2017 Şubat ve Mart Ayları Dava ve Adalet Raporu
4.4.2017
Şubat/Mart aylarında "kadın cinayeti", "cinsel şiddet", "çocuk istismarı", "basit yaralama" " cinsel istismar", "tehdit", "hürriyetten yoksun kılma","darp","cinsel saldırı", "ölüme sebebiyet verme"," intihara yönlendirme" ve" şiddet ve halkı kin ve nefrete sürükleme" ve "fiziksel saldırı" olmak üzere toplam 46 davamız için 60 duruşma takibi gerçekleştirdik.

4  davanın ilk duruşması görüldü.

İki davamız için müdahillik talebinde bulunduk.Davalarımızın birinde talebimiz kabul edilirken diğeri reddedildi.  Kabul edilmeyen diğer dava da mahkeme heyetinin tutumu İstanbul Sözleşmesi’ne ve 6284 sayılı kanuna aykırıdır, düzeltilmelidir.

12 davamız sonuçlandı; bunlardan dokuzunda indirim uygulanmadı.Bu davalarda adaletin sağlandığı inancındayız. Birinde indirim uygulandı.İkisinde  indirimlerin yanı sıra serbest bırakma kararları alındı. Bu davalarda  adalet mücadelemiz devam edecek.

Sonuçlanan davalarımızın neredeyse tamamında talep ettiğimiz ceza kararlarının verilmiş olması önemli bir veridir ve adalet mücadelemizin ilerlemekte olduğunun bir göstergesidir.

Bununla beraber İzmir’de henüz yargılama aşamasında bulunan ve arkadaşının dedesi tarafından tacize uğrayan 9 yaşındaki Y.K davasında sanık tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır. Y.K dava sürecinde sanık ile karşılaşma korkusu ile kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.Bu durumu asla kabul etmiyor ve kamuoyuna davanın takipçisi olduğumuzu ve olacağımızı bir kez daha duyuruyoruz.

Davalarda indirim almaya çalışan sanıkları ise bir kez daha gördük. Bu davalar arasında şubat ayında Diyarbakır’da görülen öldürmeye teşebbüs davasında olağan seyrin dışında  bir süreç işledi. İndirimler uygulandığı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının müdahilliği ile  temyiz edilen davada ikinci yargılama sürecinde de indirim uygulandı. Mahkeme heyeti eşini öldürmeye teşebbüs eden sanık için mağdurun 'tayt giymesini’ bahane ederek ‘yine’  tahrik ve iyi hal indirimi uyguladı.

İndirimler uygulanmaya devam ettiği sürece kadınlara yönelik suçlar devam edecektir. Bakanlığın müdahil olarak bulunduğu davada tekrar indirim yapılmış olması kabul edilemez. Daha evvel de söylediğimiz gibi bakanlık görevini layıkıyla yerine getirmeli, keyfi indirimlerin uygulandığı diğer tüm kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı davalarında da müdahil olmalı, davalara katılması kağıt üzerinde kalmamalıdır.

Şubat ayında Vefa Lisesi, mücadelenin sesinin yükseldiği bir yer oldu.İki yıldır sürekli olarak yurdun önünde öğrencilere cinsel tacizde bulunan birinin olduğunu ortaya çıkarmak  için öğrenciler sosyal medyada #VefadaTacizVar etiketini oluşturdu. Olayın ortaya çıkması ile yargılama süreci başlatıldı ancak sanığı serbest bırakan savcı duruşmada ‘isterseniz gidin sosyal medyadan şikayet edin’ gibi skandal bir ifadeye imza attı.Böyle düşünenler bilmelidir ki bizler her mecrada her zaman tüm yöntemlerle mücadele etmeye devam edeceğiz ve kardeşlerimizle beraber adalet mücadelemizi sürdüreceğiz.

Ülkede bunlar yaşanırken ve bizler çocukların taciz edilmemesi, tacizcisiyle karşılaşma korkusu ile kalp krizi geçirmemesi için mücadele ederken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca 2016 Faaliyet Raporu yayınlandı. Rapor sonucunda bakanlığın önüne koyduğu hedeflerin neredeyse hiç birine ulaşamadığı görüldü. Bakan Kaya’nın  görevi süresinde de çocuklara dair politikaları ne yazık ki ‘utanç önergelerinin’, ‘yurt yangınlarının’  ötesine gidememiştir.Çocuklarla ilgili açıklama yaptığı günlerde bile Diyarbakır’da  bir çocuk tacizi davasında sanığa ‘geleceği etkilenir’ denerek indirim uygulandı.

Yaşanan bu gelişmelere rağmen direnen kadınların mücadelesinin kazandığına da tanıklık ettik. Manisa’da, Valfsel Fabrikası’nda müdürü tarafından tacize uğrayan ve bu durumu dile getirdiği için işten çıkarılan Zuhal Güneş kardeşimizin işe iade davası sonuçlandı. Olayın ortaya çıkmasının ardından Zuhal kardeşimizle mücadele etmiş, günlerce fabrika önünde ‘taciz nöbeti’ tutmuş, ülke çapında eylemler yapmıştık. Mücadelemiz, ilk olarak savcının takipsizlik kararı verdiği dosyayı tekrar açtırmıştı. Şimdi ise davada Zuhal lehine karar çıkması ile sonuçlanmıştır. Ancak Zuhal ile olan mücadelemiz burada bitmedi. Şimdi önümüzde mücadelemizi sürdüreceğimiz  taciz davası var.

Takip ettiğimiz bu süreçte yargıya dair gözlem ve tanıklığımız, mücadele yükseldiği takdirde kadın ve çocuk düşmanlarının gerilemek zorunda kaldığı yönündedir. Davalarımızın çoğunun taleplerimiz doğrultusunda seyretmiş olması 8 Mart sürecinde tüm kadınların birlikte meydanları doldurmuş olması, Uluslararası Kadın Grevi çerçevesinde diğer ülkelerdeki kadınlarla  dayanışma göstermiş  olmasından bağımsız değildir. 

Bizler her zaman kadını ve yaşamı savunacağız, KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ!

