Askerler kadına yönelik şiddete karşı eğitilecek
7.2.2013
Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için Jandarma Genel Komutanlığı ile ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ortak eğitim çalışması yürütecek.

 15 Kasım 2011, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'le görüşme yaparak her yıl 450 bin er ve erbaşa asker ocağında verilen eğitim ile ilgili düşüncelerini ve işbirliği önerilerini iletti. Yaklaşık bir saat süren görüşmede er ve erbaşlara verilen eğitimin, sosyal hayatta büyük önem taşıdığı, erkeklerin önemli konulara duyarlılığının artırdığı vurgulandı. Fatma Şahin, Genelkurmay Başkanı'na kadına yönelik şiddetle mücadele, töre ve namus cinayetleri, erken ve zorla evlendirme, kadın ve eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği başlıkları altında düşüncelerini aktarmıştı. Yapılan görüşmenin ardından ortak eğitim kararına varıldı ve iki tarafın uzmanlarının mevcut eğitim kapsamının genişletilmesi konusunda, önümüzdeki günlerde yeni bir çalışma başlatması kararlaştırıldı.


Avrupa Birliği projeyi destekliyor
Türkiye- AB Mali İşbirliği programları çerçevesinde "kadına yönelik aile içi şiddetin önlenmesi" projesi, Avrupa Birliği Komisyonu'ndan destek gördü. AB, projeye 3 milyon 100 bin Avro destek sağlayacak. 2012 başında başlayacak olan ve 2 yıl sürecek olan proje çerçevesinde, jandarma personelinin özellikle kadına yönelik şiddet kapsamında kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi hedefleniyor.


Eğitim başlıkları genişletilecek
Proje çerçevesinde askerlere verilecek olan eğitimin başlıkları ise şöyle: aile içi iletişim, ailede şiddetin önlenmesi, kadınlara uygulanan toplumsal baskılar, namus cinayetleri ve kadın- erkek eşitliği. Bu başlıklar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı uzmanları tarafından genişletilecek.


Önümüzdeki günlerde son şeklini alması beklenen yeni ve geniş kapsamlı eğitim müfredatı, 2012'de askere gidecek tüm gençlere okutulacak.YARIN HABER