Firdevs Yılmaz'ın hesabını soruyoruz
5.3.2014
Bursa'da, akrabaları ile görüşmek istediği için eşi tarafından telle boğularak öldürülen, 58 yaşındaki kadın kardeşimiz Firdevs Yılmaz'ın hesabını soruyoruz.

Özellikle de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken, Firdevs Yılmaz da, diğer kadın kardeşlerimiz gibi, kendi hayatı hakkında söz sahibi olmak istediği için kocası tarafından öldürüldü. Akrabalarını ziyaret etmek gibi, en doğal haklarından birini kullanmak isteyen Yılmaz, bunun bedelini telle boğularak ödedi. Karsının kimle görüşüp görüşmeyeceğine karar verebilen H.Y. bunun aksi bir durumda 58 yaşındaki karısını telle boğacak kadar gözünü kararttı.              

İster çocuk, ister yaşlı olsun pek çok kadın kardeşimiz, 40 saatte bir, benzer sebeplerden dolayı öldürülüyor. Öldürülme sebeplerinin her yerde aynı olduğunu görüyoruz.

Ülkemizde erkek egemen sistemden kaynaklı bu tür somut gerçeklikler her gün karşımıza çıkarken, kadın cinayetleri toplumun kanayan yarası haline gelmişken, AKP hükümetinin toplumun yarısını oluşturan kadınların yaşam mücadelesi hakkında hiçbir politika üretmemesi, bizlerin 8 Mart'ta meydanlara dökülmemizin en somut gerekçesi.

Firdevs kardeşimiz yalnız değildir

AKP'nin kadınlar hakkında her açıklama yaptığında kadın cinayetlerinin daha da arttığı şu günlerde, AKP'yi susturmak ve kadın cinayetlerini durdurmak için dünya kadınlar gününde meydanları boş bırakmayacağız. Firdevs Yılmaz ve diğer tüm kadın kardeşlerimiz yalnız değildir. Firdevs'in katili gereken cezayı alana kadar bu davanın da takipçisi olacağız.

Ülkenin dört bir yanından kadınlara adalet için il il, adliye adliye dolaşan biz kadınlar, bu sene de dünya kadınlar gününde en önde, öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleri ile birlikte, bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Firdevs kardeşimizin ailesi de "asla yalnız yürümeyecek"

AKP'nin kadın üzerindeki politikalarının kadın katillerini teşvik etmesine en iyi yanıtı yine kadınlar verecektir. Kendi hayatlarında söz sahibi olmak isteyen kadınlar AKP'nin kadın düşmanı politikalarına inat, tek bir kadının dahi öldürülmediği bir dünya kurulana kadar mücadele etmeye devam edecek. Kadınların öldürülmediği, tacize, tecavüze, sözlü-cinsel hakaretlere uğramadığı daha iyi bir dünya için 9 Mart'ta Kadıköy'de olmaya bütün kadın kardeşlerimizi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bekliyoruz.

 

  


  • YAZAR
  • Editor