2017 ŞUBAT/MART AYLARI TAKİP ETTİĞİMİZ DAVA ÖZETLERİ:

1.Nuran Dutlu

-01.02.2017/Kocaeli Adliyesi 3.Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet Davası;

Nuran Dutlu İzmit’te boğularak öldürüldü. Katil zanlıları ‘borç yüzünden olduğunu’ öne sürdü. Değerleri eşyaları ve banka kartları cinayet sonrası yağmalandı.Önceki duruşmada Nuran Dutlu cinayeti ile alakalı yakalanarak mahkemeye çıkartılan sanıklardan Muhammet Y. ile Sertaç Ö.’nün tutuklu yargılanmasına karar verilirken, Arif Ç., Vedat A., Mehmet K., Murat A., Serkan A. ve Mustafa Barış Y.’nin ise 900 TL adli para cezası karşılığında tutuksuz yargılanmalarına hükmedilmişti. 8. celsesi görülen bu duruşmada ise sanıklar Mehmet K. ve Murat A’nın ön ödeme önerisine uyarak adli para cezasını ödedikleri sanık Mustafa Y’nin tebligata rağmen ödemede bulunmadığı sanık Arif Ç.’ye ise tebligat yapılamadığı anlaşıldı. Mahkeme heyeti sanıklardan Arif Ç.'a tebligat gitmediği için duruşmayı 14 Mart 2017 erteledi. Bu arada tutuklu Muhammed Yıldız Arif Ç.'un yakınlarda gasp suçu işlediğini ve yurt dışına kaçma planları yaptığını söyledi.

-14.03.2017; 

9. Duruşmada karar çıktı. Tutuklu Muhammed Yıldız’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ayrıca 12 yıl yağmadan, banka kartlarını kullanmaktan 4 yıl 100 gün hapis cezasına ve 2000 tl adli para cezana çarptırıldı. Tutuklu Sertaç Ö. hakkında suç delilini gizlemekten 5 yıl hapis cezası verildi ancak tutukluluk süresi göz önünde bulundurularak tahliye edildi. Arif Ç. başkasının banka kartını kullanmaktan 1 yıl hapis cezası ve Vedat A. yağmalamaya yardımdan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mustafa Barış Y. 1 yıl hapis cezası verildi ve Serkan A. yeterli delil olmadığı için beraat etti. Suça yardım ve iştirak edenlerin serbest kalması üzerine kararı istinaf ettik. 

2.D.A ve 6 Arkadaşı

-02.02.2017/Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi/Çocuk İstismarı Davası;

2003-2005 yılları arasında ilkokul 3.4. ve 5.sınıf öğretmenleri K.Ö. tarafından taciz edilmelerini 10 yıl sonra D.A. ve 6 arkadaşının şikayeti üzerine açılan davanın ilk duruşması 24 Kasım 2016 günü Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülmüştü. Yeni tanıkların dinlendiği duruşma sonrası dava talimatlı tanıkların dinlenmesi nedeniyle karar verilmek üzere 11 Mayıs’a ertelendi.

3.Z.

-02.02.2017/Ankara Batı Adliyesi/Cinsel Saldırı Davası;

Ankara’da Z. iş çıkışta arabalı bir kişi tarafından takip edildi. Takip edildiğini fark eden Z. Evine girmeye çalıştığı esnada bu kişinin cinsel saldırısına uğradı. Olay sonrasında platformumuzla iletişime geçti. Davanın son duruşması 2 Şubat tarihinde gerçekleşti. Saldırgan duruşmada tüm suçlamaları reddetti, beraatini talep etti. Dava sonuçlandı: 6 yıl hapis cezası aldı.

4.Hacer Çetindağ

-02.02.2017/Kocaeli Adliyesi 1.Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet Davası;

İşitme engelli Hacer, arkadaşlık teklifini kabul etmediği gerekçesiyle Erdal Kaya tarafından öldürüldü. Önceki duruşma tanıkların dinlenmesi için ertelenmişti.  2 Şubat 2017 tarihli bu duruşmada (5.celse) önce Zahide Baylan ve Ersin Çetindağ'ın ifadeleri alınmış. Gülsüm Turan ve Fatma Çetindağ'ın ifadeleri bu duruşmada alındı. Mahkeme sonraki duruşmada tanık Cihan Kaya'nın dinlenmesine ve sanık Erdal Kaya'nın tutuklunun halinin devam etmesine karar vererek duruşma 22 Mart’a ertelendi.

-22.03.2017;

6. duruşmada savcı mütaalasında sanık Erdal Kaya hakkında kasten tasarlayarak adam öldürme suçundan TCKnın 81/1-a, 53, 63 maddelerinden cezalandırılmasını istedi. Sanığın avukatı olay günü psikiyatrik ilaç ile birlikte alkol kullandığı ve bu nedenle ilaç-alkol etkileşiminin nasıl bir sonuç yaratacağına dair adli tıp raporu istedi ancak mahkeme bu talebi kabul etmedi. Akli cezai ehliyetinin yerinde olduğuna dair rapor gelmişti önceki duruşmalarda. Duruşma 18 Nisan’a ertelendi.

5.Eda Okutgen

-02.02.2017/İzmir Bayraklı Adliyesi 5.Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet Davası;

Eski kocası Uğur Bunyak tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Yargıtay "Sanığın ceza ehliyeti hakkında İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınmadığı" gerekçesi ile kararı bozmuştu. Yargıtay'ın bozmasından sonra ilk duruşma görüldü. Sanığın daha önce tedavi gördüğü hastanelerden rapor getirilmesi, çelişki halinde İstanbul Adli Tıp Kurmu'ndan rapor aldırılmasına karar verildi. Dava 12 Nisan’a ertelendi.

6.Ebru Tireli ve Neslihan Çankaya

-03.02.2017/Turgutlu 4.Asliye Ceza Mahkemesi/Fiziksel Saldırı Davası;

Manisa’da hamile olan Ebru Tireli’ye ‘bu parkta yürüme’ diyerek saldırıldı.13.01.2017 günü başlayan davanın 1. duruşmasında sanık Davut Kahraman hakkında 25 Kasım 2016 günü Neslihan Çankaya tarafından cinsel taciz şikayeti olduğu öğrenilmiş ve Ebru Tireli davası ile birleştirilmişti. 3 Şubat 2017 Cuma günü görülen davada sanık Davut Kahraman'ın Ebru Tireli'ye saldırdığı aynı gün aynı çevrede yaşları 12 ve 14 olan kız kardeşlere de cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı.Duruşma sonrası sanık hakkında Ebru Tireli'ye fiziksel saldırı, Neslihan Çankaya'nın cinsel taciz şikayeti nedeniyle tutuksuz yargılanmasına, çocuklara cinsel taciz suçlamasından tutukluğunun devamına, çocuklarla ilgili market yakınlarındaki kamera görüntülerinin istenmesine,Ebru Tireli ile ilgili Adli Tıp Kurumu raporunun beklenmesine karar verildi.Dava 3 Mart’a ertelendi.

