Rukiye Özkaraalp'ın hesabını soracağız
7.5.2014
Konya'da bir kadın kardeşimiz daha boşanmak istediği kocası tarafından av tüfeği ile vurularak öldürüldü. Rukiye Özkaraalp kardeşimiz 2 yıldır kocasından boşanmak için mücadele verdi. Boşanma davası devam ederken annesinin evine sığındı. Kocası Mustafa Özkaraalp kayınvalidesinin evine giderek karısını, kayınvaldesini ve 2 baldızını av tüfeği ile vurarak öldürdü

Rukiye kardeşimiz boşanmak isteyerek, kendi yaşamına kendisi karar vermek istediği için öldürüldü. Mahkemede savunmasını yapan Mustafa Özkaraalp boşanmak istemesinin Rukiye kardeşimizin hakkı olmadığı için tartıştıklarını ve psikolojik rahatsızlığı bahane etti. Sanığı dinleyen hâkim karar olarak müebbet cezasına çarptırıldı. Müeebet cezası değil ağırlaştırılmış müebbet cezası istiyoruz.

 

Ağırlaştırılmış müebbet cezası caydırıcılık etkisi sebebiyle kesinlikle varolmalıdır. Mecliste görüşülen çocuk cinayetlerinin cezası ile ilgili ağırlaştırılmış müebbet cezası konuşuluyor. Yıllardır meclise caydırıcı ceza talep ederken bunu çocuk cinayetleriyle gündeme getirmesi, dürüst bir tutum değildir. Bütün insanlık suçları gibi çocuk cinayetlerinin de ağırlaştırılmış ceza ile cezalandırılması bizim platform olarak talep ettiğimizdir. Çocuk cinayetleri nasıl bir önemlilikle ele alınıyorsa kadın cinayetleri de hızla ele alınmalıdır. Adalet kadının da lehine olmalıdır.

 

Bizler kadın cinayetlerini durdurmak için, yaşama hakkımızı almak için bu yolda mücadeleye devam edeceğiz. Rukiye Özakaraalp ve diğer öldürülen tüm kadın kardeşlerimiz için adalet mücadelesine devam edeceğiz. Kadınlar yalnız değildir ve bu yolda asla yalnız yürümeyecektir.


  • YAZAR
  • Editor