Beyhan'ın ailesi yalnız değildir
25.5.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, 17 Mart günü Ankara'nın Keçiören ilçesinde öldürülen Beyhan D. ile ilgili yayımladığımız basın açıklamamızı siz kadın kardeşlerimizle paylaşıyoruz.

Beyhan D. 17 Mart Pazar günü, Ankara’nın Keçiören ilçesinde tartıştığı eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Beyhan D.’yi defalarca bıçaklayan S.D., Beyhan’ı kurtarmak isteyen kendi babasını ve kardeşini de bıçaklamadan geri durmadı. Baba Bilal D., Beyhan’la birlikte yaşamını kaybederken, kardeş Serkan D. şu an hastanede yaşam mücadelesi veriyor.

S.D.’nin yakalanmasının ardından psikolojik sorunları olduğuna dair haberler yapılmaya başlandı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak öldürülen tüm kadın kardeşlerimize sahip çıkıyoruz ve bir kez daha söylüyoruz; daha fazla kadın kardeşimizin ölümünün ardından psikolojik gerekçeler gösterilmesine tahammülümüz kalmadı. Kadınların kendi yaşamlarına dair kararlar aldıkları ve erkeklere razı gelmedikleri için öldürüldüklerini çok iyi biliyoruz. Kadınları korumayan, kadın katillerine ağır ceza vermeyerek caydırıcılık sağlamayanlardan, kadın katillerinden hesap soruyoruz.  Bilin ki Beyhan da, Beyhan’ın ailesi ve yakınları da yalnız değildir.

 

Göreve çağıyoruz !

Adalet Bakanlığıyla görüşüp “gerekeni yapacağını” söyleyen Başbakan sözünün arkasında durmalıdır. Tüm bakanlıkları kadın cinayetlerinde üzerlerine düşeni yapmaya çağıyoruz. Kadınlar öldürülmeye devam ederken kadın katilleri cezai indirimlerden yararlanmak için psikolojik konuları, kıskançlık, namus gibi kavramları öne sürüyorlar.  Hiçbir kadın katiline cezai indirim verilmemelidir ! Biz, diğer kadın kardeşlerimiz için yaptığımız gibi Beyhan’ı, ailesini ve yakınlarını yalnız bırakmayacağız. Gerekeni yapmak için araştırmalarımıza devam ediyoruz. Elde ettiğimiz gerekçeler ışığında S.D.’nin de hak ettiği cezayı almasını sağlayacağız.

 

Beyhan’ın ailesine sesleniyoruz

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, Beyhan’ın ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Beyhan’ın tüm yakınlarına sesleniyoruz : Yalnız değilsiniz ! Bizler; Münevver Karabulut'un, Ayşe Paşalı'nın, Öznur Uluişden'in, Necla Yıldız'ın, Esra Yaşar'ın, Ayşe Selen Ayla'nın, Azra Has'ın, Esin Güneş’in aileleri ve tüm yakınları ile birlikte yürüttüğümüz kararlı mücadelemizin sonucunda kadın katillerinin en ağır cezaları almalarını sağladık.  Yan yana olursak daha güçlü oluruz ve Beyhan’ın katilinin de en ağır cezayı almasını sağlayabiliriz. Başka Beyhanların öldürülmemesi için gelin kadın cinayetlerine karşı hep birlikte mücadele edelim. 

Asla yalnız yürümeyeceksin !

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu