Çiçek Mayalı kardeşimize sahip çıkıyoruz
11.2.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Avcılar'da sokak ortasında bıçaklanarak öldürülen Çiçek Mayalı ile ilgili yaptığı açıklamayı yayınlıyoruz.

 

Bugün bir kadın kardeşimiz daha hayatını kaybetti. Çiçek MAYALI’ nın erkek arkadaşı onu karnından ve boğazından bıçaklayarak öldürdü. Antalya’dan İstanbul Avcılarda yaşayan ablasının yanına 2 gün önce gelen 4 çocuk annesi Çiçek Mayalıyı acımasızca bıçaklayan Şahin g. Onu sokağın ortasında bırakıp kaçarak göz göre göre ölüme terk etti. Çiçek başına geleceklerden habersiz erkek arkadaşıyla gezmeye gitmişti. Girdikleri tartışma sonucunda bıçaklanıp sokak ortasında ablasının gözleri önünde öleceğini hiç düşünmemişti.
 
 Her gün yeni bir kadın cinayeti haberi geliyor. Hükümetin kadın politikasının başarısızlığının bedelini kadınlar canlarıyla ödüyor. AKP hükümeti döneminde kadının adını bakanlıktan silindi. Onun yerine kurulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ise Türkiye’nin kanayan yarası olan kadın cinayeti gerçeğini kabul etmiyor. Eski bakan Fatma Şahin yaptığı açıklamalarda hep kadının değil ailenin bakanı olduğunu vurguladı. Kadına yönelik şiddete karşı kadınların taleplerine kulaklarını tıkadı ve erkekleri rehabilite etmeyi önerdi. Kadın katillerine indirimler uygulandıkça cezaların caydırıcı olmadığını söyleyen kadınlara karşı AKP hükümeti erkeklerin mağduriyetini savundu.
 
Görevine yeni başlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ise  artarak devam eden kadın cinayetlerine karşı sessizliğini koruyor. Göreve başlamasından bu yana sadece iki açıklama yaptı. İlkinde çocukları korumak için internet yasağı getireceğini açıkladı, ikincisinde ise çocuk yaşta hayatını kaybeden Kader kardeşimizin ardından çocuk yaşta evlilikler için “masumane” ifadesini kullandı. Ayşenur İslam kadın düşmanı tutumunu devam ettirdikçe her gün bir kadın cinayeti haberi almaya devam ediyoruz. Hükümetin kadınların yanında yer almaması kadın katillerine cesaret veriyor.
 
Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, devletin kadın düşmanı, katilleri koruyan politikalarına karşılık kadınların sesi olmaya, ailelerin sesi olmaya, adaletin sesi olmaya devam edeceğiz. Bizler, kadın oldukları için, yaşamları hakkında söz sahibi olmak istedikleri için öldürülen kadınların mücadelesini elbette vereceğiz. Kadınların aileleri ile birlikte verdiğimiz mücadele ile elbette kadın katillerine ağır ceza verdireceğiz. AKP’nin, bakanlıkların, erkek egemen kapitalist sistemin politikalarına karşı sessiz bir kamuoyu olamaz. Bu kamuoyu yaşam hakkımız içindir, adalet içindir. Devlet kadın katillerini koruduğu sürece biz de kadın kardeşlerimiz ve aileler ile birlikte bu kamuoyu bilincini yaratmaya ve büyütmeye devam edeceğiz.
 
 
 
Israrla kadınların sesine kulağını tıkayan, icraat yapmayı nikahlara katılmak olarak algılayan Bakan Ayşenur İslam’ı acilen görevini yapmaya ve kadın cinayetlerini kınayan açıklama yapmaya çağırıyoruz. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Ayşenur İslam’ı uyarıyoruz: Çiçek’ler öldürülmeye devam ettikçe bizi karşınızda bulacaksınız.