- 3 Mart 2017;

Ebru Tireli ve Neslihan Çalkaya'yı darp suçu ve 2 çocuğun istismarı suçu ile tutuklu bulunan Davut Kahraman’ın yargılanmasına devam edildi. Bugünkü duruşmaya Ebru Tireli katılmadı. Neslihan Çalkaya ifade verdi ve şikayetçi olduğunu söyledi.

İki kardeşin büyük olanı ifade verdi sanığın kendisini taciz ettiğini söyledi ancak şikayetçi olmadığını ifade etti. Duruşmaya katılan çocukların babası da şikayetçi olmadı.Ebru Tireli'nin avukatı darp ve çocuk istismarı dosyalarının ayrılıp çocuk istismarı dosyasının görevsizlik nedeniyle ya da dosyanın  tümünün ağır ceza mahkemesine gönderilmesini talep etti.

Ebru Tireli'nin sağlık Adli Tıp’tan gelecek sağlık durumu raporunun beklenmesine ve avukat talebinin de bir dahaki duruşmada karara bağlanmasına karar verildi.Tutuklu yargılanan Davut Kahraman  adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Dava 12 Mayıs’a ertelendi.

7.Duygu Şen

-03.02.2017/İzmir Bayraklı Adliyesi 7.Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet Davası;

Akrabası İsmail B. tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Bir önceki duruşmada sanığa savunması için süre verilmişti. İsmail B., "Emniyetteki ifadem sırasında polisler bana yardımcı olacaklarını söyledi. Ben emniyette psikolojik olarak iyi değildim. Bir an önce ifademi verip, yalnız kalmak istiyordum. Bu nedenle emniyette ne dedilerse 'evet' dedim. Ayrıca ifademi de hiç okumadan imzaladım. Şimdiki ifadem ile yazılı savunmam doğrudur" dedi. Sanığın avukatı da aynı yönde talepte bulundu.

Şen ailesinin avukatı ise, sanığın davayı uzatmak istediğini, dosyanın tamamlandığını, belirtiği tanıkların davayla bir ilgisi olmadığını belirtti. Bu duruşmada sanık avukatına tanıkların bildirilmesi için süre verilerek dava ertelendi. Dava 15 Mart’a ertelendi.

-15.03.2017;

Bir önceki duruşmada sanığa tanık bildirmesi için süre verilmişti.Bu duruşmada tanıklar dinlendi. Gelmeyen tanıkların getirilmesine karar verilerek dava 26 Mayıs’a ertelendi.

8.Gizem Bulut

-07.02.2017/Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet Davası;

Ayrılmak istediği kocası tarafından Eskişehir’de öldürüldü. Gizem Bulut davası uzlaşma komisyonunun raporunun gelmemesinden ötürü 2 Mart’a ertelendi. Uzlaşma komisyonuna "tehdit” suçuna dair gidildi.

- 02.03.2017;

Bu celse de uzlaşma komisyonunun raporu gelmediği için duruşma 27 Nisan’a ertelendi.

9.Selime Ateş

-07.02.2017/Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesi /Cinayet Davası;

Selime Ateş ‘telefonunu açmadığı’ gerekçesi ile kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü. 2. celsede karar verildi. Hakim ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanan İsmet Ateş'e iyi hal indirimi ve haksız tahrik indirimi uygulayarak 19 yıl hapis cezası verdi. Karar istinaf edilecek.

10.Y.K

-07.02.2017/İzmir Bayraklı Adliyesi 7.Ağır Ceza Mahkemesi/Çocuk İstismarı Davası;

9 yaşındaki Yağmur, komşuları Tuncay Çınar tarafından cinsel istismara uğradı. İlk duruşmadan 2 gün önce, duruşmada sanıkla karşılaşma korkusu nedeniyle kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

Bir önceki duruşmada sanığın ifadesi alınmıştı. Bu duruşmada sanığın delilleri karartma ihtimali nedeniyle tutuklu yargılanmasına karar verildi.Dava 22 Mart’a ertelendi.

-22.03.2017;

Bu duruşmada sanığın 7 yaşındaki torunu tanık olarak dinlendi. Tanık ifadelerinin tamamlanması ve delillerin toplanmış olması gerekçe gösterilerek sanığın tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Mahkeme heyeti üyelerinden olan bir hakim tutuksuz yargılanma kararına şerh düşerek, "kuvvetli suç şüphesi nedeniyle tutuklu yargılanmaya devam edilmeli" dedi. Dava 7 Haziran’a ertelendi.

11.Çocuk İstismarı

-09.02.2017/İzmir Bayraklı Adliyesi 8.Ağır Ceza Mahkemesi/Çocuk İstismarı Davası; 

6 çocuk, ilk okulun müdürü Adil Ş. tarafından istismara uğradı. Çocukların öğretmenleri tarafından anlaşılması ile olay ortaya çıktı. Bir önceki duruşmada adli tıp raporunun beklenmesine karar verilmişti. Bu duruşmada çocuklarla ilgili adli tıp raporunun tekrar alınmasına karar verilerek dava 25 Mayıs’a ertelendi.

12.Bedriye Köklütaş

-10.02.2017/Söke 2.Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet Davası;

4 Ocak 2016 tarihinde Aydın’ın Kuşadası ilçesinde, 18 yıl evli kaldığı kocası tarafından bıçaklanarak öldürülen 3 çocuk annesi Bedriye Köklütaş'ın Söke 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davasında son olarak sanığın talep ettiği telefon kayıtları bekleniyor. Kayıtlar geldikten sonra dosyada eksik kalmayacak, karar aşamasına geçilecek. Duruşma 7 Nisan tarihine ertelendi.

13.N.T

-10.02.2017/Tekirdağ 1. Asliye Ceza Mahkemesi/Tehdit Davası;

Şuan 21 yaşında olan N.T, aile dostu Fatih Öztürk tarafından cinsel istismara uğradı. Kendisinden 20 yaş büyük istismarcı, N.T.’yi,  ailesine ve kendisine zarar vermekle tehdit ederek istismarı yıllarca sürdürdü. Olayı kimseye söylememesi için baskı ve şiddet gören N.T., istismarı sonucu intihara kalkıştı. Dava, Uzlaşma Komisyonu'ndan gelecek kararın beklenmesi nedeniyle 10 Mayıs’a ertelenmiştir.

