Asıl Muhattaplar Bizleriz
7.2.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun bir yıldır verdiği mücadele kazanımlarla sonuçlanmaya devam ederken, katiller ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları alırken, binlerce kadın talepleri için sokağa dökülürken; devlet kadınların mücadelesini görmezden gelemiyor.

 Ancak yapılan tüm açıklamalar, uygulanması düşünülen yasalar asıl sorunun üstünü örtüyor ve bunun erkek egemen sistemin bir sonucu olduğunu reddediyor.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, yaptığı açıklamada şunlara değindi:

'Kolluğun anlayışı değişti’ 
Kadına yönelik şiddette kolluk kuvvetlerinin anlayışının değiştiğine de dikkat çeken Şahin, “Daha önce ‘Ne yaptın da bunu hak ettin’ veya ‘Sever de döver de’ anlayışı vardı. Artık kolluk kuvvetleri de kadının yaşam hakkının korunması kaygısıyla hareket ediyor” dedi. Töre cinayetlerinin ise farklı olduğunu ifade eden Şahin, “Ceylan’lar, Güldünya’lar benzer aile yapılarından geliyor. Çevre, kadının hayatıyla ilgili karar veriyor. Bunun için bireyi güçlendirmek, okula gitmesini sağlamak lazım. Bir de ekonomik destek sağlanmalı. Bu ikisi önemli” dedi. Töre cinayetlerinin işlendiği ailelerde kırsaldan göç gibi bir hareketliliğin olduğunu ve televizyonlardaki cazibeli hayatların da aile üyelerini etkilediğini söyleyen Şahin, “Tüm bu faktörler birleşince risk oluşuyor” diye konuştu.

‘Senaristlerle görüşeceğiz’ 
Bakan Fatma Şahin, kadınlara yönelik şiddetle ilgili olarak topyekûn bir mücadele gerektiğini söylerken, bununla ilgili olarak önümüzdeki dönemde dizi ve medya çalışmalarına da gireceklerini belirtti. Televizyon dizilerinin senaristleriyle görüşeceklerini belirten Şahin, “Listeyi çıkarttık. Yakın zamanda bir araya geleceğiz, kadının yaşamına dair her şeyle ilgili projelerimizi konuşacağız” dedi. Şahin, parlamentoda bulunan bütün kadın milletvekillerini de aradığını belirtirken, BDP’nin kadın milletvekillerine de mesaj gönderdi. Şahin, “BDP yemin ederse, yeni dönemde sorunlarla ilgili görüş bildirirlerse tabii ki onlar da seçilmiş temsilciler. Onlarla da sorunların çözümü noktasında işbirliği yaparız” diye konuştu.

‘Hadım yasası’ çıkabilir
Kadın ve çocuklara yönelik cinsel istismar ve cinsel saldırı suçlarının cezalarını arttıran ve ‘testosteron tedavisi’ de getirdiği için kamuoyunda ‘hadım yasası’ olarak nitelenen düzenlemeyle ilgili soru üzerine Şahin, geçen dönem yasalaşmayan teklifin tekrar masaya yatırılacağını söyledi. Düzenlemenin kamuoyundaki algılanışına dikkat çeken Şahin, detaylara takılmadan konunun özü hakkında ilerleme sağlanması gerektiğini söyledi. “Bu konuyu masaya yatıracağız ve hükümet tasarısı olarak çok daha güçlü bir şekilde TBMM’ye getireceğiz” diyen Şahin, hadım düzenlemesinin akıbetini ise “Önce konuya çalışmamız lazım. Hadım maddesi çıkabilir de çıkmayabilir de” sözleriyle anlattı.
Fatma Şahin kolluğun anlayışı değişti diyor, ancak kadınlar bizzat kolluğun da tutumu yüzünden korunmadığı için öldürülmeye devam ediyor. Bakanlıktan kadının adını kaldırdıkları günlerde aile meclisi kararı genç bir kadını öldürebiliyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak artık binlerle kadın cinayetlerine dur diyoruz. Devletin bu konuda asıl görüşmesi gereken muhataplar, sorunu hadım yasasıyla değil, gerçek düzenlemelerin yapıldığı yasa taslağıyla çözmeye kararlı olan bizleriz. Fatma Şahin eğer bütün kadınları dinleyerek kadın cinayetlerini durduracağım diyorsa ilk önce bizimle görüşmeli binlerce kadının taleplerini dinlemelidir.