Pınar Şahin yalnız değildir
25.5.2013
13 Mayıs günü boşanmak istediği eşi Abbas Şahin tarafından başından vurularak ağır yaralanan ve yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Pınar Şahin kardeşimize sahip çıkıyoruz.

İstanbul’da 13 Mayıs günü, defalarca şiddet gördüğü için boşanmak istediği eşi tarafından başından vurulan Pınar Şahin halen yaşam mücadelesi veriyor. Eşi Abbas Şahin’in kendi kendini vurduğunu iddia ettiği Pınar’ın doktorları, yoğun bakımdan çıkmasının mucize olduğunu söylüyorlar. Bir kadın kardeşimiz daha can çekişirken, kadın cinayetlerinin azaldığını iddia eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’a bir kez daha soruyoruz : Bu mu sizin yeni yasalarla korumaya çalıştığınız aile bütünlüğü? Kadınlar öldürülürken, hastanelerde yaşam savaşı verirken, kadın cinayetlerine gerekçe olarak alkolü; 'abartıyorlar biz kadınları koruyoruz' diyerek basını; koruma hakkından faydalanmak istiyor, yasadan yaralanmak istiyor diye kadınları daha ne kadar suçlayacaksınız?

Koruma altındayken bile şiddet görmüş

Pınar daha 16 yaşındayken Abbas Şahin tarafından zorla kaçırılarak evlenmek zorunda bırakılmış. 9 yıl boyunca şiddete maruz kalan kadın kardeşimiz dört kez uğradığı şiddet nedeniyle hastaneye kaldırılmış. Her defasında şikayetçi olmasına rağmen, tekrar Abbas Şahin’e teslim edilmiş. En son ocak ayında, hakkında koruma kararı varken şiddete maruz kalan Pınar, ölümle tehdit edildiği için suç duyurusunda bulunamamış bile.

Şiddete boyun eğmediği için vuruldu

Bir ay önce ailesinin de desteğiyle boşanmak için başvurdu Pınar. Bir ay boyunca rahatsız edilmeye devam etti. En son konuşmak için çağıran Abbas Şahin’in kurşunlarına hedef oldu. Pınar’ı hastane yerine kendi annesinin evine götüren Abbas’ı, kendi annesi polise haber vererek yakalattı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bir kez daha söylüyoruz : Pınar’ı yaralayan Abbas Şahin hak ettiği cezayı alana kadar peşini bırakmayacağız.

Kadınları korumak yerine, şiddet gördüğü evlere geri gönderen, hatta 6284 sayılı yasayla kadınlara tanınan hakları, hazırladığı “Aile yasası” ile geri almaya çalışan Bakanlık bizzat bu olayın sorumlusudur. Pınar kardeşimiz o hastaneden sağ çıkamazsa, onu korumayan, dört kez eşinin yanına geri gönderen polis hesap verecektir.

Sorumluların tamamı hesap verene kadar mücadele yürütmeye devam edeceğiz.

Pınar Şahin’in ailesi yalnız değildir

İl il, adliye adliye büyüttüğümüz mücadelemizle tek bir kadın kardeşimiz daha öldürülmesin diye sorumluların karşısına çıkmayı görev bildik. Gerek yasal düzenlemelerin yapılması, gerek koruma hakkının nitelikli bir biçimde uygulanması bizim için çok önemli.

Öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleriyle, korunma hakkı mücadelesi veren, ölüm tehditi alan kadın kardeşlerimizle büyüttüğümüz mücadelemizde, Pınar Şahin’in de ailesini yalnız bırakmayacağız. Buradan Pınar Şahin'in ailesine sesleniyoruz : Pınar kardeşimizin hayatını sonlandırmak için onu yaralayan ve hastane yerine eve götüren cani Abbas Şahin'in yargılanırken hak ettiği cezayı alması için birlikte mücadele edelim.