Gönül'ün hesabını soruyoruz
5.3.2014
Bizler 8 Mart Dünya Kadınlar gününde sesimizi haykırmaya hazırlanırken Konya'da bir kadın kardeşimiz daha aramızdan ayrıldı. Evinde tartıştığı kocası Hasan Hüseyin Ç. kadın kardeşimiz Gönül Ç. yi başından av tüfeği ile vurarak öldürdü.

Her geçen gün kaybettiğimiz kadın kardeşlerimizin sayısı artıyor. Gönül öldürülen ilk kardeşimiz değil. Bizler Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak yaklaşan 8 Martla birlikte haykırıyoruz: Başka Gönüller başka Gülşahlar, Pınarlar, Emineler, Muhteremler olmasın diye var gücümüzle çalışacağız hem kardeşlerimizi öldürenlerin hak etikleri cezaları almaları için hem de Kadın kardeşlerimizin korunmasına ayıracağı gücü ayakkabı kutularını doldurmak için harcayan AKP'ye susturmak için sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Hükümetin kadın politikasının başarısızlığının bedelini kadınlar canlarıyla ödüyor. AKP hükümeti döneminde kadının adını bakanlıktan silindi. Onun yerine kurulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ise Türkiye’nin kanayan yarası olan kadın cinayeti gerçeğini kabul etmiyor. Eski bakan Fatma Şahin yaptığı açıklamalarda hep kadının değil ailenin bakanı olduğunu vurguladı. Kadına yönelik şiddete karşı kadınların taleplerine kulaklarını tıkadı ve erkekleri rehabilite etmeyi önerdi. Kadın katillerine indirimler uygulandıkça cezaların caydırıcı olmadığını söyleyen kadınlara karşı AKP hükümeti erkeklerin mağduriyetini savundu. Her gün yeni bir ölüm haberi alırken kadınların öldürülmesine çanak tutan sistemi değiştirmek demek boynumuzun borcudur.

Ayşenur İslam konuştu, genç kadınlar öldü

Görevine yeni başlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ise  artarak devam eden kadın cinayetlerine karşı sessizliğini koruyor. Göreve başlamasından bu yana sadece iki açıklama yaptı. İlkinde çocukları korumak için internet yasağı getireceğini açıkladı, ikincisinde ise çocuk yaşta hayatını kaybeden Kader kardeşimizin ardından çocuk yaşta evlilikler için “masumane” ifadesini kullandı. Ayşenur İslam kadın düşmanı tutumunu devam ettirdikçe her gün bir kadın cinayeti haberi almaya devam ediyoruz. Hükümetin kadınların yanında yer almaması kadın katillerine cesaret veriyor.

AKP’yi susturacağız, kadın cinayetlerini durduracağız

Elindeki kriptolu telefonlarla yargıya müdahale etmeyi görev bilen Recep Tayyip Erdoğan ve onun uzaktan kumandalı hükümeti  kadın katillerinin yargılanması için kılını bile kıpırdatmazken, saklayacak yer bulamadıkları milyon dolarları ile onlarca kadının hayatı kurtulabilecekken hiçbir şey yapmamayı tercih ediyorlarsa biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, devletin kadın düşmanı, katilleri koruyan politikalarına karşılık kadınların sesi olmaya, ailelerin sesi olmaya, adaletin sesi olmaya devam edeceğiz. Bizler, kadın oldukları için, yaşamları hakkında söz sahibi olmak istedikleri için öldürülen kadınların mücadelesini elbette vereceğiz. Kadınların aileleri ile birlikte verdiğimiz mücadele ile elbette kadın katillerine ağır ceza verdireceğiz. AKP’nin, bakanlıkların, erkek egemen kapitalist sistemin politikalarına karşı sessiz bir kamuoyu olamaz. Bu kamuoyu yaşam hakkımız içindir, adalet içindir. Devlet kadın katillerini koruduğu sürece biz de kadın kardeşlerimiz ve aileler ile birlikte bu kamuoyu bilincini yaratmaya ve büyütmeye devam edeceğiz.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak hükümet ve Recep Tayyip Erdoğan’ı uyarıyoruz: Gönüller öldürülmeye devam ettikçe bizi karşınızda bulacaksınız.

 

 


  • YAZAR
  • Editor