14.Nurcan Aslan

-14.02.2017/Küçükçekmece 16. Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet Davası;

Reddettiği Abdullah Melih Barış tarafından silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Nurcan Arslan’ı öldüren Abdullah Melih Barış’ın yargılandığı davanın 5’nci duruşması görüldü. Duruşmada tanık olarak dinlenen Oya Erdoğdu, Abdullah Melih Barış’ın Nurcan’ı sürekli tehdit ettiğine dikkat çekti. Duruşma 25 Nisan’a ertelendi.

15.Halide Özpolat

-14.02.2017/İstanbul Çağlayan 10. Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet Davası;

Eşi tarafından av tüfeğiyle vurularak öldürüldü. İddia makamı verdiği mütalaada sanık hakkında ATK raporunun düzenlenmesinin beklenmesi talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, “Sanığın tedavi gördüğü Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden müzekkere yazılarak tedavi evraklarının istenilmesine, sanığın nüfus kaydında bulunan kısıtlılık kararları istenerek varsa tedavi evrakların ilgili birimlerden istenmesine, kuvvetli suç şüphesinin varlığının tespit olduğundan tutukluluk halinin devamına” şeklinde karar kılarak duruşmayı  14 Nisan tarihine erteledi.

16.Meltem Uygun

-15.02.2017/Manisa Alaşehir Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet Davası;

10 Ağustos 2016 günü koruma altındayken boşanmak istediği eşi Emrah Ece tarafından öldürülen iki çocuk annesi Meltem Uygun'un 2.duruşması bugün görüldü. Müdahillik talebimizin kabul edilmediği duruşmada suç aleti ile ilgili raporların beklenmesi için dava 22 Mart’a ertelendi.

-22.03.2017;

3.Duruşmada savcı mütalaasını verdi. Eşe karşı tasarlayarak kasten öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi ve hiçbir indirim talebinde bulunmadı. Dava karar verilmek üzere 29 Mart’a ertelendi.

-29.03.2017;

Meltem Uygun davasının 4.duruşmasında karar verildi. Katil eş Emrah Ece ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı ve hiçbir indirim uygulanmadı.

17.Esen Yaman

-15.02.2017/İzmir Bayraklı Adliyesi 11.Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet Davası;

Eski kocası Şevket Bayrak'ın azmettirmesi ile Serkan Kabaağaç tarafından silahla vurularak öldürüldü. Bir önceki duruşmada tanıkların dinlenmesine karar verilmişti .Bu duruşmada yeni tanık gösterilmesi için süre verilerek dava 14 Nisan’a ertelendi.

18.Müzeyyen Neşeli

-15.02.2017/İzmir Karşıya Adliyesi 1.Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet davası;

Kocası Erbil Neşeli tarafından silahla öldürüldü. Bir önceki duruşmada tanıklar dinlenmişti .Bu duruşmada sanık avukatına dosyayı incelemesi için süre verilerek dava 12 Nisan’a ertelendi.

19.Irmak Kupal

-15.02.2017/Manisa Alaşehir Ağır Ceza Mahkemesi/Çocuk istismarı ve Cinayet Davası;

21 Ekim 2016 tarihinde Manisa'nın Alaşehir İlçesinde 3.5 yaşındaki Irmak Kupal'ı cinsel istismar ve sonrası öldürmekten yargılanan Himmet Aktürk davasının 2.duruşması bugün Alaşehir Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.2 Aralık 2016 günü görülen ilk duruşmada müdahillik talebimiz kabul edilmezken sanığın akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumuna gönderilmesine karar verilmişti.Bugün görülen duruşmada sanık Himmet Aktürk'ün "çocukken bana yapılanlar yüzünden sadece çocuklara değil herkese kinim var,kapalı yerde kalamıyorum nefes darlığı çekiyorum,çıkarın beni buradan"diye indirim almaya yönelik söylemler geliştirdiğine tanık olduk.Dava ATK raporunun henüz gelmemiş olması nedeniyle 08 Mart’a ertelendi.Irmak Kupal'ın dedesi ve annesinin katıldığı duruşmayı Meltem Uygun'un ailesi de izledi.

-08.03.2017;

Manisa Alaşehir ilçesinde 4 yaşındaki Irmak’'ı cinsel istismar sonrası öldüren Himmet Aktürk  ağırlaştırılmış müebbet  ve 51 yıl hapis ile cezalandırıldı. Karar 3.duruşmada verildi.

20.Hatun Sürücü

-16.02.2017/İstanbul Kartal 10. Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet Davası;

Almanya'nın başkenti Berlin'de 2005 yılında Hatun Sürücü'nün öldürülmesine ilişkin, iki kardeşinin "tasarlayarak kasten öldürmeye yardım" suçundan 20'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi. Mahkeme heyeti, sanıkların savunması alınmış olduğundan haklarında bulunan adli kontrol kararının kaldırılmasına karar verdi.

Dava dosyasının Cumhuriyet Savcılığı'na verilmesine karar veren heyet, duruşmayı erteledi.

-30.03.2017;

Mütalaada, Hatun Sürücü’nün öldürülmesi kararının ailenin hangi fertleri tarafından hangi şartlarda alındığının açık olarak tespit edilemediği vurgulanarak, sanıkların silah temin etme, olay öncesinde ve sırasında yardım, suç işleme kararını teşvik ve güçlendirme gibi eylemlerinin suç işlenmesine yardım eden vasfında olduğu belirtildi.Sanıklar Alpaslan ve Mutlu Sürücü’nün bu şekilde ‘töre saiki ile kardeşi kasten öldürmeye yardım’ suçunu işledikleri savunulan mütalaada, 15’er yıldan 20’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. Sanık avukatına esas hakkındaki savunmasını hazırlaması için süre verilmesine karar veren heyet, duruşmayı 30 Mayıs tarihine erteledi.

21.Zuhal Güneş

-16.02.2017/Manisa Adliyesi 1.İş Mahkemesi /İşe İade Davası;

Elginkan Vakfı E.C.A. şirketler Grubu Valfsel A.Ş.de çalışan Zuhal Güneş'in Genel Müdürü Hüseyin Orhan'ın tacizini şikayet ettiği için tüm hakları gasp edilerek işten çıkarıldı. Platformumuza müracaatı üzerine başlattığımız mücadelenin iş hakkı ihlali davası sonuçlandı. Zuhal Güneş gasp edilen tüm haklarını (işe iade, bugüne kadar olan maaşları, kıdem tazminatı ve haksız yere işten çıkarıldığı için tazminat) kazandı.

