Kadına tokat atarken gücünü AKP'den alıyor
28.1.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun AKP'nin türkücüsü İzzet Yıldızhan'la ilgili açıklamasını yayınlıyoruz.

Kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzler bitmek bilmiyor. Konya’da komşusu tarafından kaçırılıp öldürülen Yadigar Taşdelen kardeşimiz koruma kararı aldırmıştı ama devlet ne yazık ki yine korumadı. Kadını sosyal hayattan silmeye çalışan, değersizleştirmeye yönelik icraatlar yürütenAkp hükümeti; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın başına sadece kadının getirilmesiyle kadınların korunması için yeterli çabanın gösterildiğini kanıtlamaya çalışıyor olacak ki, geriye kalan bütün konularda kadını toplumdan soyutlamaya yönelik politikalar gütmektedir.

 

Kadını düşmanı Akp hükümeti kadını korumaya yönelik herhangi bir caydırıcı önlem çalışmasında bulunmuyor. Akp, kadın kardeşlerimiz sırf güldüğü için, kendi kararını kendisi verdiği için, yürüdüğü için, reddettiği için gibi bahanelerle katledilişlerine seyirci kalmaktadır. Hatta kadın cinayeti verilerini sadece aile içi kadın cinayetleri şeklinde açıkladığından, aile içinde olmayan kadın cinayetlerini salt takip ettiği bile söylenemez.

 

Kadın düşmanı iktidar yüzünden kadın, erkek denetimine sokulmaya ve kullanılmaya çalışılmaktadır. Kadını korumayan devlet bununla sınırlı kalmayıp üstüne üstlük şiddete açık bir pozisyona sürüklemektedir. Caydırıcı cezalar olmadığından bunun beraberinde kadına yönelik şiddet giderek artmaya devam etmektedir. Bunun bir başka örneği de bugüne kadar medyada aile sanatçısı olarak lanse edilmiş, Akp’nin türkücüsü İzzet Yıldızhan. Akp’nin söylemlerini kadın düşmanı hükümetten güç alarak sürdüren türkücü kadına tokat atmanın şiddet olmadığını söyledi. Kadın düşmanı söylemleri ilk olmayan türkücü hakkında daha önce kadına şiddet uyguladığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. Bunun yanı sıra röportajlarında birlikte olduğu kadınlar hakkında “beni dinledikleri için bir sıkıntı yaşamıyorum” şeklindeki bir açıklamayla kadının söz söyleyebilme, kendi kararlarını alabilme haklarına olan saygısızlığını Akp’nin kadın düşmanı söylemlerini ve politikalarını arkasına alarak yeterince belli etmiştir.

 

Aile içinde değilse kadını ve hiçbir hakkını görmeyen Akp hükümetinin türkücüsü,kadını çalıştırmayacağını; kendisinin herkesin hakkına saygılı olduğu gibi kendisine de bu kararında saygı duyulması gerektiğini söylemiştir. Kadının elinden özgürlüğünü aldığı için saygı bekleyen bir hükümet türkücüsü.

 

Sunucu Gözde Kansu’nun kıyafeti nedeniyle  gibi güya kimsenin hayat tarzına karışmayan, Akp usulü Müslümanlık hoşgörüsüyle karşıkarşıyayız. Her defasında yaşama müdahale etmediklerini savunan hükümet pişkin pişkin aynı cümlede “hayatınıza karışmıyoruz ama öyle giyinemezsin” diyebiliyor. Hem birinin ekmeğiyle oynayıp hem kadının yaşam şekline müdahale ediyor. Tıpkı boşanmayı engellemek, çocuk doğurmaya zorlamak, nasıl doğuracağına karışmak, eğitim sistemini erken yaşta evliliklerin önünü açacak hale getirmek, evlenen öğrencilere burs vermek gibi kadınların yaşama dair kararlarına müdahaleden geri durmuyor.

 

Görüyoruz ki Akp’nin türkücüsüyleAkp’nin kendisinin verdiği demeçler hep aynı kadın düşmanı zihniyetin ürünü;

“ben herkese saygı duyuyorum ama kadını çalıştırmam!”  İzzet Yıldızhan

“hayatınıza karışmıyoruz ama  öyle giyinemezsin!”  Akp

 

Akp’nin türkücüsünden gelen kadın düşmanı açıklamalar biliyoruz ki Akp’nin kadın düşmanı politika ve söylemlerine dayanmaktadır. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Akp’yi defalarca uyardığımız gibi kadın düşmanlığını bırakmaya ve bu türkücü gibi kadına yönelik şiddeti normalleştirici açıklamalar yapmayı bırakıp, bu söylemleri durdurmaya çağırıyoruz. Bu söylem ve politikalar kadın kardeşlerimizin öldürülmesine sebep olan kadına yönelik şiddetin kaynağıdır. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, Akp’yikadın düşmanlığını bırakıp, kadın cinayetlerini durdurmak için TCK’ya sunduğumuz ek madde önerimizionaylamaya çağırıyoruz. Kadın kardeşlerimizi, kendi hayatlarına dair karar almak isterken, kadın olduğu için öldüren kadın katillerinin, ağırlaştırılmış müebbet hapis ceza almasına yönelik ek madde, caydırıcılığı açısından önem taşımaktadır.