Gürcü İlbay'ın ailesine sesleniyoruz
25.5.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak eşi tarafından öldürülen Gürcü İlbay'ın ailesini kızları için mücadele etmeye çağırıyoruz.

Gürcü İlbay Yozgat’ta eve geç geldiği bahanesiyle kocası Hüseyin İlbay tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak; her kadın cinayetinin ardından yayınladığımız açıklamalarla her gün kadınların öldürüldüğü gerçeğini bir kez daha gözler önüne seriyoruz. Kadınlar her gün bambaşka gerekçelerle erkekler tarafından öldürülmeye devam ediyor. Üstelik bu erkekler onların en yakınındakiler. Son zamanlarda işlenen kadın cinayetleri bir kez daha gösterdi ki, kadınlar en fazla ailelerinin içinde öldürülmeye devam ediyor.

Kadınları öldüren katiller bizlere bir şeyi daha gösteriyor:
Artık indirim almak için şunu söylesem diye bile düşünmüyorlar. Devletin onlardan yana olduğundan o kadar eminler ki, bir erkek eve geç geldi diyerek bile eşini öldürebiliyor. Çünkü kadın geç gelerek ölmeyi hak etmiştir diye düşünüyor. Çünkü var olan yargı sisteminde zaten buradan indirim alabileceğini biliyor.

İşte kadın cinayetlerinin önünü açan tam da onların bu cesaretleri, onlara bu cesaretin bizzat devlet tarafından verilmesi.

Şimdi Gürcü İlbay’ın ailesine sesleniyoruz:
Çünkü bizler; kadın katillerine ağır ceza verdirmeyi kızlarını kaybetmiş ailelerle birlikte başardık. Omuz omuza verdiğimiz mücadeleyle adım adım ilerledik ve mücadelemizde kazanmaya devam ediyoruz.

Aileler platformumuza katıldıkça katillere ağır ceza verdiriyoruz
Platformumuza katılan Yaşar Ailesi’nin kızı olan Gülay Yaşar’ın katiline açılan tehdit davasında en ağır cezayı birlikte mücadele ederek aldırdık.

Platformumuza katılan Karabulut Ailesi’nin kızı olan Münevver Karabulut’un katiline açılan cinayet davasında en ağır cezayı birlikte mücadele ederek aldırdık.

Platformumuza katılan Paşalı Ailesi’nin anneleri olan Ayşe Paşalı’nın katiline açılan cinayet davasında en ağır cezayı birlikte mücadele ederek aldırdık.

Platformumuza katılan Işık Ailesi’nin kızı olan Esin Güneş’in katillerine açılan cinayet davasının seyrini birlikte mücadele ederek değiştirdik.

Ve platformumuzda yer alan ve henüz sonuçlanmamış olan davalarda katillerin en ağır cezayı almalarını öldürülen kadınların aileleriyle birlikte mücadele ederek sağlayacağız.