Emine kardeşimizin hesabını soruyoruz
15.3.2014
Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak "artık yeter; bir kadın kardeşimiz daha ölmesin" diye var gücümüzle seslenirken bugün bir kardeşimiz daha kocasının şiddetine kurban gitti.
Antalya’da yaşayan kardeşimiz Emine C. 3 yaşındaki çocuğunun gözleri önünde önce boğulup ardından bıçaklanarak aramızdan ayrıldı. Emine C. geçen şubat ayında kocasından şiddet gördüğü gerekçesiyle mahkemeye başvurmuş; mahkeme kocası Ahmet C için uzaklaştırma kararı çıkarmıştı. Âmâ Bu karar Emine’nin yaşaması için yeterli olmadı. Öfkemiz büyük; bir kez daha var gücümüzle haykırıyoruz: Artık yeter...
 
Hükümetin kadın politikasının başarısızlığının bedelini kadınlar canlarıyla ödüyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan miting meydanlarında evladını kaybetmiş anaları yuhalatırken, çocuklarının gözleri önünde öldürülen kadınları görmezden geliyor. Eski içişleri bakanı Muammer Güler gezide direnenleri kulağından tutup küfür kıyamet dışarı atacak gücü kendinde bulurken kocasının şiddetine maruz kalan kadınlar için hiç bir şey yapmıyor. Yine aynı eski bakan İranlı iş adamlarına korumalar özel plakalar tahsis ederken devletten koruma alamayan kadınlar hepimizin gözleri önünde öldürülüyor. Aynı hükümetin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ise erken yaşta evliliği "masumane" diye nitelendirdiği yetmiyormuş gibi kadınların öldürülmesinin hesabını soracağı yerde telefon dinlemelerinin hesabını sormaktan bahsediyor. Bizler "ARTIK YETER" diyoruz. Her gün yeni bir ölüm haberi alırken kadınların öldürülmesine çanak tutan sisteme DUR demek onların değilse de bizlerin  boynumuzun borcudur.
 
Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, devletin kadın düşmanı, katilleri koruyan politikalarına karşılık kadınların sesi olmaya, ailelerin sesi olmaya, adaletin sesi olmaya devam edeceğiz. Bizler, kadın oldukları için, yaşamları hakkında söz sahibi olmak istedikleri için öldürülen kadınların mücadelesini elbette vereceğiz. Kadınların aileleri ile birlikte verdiğimiz mücadele ile elbette kadın katillerine ağır ceza verdireceğiz. AKP’nin, bakanlıkların, erkek egemen kapitalist sistemin politikalarına karşı sessiz bir kamuoyu olamaz. Bu kamuoyu yaşam hakkımız içindir, adalet içindir. Devlet kadın katillerini koruduğu sürece biz de kadın kardeşlerimiz ve aileler ile birlikte bu kamuoyu bilincini yaratmaya ve büyütmeye devam edeceğiz.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak hükümet ve Recep Tayyip Erdoğan’ı uyarıyoruz: bizler öldürülen bütün kardeşlerimizin hesabını soracağız ve kadınlar öldürülmeye devam ettikçe bizi karşınızda bulacaksınız.
 

  • YAZAR
  • Editor