22.Tuğba Taş ve Ailesi

-16.02.2017/Gaziantep 3. Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet Davası;

Sanık Yusuf Taş’ın karısı Tuğba Taş ile birlikte karısının teyzesi, yeğenleri ve Yusuf Taş’ın kendi amcası, amcasının karısı ve yeğenleri dahil olmak üzere 9 kişiyi öldürmekten suçlanıyor. Sanık Yusuf Taş’a yardım ettikleri iddiası ile babası, erkek kardeşi, erkek kardeşi, erkek kardeşinin kayınpederi ve diğer bir şahıs da yargılanmaktadır. 3. Celse tarihi 9 Mayıs. Tanıkların dinlenmesine devam edilecek. Sanık Yusuf Taş hariç diğer sanıklar tutuksuz yargılanıyor.

23.Hatice U.

-16.02.2017/Bolu Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet ve Cinsel Saldırı Davası;

83 yaşındaki Hatice U’ya evinde içeri zorla girilerek tecavüz edilmiş ve öldürülmüştür. Sanık L. Mesut Çalışkan (19) suçu işlediği tarihte 18 yaşında olduğu için çocuk suçlu olarak dava süreci işliyor. Hatice Uzunoğlu'nun üzerinde bulunan DNA örnekleriyle Mesut Çalışkan'ın DNA örnekleri ATK'dan gelen raporla uyuştuğu kesinleşmiş. Mesut Ç. Tecavüzü işlediğini  kabul etti fakat cinayeti işlemedigini iddia etti. Sanığın yakınlarının şahitlikleri dinlendi. Çelişkili ifadeler yer aldı. Hatice Uzunoğlu'nun bir akrabasının tanık olarak dinlenmesi için diğer duruşmaya getirilmesine karar verildi. Bununla birlikte Hatice U. nun kızı Ş. M. Sanığın babası tarafından evinin önünde küfürlü tacize uğradı.

Diğer duruşma tarihi 6 Nisan tarihinde.

24.Zeliha Köse

-17.02.2017/İzmir Karşıyaka Adliyesi 1.Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet Davası;

Kendisi ile ilişkisi olduğunu iddia eden Serdar Gökler tarafından öldürüldü. Bir önceki duruşmada diğer sanık Nurdan Avcı'nın da dinlenmesine karar verilmişti. Bu duruşmada sunulan taleplerin gelecek celse değerlendirilmesine karar verilerek dava 12 Nisan ertelendi.

25.D.C

-21.02.2017/Manisa 1.Ağır Ceza Mahkemesi/Çocuk İstismarı Davası;

Manisa Şehzadeler İlçesi Hasan Türek Anadolu Lisesi Edebiyat öğretmeni Caner Güven'in öğrencisi D.C’yi 9.sınıftan itibaren 5 yıl boyunca çocuğun cinsel istismarı suçu ile açılan davanın ilk duruşması görüldü. Müdahillik talebimizin kabul edilmediği duruşmada sanığın duruşma boyunsa agresif ve mahkeme başkanını provoke edici davranışları dikkat çekti. Sanığın eş ve annesinin dinlendiği duruşma sonunda delillerinin çoğunun toplanmış olması ve kuvvetli suç unsuru şüphesinin oluşması nedeniyle Caner Güven tutuklandı. Dava mağdur tanıklarının dinlenmesi için 18 Nisan’a ertelendi.

26.Kübra Eken

-21.02.2017/İstanbul Kartal Adliyesi 7. Asliye Ceza Mahkemesi/Kasten Yaralama Davası;

Doğum sonrası şuur kaybı şikayetiyle hastaneye kaldırılan spiker Kübra Eken’i darp sonucu felç ettiği iddia edilen eşi Neptün Bülent Eken'in, "kasten yaralama” suçundan yargılanmasına devam edildi. Mahkeme hakimi, Kübra Eken'de meydana gelen beyin kanamasının, başına vurulan bir yumruk ya da başını yere çarpması sonucu oluşup oluşmadığının tespitinin yapılması amacıyla Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'ndan istenen raporun mahkemeye ulaştığını tutanağa geçirdi. Hakim, sanık avukatına raporu inceleyip beyanda bulunmak için süre verilmesine karar verdi. Duruşmayı 23 Mayıs’a erteledi.

27.A.A

-21.02.2017/İzmir Karşıyaka Adliyesi 2.Ağır Ceza Mahkemesi/Cinsel Saldırı Davası;

Engelli A.A. iki kişinin cinsel saldırısına uğradı.Bir önceki duruşmada tanıklar dinlenmişti.Bu duruşmada A.A. hakkında İstanbul Adli Tıp'tan rapor alınmasına karar verildi.Sonraki duruşma 16 Mayıs’a ertelendi.

28.T.

-21.02.2017/Samsun Bafra Adliyesi/Cinsel İstismar Davası;

T. şu an 19 yaşında. 6 yıl boyunca eniştesinin tacizine uğramış. Savcı önceki duruşmada beraat istemişti. Psikolojisi bozulmuştur raporu sunuldu bu duruşmada. Savcı şu an ceza talep ediyor. Duruşma 7 Mart tarihine ertelenmiştir.

- 07.03.2017

Dava sonuçlandı. Sanık 6 yıl ile cezalandırıldı.

29-S

-21.02.2017/Bursa 1.Ağır Ceza Mahkemesin/Çocuk İstismarı Davası;

Apartman komşuları 35 yaşında kaynak ustası S.A. tarafından İstismara uğrayan 9 yaşındaki S'nin 2. Duruşması görüldü. Davada gizlilik kararı çıkarıldı. Bir sonraki duruşma 16 Mayıs’a ertelendi.

30.N.B.Y

-22.02.2017/Mersin Adliyesi 3. Asliye/Hürriyetten Yoksun Kılma Davası;

15 yaşındaki B.Y.'nin minübüs şoförü M.G ile arkadaşı S.B tarafından minibüste alıkoyduğu için 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan açılan davanın 3. duruşması görüldü. Minibüs kameralarının o sırada kapalı olması sebebiyle hakim Mersin Emniyet Müdürlüğü'den görüntüleri istedi ve dava 5 Nisan’a ertelendi.

