Şerife Y.'nin ailesine sesleniyoruz
25.5.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak boşanmak üzere olduğu kocası tarafından bugün öldürülen Şerife Y.'nin ailesini kızlarının hesabını sormak için mücadeleye çağırıyoruz.

Şerife Y. İzmir’in Bornova ilçesinde ayrı yaşadığı ve boşanma aşamasında olduğu eşi Necmettin Y. tarafından öldürüldü. Necmettin Y.; Ömer İ. ile birlikte yaşayan Şerife Y.’nin evini basıp her ikisini de bıçaklayarak öldürdü.

Necmettin Y. Boşanmak üzere olduğu eşi kendi hayatına dair karar vermek istediği için onu öldürdü. Tıpkı diğer kadın katilleri gibi. Diğer kadın katillerinde olduğu gibi o da devletin ona ortak olacağını biliyordu.

Biliyordu çünkü; diğer kadın katillerinde de olduğu gibi, devlet kadın katillerinden yana. AKP Hükümeti her gün kadınlar öldürülmeye devam ederken hala katillere ağır ceza verecek yasa değişikliği ile ilgilenmiyor.

Biliyordu çünkü; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hazırladıkları “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eylem Planı’nda” yaptıkları ve yapacakları işleri bir bir sıralarken, kağıt üzerinde türlü yöntemler anlatırken, öldürülen hiçbir kadının ardından çıkıp tek kelime etmiyor.

Biliyordu çünkü; basın açıklamaları düzenleyen ve açıklamalarında “bakın ne güzel işler yaptık” diye anlatan Fatma Şahin, biz ne kadar zorlasak da bir gün olsun kadın cinayetlerini durdurmak istediklerine dair tek kelime etmedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak biz, AKP Hükümeti’nin sorumluluk üstlenmediği bu konuyla ilgili her gün açıklama yapmaya devam edeceğiz. Öldürülen kız kardeşlerimizin ailelerini her gün kızları için mücadeleye çağıracağız.

Çünkü bizler; kadın katillerine ağır ceza verdirmeyi kızlarını kaybetmiş ailelerle birlikte başardık. Omuz omuza verdiğimiz mücadeleyle adım adım ilerledik ve mücadelemizde kazanmaya devam ediyoruz.

Aileler platformumuza katıldıkça katillere ağır ceza verdiriyoruz
Platformumuza katılan Yaşar Ailesi’nin kızı olan Gülay Yaşar’ın katiline açılan tehdit davasında en ağır cezayı birlikte mücadele ederek aldırdık.

Platformumuza katılan Karabulut Ailesi’nin kızı olan Münevver Karabulut’un katiline açılan cinayet davasında en ağır cezayı birlikte mücadele ederek aldırdık.

Platformumuza katılan Paşalı Ailesi’nin anneleri olan Ayşe Paşalı’nın katiline açılan cinayet davasında en ağır cezayı birlikte mücadele ederek aldırdık.

Platformumuza katılan Işık Ailesi’nin kızı olan Esin Güneş’in katillerine açılan cinayet davasının seyrini birlikte mücadele ederek değiştirdik.

Ve platformumuzda yer alan ve henüz sonuçlanmamış olan davalarda katillerin en ağır cezayı almalarını öldürülen kadınların aileleriyle birlikte mücadele ederek sağlayacağız.

Şimdi Şerife Y.’nin de ailesine sesleniyoruz. Şerife Y. kız kardeşlerimizden biri. Ve diğer kız kardeşlerimizin aileleri ile birlikte onların katillerinden, onları korumayan devletten, kadın cinayetlerini ağzına almayan AKP Hükümeti’nden nasıl hesap soruyorsak, Şerife’nin hesabını da öyle soracağız. Yan yana geldiğimizde kadın cinayetlerini durdurabileceğimizin bilinciyle, Şerife Y.’nin ailesini de bizimle mücadele etmeye çağırıyoruz.