Platform kadınları 1 Mayıs'a çağırıyor
21.4.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun 1 Mayıs'a çağrısını yayınlıyoruz.

1 Mayıs'ta kadın cinayetlerini durdurmak için yürüyoruz.

Bugüne kadar öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleriyle ve hayatta kalma mücadelesi veren koruma altındaki kardeşlerimizle,
Adliyelerde, sokaklarda, mecliste, bakanlıklarda,
Türkiye'nin dört bir yanında hakkımızı aradık.
Devleti göreve çağırdık.
Bu kez de yaşam hakkı mücadelemiz için, hak mücadelelerinin alanına; 1 Mayıs alanına, çıkacağız.
 
Türkiye’de şu anda kadınların canları pahasına kendi hayatlarını seçme mücadelesi var. Her kadın ölümü bu uğurda verilmiş bir mücadeledir. Her gün, kadınların boşanmak ya da ayrılmak istediği için, kendi hayatına dair karar almak istediği için öldürüldüğünü görüyoruz. Kadınlar çalışabilmek, toplumsal hayata katılabilmek, memnun değil ise boşanabilmek, istedikleri gibi giyinebilmek istiyor. 
 
Hayatın gelişmesine erkek egemenliği ayak diriyor. Kadınların kurtuluşu için mücadele, önce kadınların yaşam hakkına sahip çıkmaktan geçiyor.
 
Kadın kardeşlerimizin, erkek şiddetiyle öldürülmeleri önlenebilir. Çağımızda doğal afetlerde bile daha az insanın ölümü sağlanabiliyorsa, devlet insan eliyle öldürülen kadınları, korumak için seferber olmalı, alarma geçmelidir. Bütün olanaklar devletin elindedir ve kadınların ödedikleri vergiler, ölmelerini engellemek için elbette kullanılmalıdır. 6284 sayılı Koruma Kanunu etkin uygulamalı ve kadın cinayetlerinde caydırıcı ceza tanımlanmalıdır.
 
Kadınların yaşam hakkını koruma görevi devletindir ve bu kez de 1 Mayıs alanından devleti görevini yapmaya çağıracağız.
 
1 Mayıs'ta dünyanın bütün kadınlarına,  
Bütün dünya halklarına, adalet için verdiğimiz mücadeleyi göstereceğiz.
 
Artık yaralı olarak ölümden kurtulan kadın kardeşlerimizle hastanelerde buluşuyoruz. Onların cenazesine başsağlığı vermeye değil, hastaneye geçmiş olsun demeye gitmek, kardeşlerimizin nefes alıyor olması bile bizim için çok önemli. Bir sonraki aşamada, kardeşlerimizin yaralanmalarını da önleyeceğiz.
 
Ve tek bir kadın kardeşimizin saçının bir teline zarar gelmeyene kadar mücadelemize devam edeceğiz.
 
Kadınların öldürülmediği bir Türkiye mümkündür, bunu mücadele ederek birlikte başaracağız.  Sizi, bu güzel günlerin Türkiye’si ve tüm dünyanın güzel yarınları için,
 
Dünyanın bütün kadınları ve tüm dünya halklarıyla beraber olmaya,
1 Mayıs'ta bizimle birlikte yürümeye davet ediyoruz.
 
 
Gülsüm Kav
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu
Genel Temsilcisi
 
 
 
1 Mayıs'a nasıl katılırım ?
 
Kadın Cinayatlerini Durduracağız Platformu ile birlikte 1 Mayıs'ta yürümek için linke tıklayarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.
 
 
 
 
1 Mayıs çalışmaları nelerdir ?
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, 21 Nisan Pazar günü Taksim Galatasaray'da saat 15:00'da stant açarak tüm kadınları 1 Mayıs'a çağıracağız.
 
21 Nisan Pazar günü saat 17:00'da kadınlarla bir araya gelerek 1 Mayıs hazırlıklarını konuşacağımız bir toplantı gerçekleştireceğiz.
 
23 Nisan Salı günü saat 16:00'da kadınlarla toplu olarak afişe çıkılacak.