31.B.T

-22.02.2017/Tekirdağ Adliyesi/Cinsel İstismar Davası;

Davanın bir önceki duruşmasında  Adli Tıp'tan tekrar rapor alınması istenmişti. Gelen rapor, B.T. nin hafif derecede zeka geriliğine sahip olduğu, başına gelen olayı anlayabilecek ve karşı çıkabilecek durumda  olduğu yönünde. Duruşmada B.T.'nin erkek kardeşi tanık olarak dinlendi.  Dava, yeni bir tanığın dinlenmesi için 26 Nisan’a ertelendi.

32.K.

-22.02.2017/Yozgat-Boğazlıyan Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesi/Cinsel İstismar Davası Davası;

2. Duruşma gerçekleştirildi. K. zihinsel engellidir. Yaşadığı köyde 12 kişi tarafından tecavüze uğradı. Hamile kaldı. Sanıkların 6’sı tutuklu 6’sı tutuksuz yargılanmaktadır. Tutuklu yargılananlar arasında tecavüz sonucu doğan çocuğun babası da bulunmaktadır. Duruşmada mağdurun ifadelerinin güvenilir olup olmadığına dair adli tıp raporu istendi. Daha önceki duruşmada K’nın ifadeleri için istenen adli tıp raporu gelmedi İstanbul’dan. Dava sanıklarla mağdurun yüzleştirilmesi ve tekrar ifadelerinin dinlenmesi ile geçti. Duruşma tutuklu sanıkların tutukluluk, tutuksuz sanıkların tutuksuzluk durumunun devamı ara kararı ile ertelendi.22 Mart’a ertelendi.

- 22.03.2017;

3. duruşmada daha önceki iki duruşmada K’nın ifadeleri için istenen adli tıp raporu İstanbul’dan gelmediği için tutuklu sanıkların tutukluluk, tutuksuz sanıkların tutuksuzluk durumunun devamı ara kararı ile ertelendi.

33.M.E

-23.02.2017/İzmir Kemalpaşa Adliyesi 1.Asliye Ceza Mahkemesi/Basit Yaralama Davası;

İş yerinde çıkan tartışma sırasında, iş yeri sahipleri Mehmet Sever ve Ali Sever tarafından darp edildi.Bir önceki duruşmada tanıkların dinlenmesine karar verilmişti. Bu duruşmada Mehmet Sever'e para cezası verilerek ceza ertelendi. Ali Sever ise beraat etti. Karara itiraz edilecek.

34.Saruhanlı Neval Yaralı İÖO Öğrencileri

-03.03.2017/Manisa 1.Ağır Ceza Mahkemesi/Çocuk İstismarı Davası;

Manisa Saruhanlı İlçesi Neval Yaralı İlköğretim Okulu öğretmeni Yakup Kılınç'ın öğrencilerini cinsel istismar suçu ile yargılandığı dava sonuçlandı. Sanık Yakup Kılınç'ın yasada yapılan değişiklikten önce 8 çocuğa karşı cinsel istismar suçu işlediğinden her bir çocuk için 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına, 4 çocuk için yasa da yapılan değişiklikten sonra çocuğa karşı cinsel istismar suçu işlediğinden her biri için 12 yıl 6 ay hapis cezası ile toplam 87 yıl cezalandırılmasına karar verildi.

35.Figen Şahin

-23.02.2017/Mersin 3. Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet Davası;

Eşi tarafından boğularak öldürülen Figen Şahin için adalet aradığımız son duruşmada haksız tahrik veya iyi hal gibi hiçbir indirime gidilmeden 'kasten öldürme' suçundan sanık Serkan Titiz'e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

36.Kader Kaya :

-28.02.2017/Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet Davası;

Eskişehir'de tanımadığı bir kişi tarafından kaçırılıp cinsel saldırıya direndiği için öldürüldü. Müdahilliğimiz kabul edilmedi. Son duruşmada tanık ifadeleri alındı, sanığın iş yeri başvurunda bulunup bulunmadığına dair rapor beklenmesine rağmen rapor gelmedi. Dava 13 Nisan’a ertelendi.

37.Neşadiye Gökmen

-28.02.2017/Manisa Turgutlu Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet Davası;

Manisa'nın Turgutlu İlçesinde 15 Ağustos 2016 günü eşi Nail Gökmen tarafından öldürülen 3 çocuk annesi Neşadiye Gökmen davasının 1.duruşması Turgutlu Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Sanık Nail Gökmen'in tahrik indiriminden faydalanabilmek için savunma ifadesi geliştirdiği gözlendi. Sanığın cezai ehliyetinin olup olmadığının tespit edilmesiyle ilgili Adli Tıp Kurumu raporunun beklenmesine karar verilerek dava 23 Mart’a ertelendi.

- 23.03.2017;

Davanın 2. Duruşmasında sanığın cezai ehliyetinin olup olmadığının İstanbul Adli Tıp Kurumu’nca tespit edilmesi gerektiği tespitini içeren Manisa ATK raporu okundu. Mahkeme İstanbul ATK'dan gelecek raporun beklenmesine karar vererek davayı 18 Mayıs’a erteledi.

38. S.

-02.03.2017/Ankara Batı Adliyesi/Cinsel Şiddet Davası;

Ankara'da Etimesgut hattındaki halk otobüsünde cinsel saldırıya uğrayan S.'nin ilk duruşması gerçekleşti. Şikâyet edersen boğazını keserim” tehditine rağmen S.’nin  şikayetçi olmasıyla açığa çıkan cinsel saldırı davası açıldı. Mahkeme heyetinin S.’nin üzerindeki darp izlerini sorması üzerine sanık, verdiği ifadede halk otobüsüne koşarak geldiğini gerekçe göstererek “benimle kendi isteğiyle birlikte oldu” dedi. Yakalandığında tecavüz ettiğini itiraf etmişti, ilk duruşmada ifadesini değiştirdi. Halk otobüsü şoförlüğüne devam ettiği esnada daha önce bir kadın ve bir erkeğe cinsel şiddette bulunduğu açığa çıktı. Müdahilliğimiz kabul edildi. Davaya müvekkil S. katılmadı. Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmaya katılmasını istedi. 2. Duruşma 6 Nisan’a ertelendi.

39.Şemiye Budak

-07.03.2017/Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi/İntihara Yönlendirme Davası;

 Eşi tarafından aldatılan, şiddete maruz kalan ve sonunda intihar eden kadının kocası Erhan Budak’a “intihara yönlendirme” suçundan dava açıldı.Davada savcı mütalaasını sundu. İntihara yönlendirmeden değil; kötü muameleden ceza talep etti. Mütalaaya avukatlar yazılı cevap vereceklerini açıklamaları üzerine; duruşma 21 Nisan tarihine ertelendi.

