Cafiye'nin ailesine sesleniyoruz
25.5.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak "Cafiye'nin ailesine sesleniyoruz".

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, Kayseri’de evinin önünde boşanmak istediği kocası tarafından boğazı kesilerek öldürülen Cafiye Kaya’nın ailesine sesleniyoruz.


Yıllardır var olan ve kadınları korumayan yasalar, özellikle AKP hükümeti döneminde artan ve uygulanan adalet sisteminin kadın katillerine verdiği cezaların ve uyguladığı indirimlerin kadın katillerinin, kadınları kolayca öldürmesine sebebiyet veriyor. Elde ettiğimiz veriler sonucunda “kadınların %53’ü kendi hayatlarına dair karar verdiği için öldürülüyor” verisinin tek sorumlusu, kadın cinayetlerinin azmettiricisi, AKP hükümeti ve onun kadından uzak, aileye yakın politikalarıdır.

Kayseri’de kocasından boşanmak kararı aldığı Cafiye Kaya, kocası tarafından kadın kılığına girerek evinin önünde boğazı kesilerek katledilmiştir.

Şimdi Cafiye Kaya’nın ailesine sesleniyoruz:

Çünkü bizler; kadın katillerine ağır ceza verdirmeyi kızlarını kaybetmiş ailelerle birlikte başardık. Omuz omuza verdiğimiz mücadeleyle adım adım ilerledik ve mücadelemizde kazanmaya devam ediyoruz.
Aileler platformumuza katıldıkça katillere ağır ceza verdiriyoruz.

Platformumuza katılan Yaşar Ailesi’nin kızı olan Gülay Yaşar’ın katiline açılan tehdit davasında en ağır cezayı birlikte mücadele ederek aldırdık.

Platformumuza katılan Karabulut Ailesi’nin kızı olan Münevver Karabulut’un katiline açılan cinayet davasında en ağır cezayı birlikte mücadele ederek aldırdık.

Platformumuza katılan Paşalı Ailesi’nin anneleri olan Ayşe Paşalı’nın katiline açılan cinayet davasında en ağır cezayı birlikte mücadele ederek aldırdık.

Platformumuza katılan Işık Ailesi’nin kızı olan Esin Güneş’in katillerine açılan cinayet davasının seyrini birlikte mücadele ederek değiştirdik.

Ve platformumuzda yer alan ve henüz sonuçlanmamış olan davalarda katillerin en ağır cezayı almalarını öldürülen kadınların aileleriyle birlikte mücadele ederek sağlayacağız.