Nevin Yıldırım asla yalnız yürümeyecek
5.6.2013
29 Ağustos 2012 günü Isparta'nın Yalvaç ilçesinde yaşayan Nevin Yıldırım kendisine 7 ay boyunca her türlü yöntemle tecavüz eden, çıplak fotoğraflarıyla şantaj yapan tecavüzcü Nurettin Gider'i öldürdü. Nevin, 26 yaşındaydı ve iki çocuğu vardı.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak son günlerde artan tecavüz tartışmalarıyla kadın cinayetlerine karşı verdiğimiz mücadelenin ne denli güçlü bir bağı olduğunu bir kez daha gördük. Sakarya'da 14 yaşındaki Ö.Ç.'ye içlerinde iki emniyet görevlisinin de bulunduğu 35 kişi tecavüz etti ve bu kişilerden 19'u şuan tutuksuz yargılanıyor. Yine İzmir'de platformumuzun takip ettiği davada tecavüzcüler karar Yargıtay'dan onana dek serbestçe aramızda dolaşıyor. AKP hükümetinin hiç utanmadan tecavüze uğrayan kadınlara yaptığı çağrı bir kez daha kulaklarımızda yankılanıyor: "Tecavüz çocuklarını doğurun, devlet onlara bakar".
 
İşte tecavüzün önüne geçecek önlemler almak yerine bu açıklamaları yapanlar bugün Nevin'in bir insanı öldürecek noktaya gelmesinden sorumlular. Tecavüzcüsü Nurettin Gider tarafından hamile bırakılan Nevin Yıldırım'ın bebeği şu günlerde yedi ayını dolduruyor.
 
Bilim insanlarının kürtaj hakkı için koyduğu sınır olan 20 haftayı geçtiği için artık Nevin kadar taşıdığı bebeğin de yaşam hakkı var ve bir bebeğin tecavüz sonucu dünyaya gelmesi nedeniyle öldürülmesi meşru değil. Bizler kadınların yaşam hakkı için mücadele ettiği bir örgüt olarak tüm insanlığın yaşam hakkına sahip çıkmaktan da sorumluyuz. Omuzlarımızda olan yükün farkında olarak tecavüze karşı simgeleşen Nevin Yıldırım ile ilgili bu konunun muhatabı olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nı ve Adalet Bakanlığı'nı şu maddelerle ilgili göreve çağırıyoruz:
 
•Öncelikle Nevin Yıldırım'ın bulunduğu koşulları gözlemlemek ve ihtiyaçlarını tespit etmek için gerekli uzmanlık alanlarından hekim ve sağlık görevlilerinin de içinde olduğu bir bilirkişi heyeti kendisini görmeli ve Nevin acilen içinde bulunduğu cezaevi şartlarından çıkarılıp rehabilitasyon şartlarına kavuşturulmalıdır. Böylelikle Nevin doğurmak zorunda olduğu bebeğiyle hayatına devam edip etmemekle ilgili de sağlıklı bir karar verebilecek.
 
•Nevin Yıldırım şuan tıbbi nedenlerle değil adli nedenlerle gözetim altında tutuluyor. Yani herhangi bir adli vakaya nasıl bir muamele yapılıyorsa Nevin'e de aynisi yapılıyor. İçinde bulunulan koşullar göz önüne alındığında Nevin'in tutuklama kararı kesinlikle kaldırılmalı ve tutuksuz yargılanmalıdır. Zira Nevin'in işlediği suç ile ilgili karartılacak delil de, kaçma şüphesi de bulunmuyor. Tutuklama kararı en azından adli kontrole çevrilmesi gerekiyor. Kişinin içinde bulunduğu özellikli durum nazara alınmadan otomatik bir biçimde tutuklama kararı verilmesi hukukun yorumlanabilir olmasından tamamen uzaktır.
 
Kadın katillerine ağır ceza verilmemesi caydırıcılığı tamamen ortadan kaldırdığı için kadını, üzerinde çok kolay suç işlenebilen bir varlık haline getiriyor. En ağır suç olan "adam öldürme"de bile indirimlerle cezasının hafifleyeceğini, arkasında kendisini adeta koruyan kollayan, cesaretlendiren erkek egemen devlet ve yargının olduğunu bilen erkekler yaralama, tecavüz gibi suçları kolay ve bir çırpıda işleyebiliyor. Kadın katillerini İyi hal indirimi, gelecek indirimi, haksız tahrik indirimi gibi cezada indirim sebeplerinden yararlandırmayı alışkanlık haline getiren yargı sistemi, Nevin'in tecavüzcüsünü öldürmesinde gerçek bir meşru müdafaa hali olduğunu görebilecek mi? Sistematik bir şekilde silah zoruyla tecavüze uğrayan Nevin kendini korumak için başka bir yol bulamadı. Olayda meşru müdafaaya ait tüm şartlar mevcut bulunuyor. Meşru müdafaa yapan Nevin'e cezai indirim uygulanmalı.
 
Her gün medyada konu olan ve artık yalnızca kadınlara değil, hayvanların da tecavüze uğramasının da en birincil sorumlusu bugüne kadar kadın düşmanı politikalarını sürdüren AKP hükümetidir. İhaleler açarak çıkar sağlayacağı çözüm yolları yerine gerçek çözüm yollarını zorlamak zorunda olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin derhal Nevin Yıldırım'a devletin sahip çıkacağı ile ilgili açıklama yapmalıdır ve devlet Nevin'e sahip çıkmalıdır.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu öldürülen kadınların davalarını nasıl kazandıysa ve hala ülkenin dört bir yanında onlarca dava takip ediyorsa Nevin Yıldırım'ı da takip edecek. Platformun bugün önerdiği bu çözümler tecavüze karşı simgeleşen Nevin Yıldırım özelinde ancak tüm tecavüze uğrayan ve öldürülen kadınlara dairdir.
 
Binlerce kadını "Kadınlara Adalet Katillere Müebbet" sloganıyla yürüten Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tecavüze karşı mücadeleyi de toplumsallaştırıp hükümeti ve bu para düzenini çözüme zorluyor. Kazanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Nevin de asla yalnız yürümeyecek.

  • YAZAR
  • Editor