Hatice Çıvkınoğlu'nun katilinden hesap soracağız
25.5.2013
Kağıthane'de başından vurularak öldürülen Hatice kardeşimize sahip çıkıyoruz.

Hatice Çıvkınoğlu, Kağıthane'de bir kafede, Ziyaettin Kaya tarafından başından vurularak öldürüldü.

 
 
Sahip çıkıyoruz
 
Evli olan Ziyaettin Kaya tarafından rahatsız edilen Hatice Çıvkınoğlu, çıkan tartışma sonucunda öldürüldü. Cinayeti işledikten sonra kaçmaya çalışan Ziyaettin Kaya, onu durdurmaya çalışan garsonu da bıçakladı. En sonunda polis tarafından yakalanan katil, şimdi gözaltında.
 
Hatice Çıvkınoğlu kardeşimize sahip çıkıyoruz. Hatice kardeşimize adalet için bu davanın takipçisi olacağız. 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Hatice Çıvkınoğlu'nun ailesine, yakınlarına sesleniyoruz : Hatice'nin katilinden hesap sormak için, adalet için birlikte mücadele edelim. Biz Platform olarak bu adalet arayışında sizleri asla yalnız bırakmayacağız.
 

Hatice'nin katiline ağır ceza
 
Bizler sokaklarda, meydanlarda, adliye önlerinde, mahkeme salonlarında kadınlar için adaleti sağlamak üzere mücadele ederken, bu ülkede öldürülen kadın kardeşlerimizin katillerine indirim uygulanamaz. 
 
Hatice Çıvkınoğlu kardeşimizin katiline  ağır ceza verilmelidir. Hatice'yi başına 2 el ateş ederek öldüren katile hak ettiği ceza, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, verilmek zorundadır.
 
 
Devlet Hatice'yi neden korumadı ?
 
Ziyaettin Kaya tarafından rahatsız edilen Hatice Çıvkınoğlu, yaklaşık 3 ay önce karakola giderek şikayette bulunmuş. Emniyet ise Ziyaettin Kaya'nın ifadesini alarak serbest bırakmış, Hatice Çıvkınoğlu için hiçbir koruma önlemi almamıştır.
 
Devlet, kadınların yardım çığlıklarını daha ne kadar duymazdan gelecek ? Devlete sığınan, yardım isteyen kadınlar için neden hiçbir koruma tedbiri alınmıyor ? Neden kadınların şikayet ettiği erkekler yalnızca bir ifadesi alınarak serbest bırakılıyor ?
 
Hatice Çıvkınoğlu kardeşimizin ölümünden, onu korumayan, onun şikayette bulunduğu kişiyi cezalandırmayan devlet sorumludur.
 
Bizler soruyoruz : Daha kaç kadının ölmesi gerekiyor, kadınların devlete sığınarak şikayet ettikleri erkeklere yaptırım uygulanması için ? Kaç kadın daha ölmeli, yalnızca korunmak için ?
 
Devlet, kadın cinayetlerini durdurmak için kadınlara etkin vermek ve kadın katillerine caydırıcı cezalar vermek zorundadır.
 
 
Kadın cinayetlerini durduracağız
 
Platform olarak öldürülen kadın kardeşlerimize, omuz omuza mücadele ettiğimiz kızları öldürülen ailelere ve tüm kadın kardeşlerimize söz verdik : Kadın cinayetlerini durduracağız. Kadın cinayetlerini durdurmak için ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız. 
Tüm devlet yetkililerini ve Başbakan'ı da " gereğini yapmaya", görev başına çağırıyoruz.