Kadınların koruma taleplerini reddedemezsiniz
18.4.2014
Kocaeli üniversitesinde geçtiğimiz gün Serpil Polat, Serdar K. tarafından saldırıya uğradı. Öldürmek isteyen Serdar K. kampüse silah ve satırla gelmişti. Silah tutukluk yapınca Serpil Polat'ı boynundan satırla yaraladı. Serdar K. kaçarken güvenlik görevlileri tarafından yakalandı. Serpil kardeşimiz yalnız değildir.

Serdar K’nın barışma teklifini kabul etmeyen Serpil Polat daha öncesinde savcılığa şikayette bulunmuş. Savcılıktan gelen yanıt ise "çocuk seni seviyor, evlenin " olmuş. Korumadıkları gibi birde akıl veriyorlar.  Kânunlara göre değil kafalarına göre hareket ediyorlar. Bunun adı göz göre göre cinayete itmektir. Suçlu yalnızca katleden öldüren saldıran değil devlette bu suça ortak olmaktadır.

Her gün bir başka kadın kardeşimizi kaybediyoruz. Devlet bu olayları izlemekten başka bir şey yapmıyor. Katiller caydırıcı ceza almıyor. Sena Şengül boşanmak istediği eşi tarafından 17 yerinden bıçaklandı ve suçlu serbest bırakıldı.  Uludağ üniversitesinde Sema Karakoca vahşice katledildi, üzerinden 3 yıl geçti, davaya takipsizlik kararı verildi. Özge Gündogan defalarca koruma talep etmesine rağmen sırf sevgili olmak istemediği için ve koruma verilmediği için öldürüldü. Bir kez daha korumayan devleti, katilleri salıveren yargıyı uyarıyoruz: Kadın cinayetlerini durduracağız katillerden hesap soracağız.

Devlet görevini yapmalı kadınları korumalı

Korunma talep ettiğinde " tüm polisler Gezi'de" cevabını alarak geri gönderilen ve korunma talebi reddedildiği için korunmadığı için kocası tarafından öldürülen Muhterem Göçmen'i unutmadık. Platformumuza bugün koruma talep ettiği halde öldürülen, koruma talepleri geri çevrilen, polise gittiği zaman "a4 kağıtlarımızı bitiriyorsun" cümlesi ile geri gönderilen kadın kardeşlerimizi de unutmadık. Onun için diyoruz ki devlet ayağını denk al görevini yap.

Korunmadığı için, kamu görevlileri görevlerini yerine getirmediği için kadınların yaşam haklarının ellerinden alınmasını kabul etmiyoruz. Kadınların koruma taleplerini reddedemezsiniz. Bizler 6284 sayılı koruma kanunun uygulanmasını istiyoruz. Bu yasanın uygulanıp uygulanmaması kadınlar için yaşam ve ölüm arasındaki fark kadar nettir.

Serpil kardeşimiz yalnız değildir

Serpil kardeşimiz yalnız değildir. Hiçbir kadın mücadelemizden ayrı değildir. Nasıl Özge’ye sahip çıktıysak, nasıl Sema’ya sahip çıktıysak, nasıl öldürülen kadınların davalarına sahip çıkıp aileleriyle acılarını paylaştıysak, Serpil’inde yanındayız. Şiddet gören kadınlarla, koruma altındaki kadınlarla, yaşamak için her şeyi yaparken önüne erkek şiddeti çıkan kadınlarla, kızlarını kaybetmiş ailelerle hep birlikte bu mücadelenin bir parçası olmalıyız.  Hep birlikte erkek şiddetine ve kadın düşmanı devlet politikalarına karşı savaşmalıyız. Bir bütün olup hiçbir kadını bu bütünün dışında bırakmamalıyız. Çünkü her zaman dediğimiz gibi “Asla yalnız yürümeyeceksin” 


  • YAZAR
  • Editor