40. Ayşegül Terzi

-08.03.2017/İstanbul Kartal Adliyesi 40. Ağır Ceza Mahkemesi/Şiddet ve Halkı Kin ve Nefrete Sürükleme Davası;

Sanık avukatı, sanık için  duruşmalardan muaf tutulsun talebinde bulundu. Hakim reddetti ve bir sonraki duruşmaya sanık Abdullah Çakıroğlu için zorla getirme kararı verdi.

41. Fatma Sarıaslan

-09.03.2017/Manisa Kırkağaç Ağır Ceza Mahkemesi/Darp Davası;

Eşi ve eşinin ailesi tarafından darp edildikten 3 gün sonra ölen ve kayıtlara intihar diye geçmiş bulunan Fatma Sarıaslan Görgülü'nün ailesinin platformumuza müracaatı üzerine 4.duruşması görülen darp davasını izledik.Adli Tıp’ta bulunan saç ve doku örneklerinin, bir üniversitede ve konu ile ilgili uzmanlardan oluşan heyet tarafından tekrar incelenmesi talebini mahkeme kabul etti. Fatma'nın ölüm sebebinin aydınlatılması için önemli olan bu raporun beklenmesi için dava 15 Haziran’a ertelendi.

42. Gülperi Ovalıoğlu

-20.03.2017/İzmir Bayraklı Adliyesi 1.Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet Davası;

2005 yılında kocası Oğuzhan Ovalıoğlu tarafından "intihar etti" denilerek hastaneye getirilmesinin ardından yaşamını yitirdi. Ancak kocasının kullandığını söylediği ilaçlar Gülperi Ovalıoğlu'nun kanında tespit edilmemiş olmasına karşın, yeterli inceleme yapılmadan, "intihar" denilerek savcılık tarafından dosya kapatıldı. Gülperi Ovalıoğlu'nun ailesi davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıdı. AİHM'in "eksik soruşturma" nedeniyle Türkiye'yi mahkum etmesinin ardından, 2015 yılında cinayet davası açılabildi.

Bir önceki duruşmada, ölümle ilgili kesin rapor düzenlenmek üzere dosyanın İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesine karar verilmişti.Bu duruşmada dosyanın adli tıptan dönmesinin beklenmesine karar verilerek dava 29 Mayıs’a ertelendi.

43. Türkan Sarıkaya

-21.03.17/Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi/Ölüme Sebebiyet Verme Davası;

Savcının Türkân’ın kasten öldürüldüğüne kanaat getirmesi üzerine; Türkân’ın aileye geç teslim edilmesi, kafasında kırık olması gibi sebeplerden ötürü mütalaa istedi  ama zanlı avukatı reddedip ek süre istedi. Duruşma 18 Mayıs tarihine ertelendi.

44. Muhterem Göçmen

-23.03.2017/ Yargıtay/ Cinayet Davası;

Koruma altında olan eşi Muhterem Göçmen'i Etiler'de çalıştığı kuaför salonunda bıçaklayarak öldüren Serdar Göçmen'in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı davada 2013 yılında iyi hal indirimi uygulayarak müebbet hapis cezası kararı verilmişti.

Yapmış olduğumuz temyiz başvurusu sonucu yeniden yargılama süreci başladı. Kara verilmek üzere dava 30 Mart tarihine ertelendi.

- 30.03.2017;

Yargıtay’da görülen davada sanık avukatının haksız tahrik indirimi alma çabası sonuçsuz kalarak bir önceki karar onandı. Müebbet kararının onanması ve haksız tahrik uygulanmaması iyi bir sonuç olmakla birlikte cinayetin tasarlanarak işlendiği şüphesi kuvvetliliğini korumaktadır bu yüzden uygulanmış olan iyi hal indirimi için üst mahkemelere itirazımız sürecek.

45. Esra Gövem

-29.03.2017/Balıkesir Adliyesi/Cinayet Davası;

Hakkında koruma kararı bulunan 24 yaşındaki Esra Gövem, bir süre önce boşandığı eşi 25 yaşındaki Tolga Y. tarafından öldürüldü. Esra Gövem davasının 2. Duruşması görüldü. Cinayet anına ait görüntü kayıtlarının dosyaya girmesini ve duruşmada izlenilmesi talebinin kabul edilmesi üzerine mahkeme heyeti duruşmayı 24 Mayıs tarihine ertelendi.

46. Hatice Çelik

-29.03.2017/Çağlayan Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi/Cinayet Davası;

Kendisinden boşanmak isteyen eşi Hatice Çelik’i, boşanma davası açtıktan bir gün sonra 3. katın balkonundan atarak öldüren Mehmet Çelik hakkında “Eşi kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası istemiyle açılan davanın bu celsesinde olay yerinde keşif yapılmasına karar verilerek 14 Hazirana ertelendi. Sanığın tutukluluk hali devam edecek.

 

2017 ŞUBAT/MART AYLARINDA KAMUOYUNDA YER ALAN DİĞER DAVA ÖZETLERİ:

1. N.S

Cinsel İstismar Davası

14 Nisan 2016 günü Diyarbakır-Bağlar İlçesi’nde okul çıkışında N.S. ile buluşan D.Ö., 14 yaşındaki N.S’ye cinsel istismarda bulundu.

Mağdurun olayı ailesine anlatması üzerine soruşturma başlatıldı ve şüpheli D.Ö. 21 Nisan tarihinde tutuklandı.  D.Ö.’nün 15 yaşından küçük bir çocuğa karşı ’Cinsel istismar’ ve ’Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarını işlediğini belirten savcı, 23 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme ise’ uzun tutukluluk sürelerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi uygulamaları ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ihlali olarak kabul edilmesini dikkate aldığını iddia ederek’ , 6.5 ay tutuklu kalan sanığın tahliyesine karar verdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Remzi Atalay, sanığın serbest bırakılmasının haksız ve hukuka aykırı oldu (Hürriyet)

2.K.Ç

Cinsel İstismar Davası;

Diyarbakır’da 2014 yılında meydana gelen olaya ilişkin hazırlanan iddianamede şüpheliler M.N.E. ve V.B.’nin ‘Cinsel istismar’ ve ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 14 yıldan 36 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. Soruşturma sürecinde tutuklanan ve bir ay sonra serbest bırakılan sanıklar V.B. ve M.N.E.’nin tutuksuz yargılaması Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Kararı açıklayan mahkeme, sanıkların ‘cinsel istismar’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından beraatlerine hükmetti. Sanık V.B. hakkında ‘cinsel istismar’ suçundan açılan davanın ‘reşit olmayanla cinsel münasebet’ suçunu oluşturduğunu belirten mahkeme, bu suçun şikâyete bağlı olduğunu ve mağdurun şikâyetten vazgeçtiğini belirterek, düşme kararı verdi. (Milliyet)

3.C.A.

