. Saydığımız tüm delillere ek olarak Zerin’in kendisi atlamasının mümkün olmadığına, itildiğine dair tespit içeren bilirkişi raporu da dava sürecinde dosyaya girdi. Savcının “kadına karşı kasten öldürme” suçundan ceza istediği sanık, mahkeme tarafından tüm delillere rağmen “delil yetersizliği” denerek beraat ettirildi.

 

Fail Yılmaz Sazak’ın öz amcası, Eskişehir MHP milletvekiliy idi. Aylardır açılmayan davanın failin tutuklanmasının ardından hızla açılması, cinayet davalarında sıkça gördüğümüz şekilde en az 2-3 ay arayla yapılan celseler yerine bu davanın 4 duruşmasının toplam 2 ay gibi kısa bir sürede hızlıca bitirilmesi ve nihayetinde sanığın beraat ettirilmesi yargıya yönelik siyasi bir baskı olma ihtimalini elbette akıllara getiriyor. Üstelik beraat eden sanık hakkında adli kontrol tedbiri dahi uygulanmadı. Şimdi de İstinaf Mahkemesi, tıpkı geçen hafta verilen Şebnem Köker kararında olduğu gibi dosyadaki hiçbir delile ilişkin en ufak bir açıklama yapmadan iki cümlelik bir kararla, beraat kararının hukuka aykırı olmadığını söyleyerek kararı onadı. Karar Yargıtay’a taşınacak.

 

Bağımsız ve tarafsız olduğu iddia edilen yargı mekanizmalarında çetelerin, siyasi çıkar ilişkilerinin nasıl devrede olduğuna dair her gün yenisi ortaya dökülen gelişmeleri hepimiz görüyoruz. Kadın cinayetlerinin, şüpheli kadın ölümlerinin de benzer yöntemlerle üstünün örtülmesine asla izin vermeyeceğiz. Zerin Kılınç için adalet mücadelemizi sonuna dek sürdüreceğiz.