Sibel'in ölümünden korumayanlar sorumlu
25.5.2013
İzmir'in Buca ilçesinde, başı taşla ezilerek öldürülen Sibel Özkişi'nin katilinden hesap soruyoruz.

Dün İzmir’in Buca ilçesinde Sibel Özkişi kardeşimiz defalarca bıçaklanıp, kafası taşla ezilerek öldürüldükten sonra arabadan atıldı. Kendisini öldürdüğü düşünülen H. C.’den daha iki ay önce şiddet gördüğü için şikâyetçi olmuştu. Sibel’i on kez bıçaklayan, boğazını kesen, tüm bunlar yetmez gibi başını taşla ezerek öldüren H. C.’nin bunları yapması engellenebilirdi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak defalarca söylediğimiz gibi tekrar kolluk kuvvetlerine, tekrar kadınları koruması gereken yetkililere sesleniyoruz: Sibel Özkişi korunsaydı şimdi hayatta olabilirdi.

Kadınlar daha ne yapmalı?

Sibel’in ölümü bize bir kez daha koruma hakkıyla ilgili düzenlemelerin etkin bir biçimde uygulanmadığını gösteriyor. Şiddete uğradığı için polise başvuran Sibel daha ne yapsın? Karakola gidip, şiddet gördüğünü söylemesi korumanız için yetmiyor mu?

Kadınlar sistematik bir şekilde öldürülüyor. Üstüne üstlük pek çok ilde olduğu gibi işkence edilerek öldürülüyor. Kadınlar karakollara başvurusundan kısa bir süre sonra şikâyetçi oldukları adamlar tarafından öldürülüyor. Yetkililer bunu görmüyor mu?

Kadınlar gerekeni yapıyor, peki siz?

Buradan bir kez daha haykırıyoruz, kadınlar hayata tutunmak için üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor. İş buluyor, okuyor, şiddet görmeden yaşamak istiyor ve bu konuda mücadele yürütüyor. Tehdit edildiğinde de gitmesi gereken yere, kolluk kuvvetlerine gidiyor. “Beni koruyun” diyor.  Tüm bunlara rağmen seferber olmayan, gerekeni yapmayanlar, bugün Sibel’in, yarın başka bir kentte öldürülecek başka bir kadın kardeşimizin ölümünden sizler sorumlusunuz. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak kadınları korumadığınız müddetçe peşinizde olmaya devam edeceğiz.

Sibel Özkişi’ye sahip çıkıyoruz

Tüm kadın kardeşlerimiz gibi Sibel Özkişi’ye de sahip çıkıyoruz. Yakalanan katil, hak ettiği cezayı alana kadar mücadele yürütmeye devam edeceğiz. 

İl il, adliye adliye kadınlar öldürülmesin diyen Platformumuzun karşısına Taksim’de panzerlerle çıkacağınıza, Anayasa’yla teminat altına alınmış yürüyüş ve basın açıklaması özgürlüğümüze müdahale edeceğinize, kadın katillerine müdahale edin. Sizin işiniz Taksim’i zaten Taksim’in sahipleri olanlardan korumak değil, kadınları korumak. 


  • YAZAR
  • Editor