Cinsel İstismar Davası;

11 yaşındaki C.A.’ya annesinin patronunun 4 yıl önce cinsel istismarda bulunduğu davada cinsel istismar sanığına verilen 16 yıl 10 ay 15 günlük ceza istinaf mahkemesi tarafından bozuldu

11 yaşındaki C.A.’ya, annesinin iş vereninin 4 yıl önce cinsel istismarda bulunduğu belirtildi. İlk önce yerel mahkeme, sanığın cinsel istismar suçunu işlediğine karar vererek 16 yıl 10 ay 15 gün cezaya hükmetti. Bir üst mahkeme olan istinaf mahkemesi çocuğun anlattıklarını yetersiz bularak sanığın beraatine karar verdi. ( Hürriyet)

4.D.K

Öldürmeye Teşebbüs Davası;

Erzurum’da, 3 eşi D.K.'yı bıçakla ağır yaralayan T.K.'ya, 'tahrik' ve 'iyi hal' indirimi uygulanarak verilen 6 yıl 3 aylık hapis cezası, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın davayı temyiz etmesi ile Yargıtay tarafından bozuldu. Yeniden yargılanan T.K. bu kez 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak verilen yeni kararda da indirim uygulandı.

T.K. hakkında Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'eşe karşı kasten adam öldürmeye teşebbüs' suçundan dava açıldı. Mahkemedeki sanık T.K. savunmasında kullandığı “Tayt giymiş, arka tarafta yayılmış oturuyordu. Giyimine kuşamına dikkat etmesini istedim. Bana 'Şerefsiz, sen adam mısın, eşyanın peşine düşmüşsün' dedi. Korkutma amaçlı 'benden boşansın' diye canını acıtmak istedim." Sözleriyle indirim almaya çalıştı. Mağdur D.K ise  sanığın kendisine 'Neden beni terk ettin, neden benden boşandın' diyerek bıçakladı. 'Seni öldüreceğimi söylemiştim, senden sonra sıra ailene gelecek' dediğini söyleyerek ‘ Şikayetçiyim en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum.’ Açıklamasında bulundu.

T.K. ilk yargılanma sürecinde  6 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum olmuştu.

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın müdahil olmasının ardından karar temyiz edildi. Bakanlık avukatının temyiz itirazını yerinde görülerek 9 Kasım 2016 günü kararı bozuldu.

Bozma kararı sonrası dosya Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tekrar görüldü. Mahkeme heyeti, T.K.'yı önce ağırlaştırılmış ömür boyu, ardından eylemin teşebbüs aşamasında kalması nedeniyle 16 yıl hapse çarptırdı. Mağdurun 'tayt giyip otomobilde hafif yan yatması' nedeniyle 1/4 oranında 'tahrik indirimi' uygulayarak bunu 12 yılı indiren mahkeme, sanığa 'iyi hal' indirimi de uygulayarak 10 yıl hapis cezasına mahkum etti. Mahkeme hükümle birlikte T.K.'nın tutukluluk halinin devamına karar verildi.(DHA)

5.Vefa Lisesi

Vefa Lisesi Kız Öğrenci Yurdu önünde iki yıl boyunca mastürbasyon yaparak yurtta kalan öğrencileri taciz eden Hüseyin B. emniyetteki sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemede serbest bırakıldı.

Vefa Lisesi Kız Öğrenci Yurdu'nda kalan öğrencilerin Twitter'da #vefadatacizvar hastagi ile başlattığı ve seslerini duyurduğu olayda tacizci Hüseyin B. Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalanarak gözaltına alınmıştı. Kamera görüntülerinden yola çıkılarak kimliği tespit edilen zanlı, Emniyetteki sorgusunun ardından mahkemeye sevk edildi. Zanlı Hüseyin B.'nin davasına bakan savcı şikayetçi öğrencilere 'isterseniz sosyal medyadan itraz edin' dedi. Hüseyin B. çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı. (Cumhuriyet)

6.C.G.

Cinsel Saldırı, Şantaj ve Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Bırakma Davası;

Antalya'nın Serik İlçesi'nde, geçen yıl 16 yaşındaki C.G. ye cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen 8 sanık beraat etti. Sanıklardan Eyyüp U., 'şantaj' suçundan 10 ay hapisle cezalandırıldı, ancak hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Duruşmada savcı esas hakkında mütalaa verdi. C.G.'nin şikayetinde sanıkla rızasıyla ilişkiye girmediğini dile getirdi. Eyyüp U. C.G’ye ait cinsel içerikli görüntüler ile şantajda bulunarak C.G’ yi istismar etmeye devam etmiş, bu süreçte 7 kişi daha istismarda bulunmuştur.

Savcı, diğer sanıkların da kesin, inandırıcı ve somut delil olmadığından beraatlarını talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlamasından beraatına, sanık Eyyüp U.'nun 'şantaj' suçundan 10 ay hapisle cezalandırılmasına ve hükmün açıklamasının geri bırakılmasına karar verdi.(DHA)

7. 6 Yaşındaki Çocuğun Cinsel İstismarı Davası;

Diyarbakır'da 6 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla 29 yıl hapis istemiyle tutuklu yargılanan 39 yaşındaki M.A.B., önce 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, 14 yıllık cezayı, sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini dikkate alarak 11 yıl 8 aya düşürdü. (HaberTurk)

8.Hakkında taciz iddiası bulunan müdür serbest, şikayette bulunan öğretmenler göz altına alındı

Elazığ’da Arıcak Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencisi A.Ç., A.G., B.G. ve F.Ö. adlı dört kıza cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla mahkemeye çıkarılan okul müdürü A.S.’nin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasının ardından, A.S. hakkında şikâyetçi olan rehber öğretmen ile tanık ifadesi veren iki öğretmenin önceki gün gözaltına alındığı ortaya çıktı. (Milliyet)