Kadriye Menkeş'e sahip çıkıyoruz
7.2.2013
6 Aralık gecesi uyurken kocası Mehmet Menkeş tarafından, baltayla öldürülen Kadriye Menkeş için, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri İznik'teydi. Kadriye Menkeş'in mezarına karanfil bırakan platform üyeleri, ailesine baş sağlığında bulundu.

 08.12.2012-Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri 6 Aralık gecesi İznik’in Kaynarca Köyü’nde, kocası tarafından öldürülen Kadriye Menkeş’in ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Kadriye Menkeş’in yeğeni, Gülşen Günay, teyzesinin ölümünün esas sorumlusunun amcası değil, erkek egemen toplum olduğunu vurguladı. Günay, Mehmet Menkeş’in yıllarca rahatsız olduğunu doğruladı, ancak cinayeti gerçekleştirmesine neden olacak bir ruhsal durumu olmadığını belirtti. Kadriye Menkeş’in bir dönem ayrıldığını da ancak tekrar döndüğünü ifade etti. Günay, “evimin içinde çatımın altımda bir erkek olsun. Diğer erkeklerden korumak için bir erkek olsun dediği için durdu. Tamamen toplumsal yani” diyerek, kadın cinayetlerinin altın dayatan gerçekleri bir kez daha gün yüzüne çıkarmış oldu.

 
Kadriye Menkeş’in mezarına karanfiller bırakan Platform üyeleri Mehmet Menkeş’in akli dengesinin yerinde olmadığına dair çıkan haberlere değinerek, daha fazla “akli dengesi yerinde değildi” gibi açıklamalar duymaya tahammüllerinin kalmadığını belirtti. Platform adına açıklama yapan Elif Karan, Kadriye Menkeş’in de ölümünün nedenin diğer kadınlar gibi erkek egemen sistemden başkası olmadığını ifade etti. Karan, Kadriye Menkeş’in, Mehmet Menkeş’ten toplum baskısı nedeniyle ayrılamadığını, kadınları korumayan, erkek egemen şiddetin karşısında yalnız bırakan hükümetinde bunun baş sorumlusu olduğunu belirtti. Boşanmak istediği için eşinden şiddet gören, koruma talep eden milletvekiline de değinen Karan, tüm kadınları tehdit eden bu mekanizmanın karşısında AKP hükümetinin daha ne kadar sesiz kalacağını, ölümlere göz yumacağını merak ettiklerini belirtti. Karan, tıpkı Kadriye Menkeş’e sahip çıktıkları gibi, öldürülen tüm kadınlar için, ağır ceza talepleri hayata geçene, kadınları sözde değil gerçekten koruyan düzenlemeler gerçekleşene kadar meydanlarda olmaya devam edeceklerini söyledi.