Yankı Yıldırır'ın hesabını soruyoruz
1.3.2014
İstanbul Sarıyer'de eşinin babası tarafından vurularak öldürülen Yankı Yıldırır'ın hesabını soruyoruz.

Kadınlar evine ekmek götürürken, çocuklarını emzirirken, adliye önünde boşanma dilekçelerini verirken, sokakta yürürken öldürülmeye devam ediyor. Yankı kardeşimizin ölümü bir kez daha gösterdi ki, kadınlar sadece kendi hayatlarına karar vermek istediği için, kendi ayakları üzerinde durmak isteyen kadın kardeşlerine destek olduğunda da erkek egemen şiddetin hedefi haline geliyor. Yankı kardeşimizin kurşunlara hedef olmasının tek bir nedeni vardı, ayrılmak isteyen kayın validesine destek olması.

Kadınlara sahip çıkanlar da kurşunların hedefi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam sessizliğini korurken, Başbakan Erdoğan ise Kabataş’tan başka bir konuda kadınlarla ilgili tek kelime etmezken, kadın katilleri ellerini kollarını sallıya sallıya sadece kadınları değil, yakınlarında olan, destek olan kim varsa hedef almaya devam ediyor. Çünkü erkek egemenliği kadınların yalnız olmamasına, kadınların bir birleriyle dayanışmasına, kadınlara sahip çıkılmasına bile tahammül edemiyor. İstiyor ki halk da AKP hükümeti gibi söz konusu kadınlar olunca sadece kaç çocuk doğuracağından söz etsin, eve kapanmasını salıklasın, nasıl yaşayacağına karışsın.

Kadın cinayetlerini durduracağız

Kadınların yalnız olduğunu düşünenler çok yanılıyor. Geçtiğimiz haftalarda kadın kardeşlerinin yaşamlarına sahip çıkmak saksılar fırlatanlar, bıçakların üstüne yürüyenler kadın cinayetlerini de durduracak. Yankı kardeşimiz için başka bir kadının yaşamı için kendi hayatını kaybetme uğruna, kadın kardeşlerini yalnız bırakmayanlar, AKP hükümetinden hesap soracak.

Yankı kardeşimizin ailesi asla yalnız değildir

Ölümü ardından ne kadar hayat dolu bir ömür geçirdiği, başarılı bir yaşamı olduğu anlatılan Yankı kardeşimizin ailesi yalnız değildir. Yankı için, öldürülen tüm kadınlar için adalet arayacağımızı bir kez daha haykırıyoruz. Ve bir kez daha söylüyoruz, bir başka kadını korumak istediği için öldürülen Yankı kardeşimizin ölümünün baş sorumlusu kadın düşmanı politikaları nedeniyle AKP hükümetidir.

9 Mart’ta Kadıköy’e

Kadınları hayatta tutmak için bedenlerini siper edenler, saksılar atanlar, bıçaklı, silahlı tehditlere rağmen yaşamlara sahip çıkanlar, yani AKP hükümetinin kadın düşmanı politikalarına rağmen kadın kardeşlerine sahip çıkan halk 9 Mart’ta Kadıköy’de olacak. Öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleri, koruma altındaki kadınlar, liseli, üniversiteli, çalışan, emekli tüm kadınlar 9 Mart’ta Kadıköy’de olacak. Ve hep beraber, Yankıların, Kaderlerin, yalnız olmadığını haykıracağız. 9 Mart’ta Kadıköy’de bir kez daha en gür sesimizle kendi yolsuzluklarını kapatmak için yasa üzerine yasa çıkaran AKP hükümetini susturacağımızı söyleyeceğiz. Yankı kardeşimizin ailesini de bizimle birlikte mücadelesini birleştirmeye, hesap sormaya çağırıyoruz.