Gülşen Ertuğrul yalnız değil
25.5.2013
Batman'da öldürülen Gülşen Ertuğrul'a sahip çıkıyoruz.

Batman 'da 50 yaşındaki Necat Bayar, bir yıl önce zorla kaçırarak imam nikâhı kıydığı 3'üncü eşi, hamile 19 yaşındaki Gülşen Ertuğrul'u tabancayla vurarak öldürdü. Diğer eşlerden ayrı bir evde ikamet eden Gülşen Ertuğrul’un hamile olduğu ve bebeğinin de sıkılan kurşunlar sonucu öldüğü kaydedildi.

 

Gülşen Ertuğrul’a sahip çıkıyoruz

Gülşen Ertuğrul rızası dışında evlenmek zorunda bırakılan ve evliliği boyunca şiddet gören binlerce kadından sadece biri. Eğer okuyabilseydi, çalışabilseydi, yani bu şiddetin karşısında durabilecek toplumsal statüteye sahip olabilseydi Gülşen, ne istemediği bir evlilik yapardı ne de öldürülürdü.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kadınları esnek koşullarda çalıştırmanın önünü açacak düzenlemeler yerine, iş yaşamında yüzde yüz destek verecek politikalar üretmesi gerektiği ortada değil mi? Boşanma oranlarının yüksekliğinden şikayet etmek yerine, kadınların toplumsal yaşam içindeki statülerini yükseltecek, kadınların kendi hayatlarına dair kararlarını kendilerinin alabilmelerini sağlayacak koşullar yaratacak politikalar üretmesi gerekmiyor mu?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bir kez daha haykırıyoruz : Kadın cinayetleri durana, kadınlar erkeklerle eşit yaşam koşullarına sahip olana kadar mücadele yürütmeye devam edeceğiz.

Gülşen kardeşimize sahip çıkıyoruz, katilinden hesap soracağız.

 

Daha kaç kadın ölmeli?

Erkekler, caydırıcı cezalar verilmediği için kadınları bu kadar kolay öldürebiliyorlar. Erkekler, kadınlar pek çok haktan mahrum bırakıldığı için kadınlara bu kadar kolay şiddet uygulayabiliyor.

6284 sayılı kadının korunması ile ilgili yasanın meclisten geçebilmesi için onlarca eylem, onlarca görüşme yaptık. Onlarca kadın kardeşimizi bu yasa çıkmadığı için kaybettik. Şimdi ise ceza kanunda ağırlaştırılmış cezalarla ilgili taleplerimiz hayata geçirilmediği için onlarca kadını kaybetmeye devam ediyoruz. TCK ek madde önerimizin ne kadar hayati olduğu ortada.

Kadın cinayetlerinin durdurulabilmesi için caydırıcı cezaların, koruma hakkının nitelikli bir biçimde sağlanması gerektiği ortada. Bir kez daha yasa koyucu ve uygulayıcılara sesleniyoruz: Harekete geçmeniz için daha kaç kadının ölmesi gerekli? Sizin harekete geçmediğiniz her an, bir kadın kardeşimizin daha öldürülürken karşınızda bizi görmeye devam edeceksiniz.

Gülşen kardeşimizin davasının peşini bırakmayacağız. Kadınlar öldürülmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz.


  • YAZAR
  • Editor