Şengül Yarar Kardeşimize sahip çıkıyoruz
13.6.2013
Aydın'ın Kuşadası ilçesinde eski sevgilisi tarafından tabanca ile vurularak öldürülen Şengül Yarar kardeşimizin yakınlarına sesleniyoruz: Adalet arayışında yalnız değilsiniz.

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde iki çocuk annesi Şengül Yarar eski sevgilisi Murat A.’nın barışma tekliflerini reddettiği için öldürüldü.

9 Haziranda bir kadın kardeşimizi daha kendi hayatına karar vermek istediği için çocuğunun gözleri önünde kaybettik. Bizler Platform olarak Şengül Yarar’a sahip çıkıyoruz ve bir kez daha görevini yerine getirmeyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na soruyoruz: Şengül’ü de mi saymayacaksınız? Kadınlar kendi hayatlarına karar verdikleri her an, buna tahammül edemeyen erkekler tarafından öldürülürken siz daha ne kadar rahat koltuklarınızda oturmaya devam edeceksiniz?

İndirimlerinize göz yummayacağız

Daha geçen hafta, yargıtayın kadın cinayetlerinin karşısında asla taviz vermeyeceğini ilan etmesine rağmen iki indirim kararına imza attı. Ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanan iki sanığa, 15 yılı yeterli gördü.

Kadınların yaşam hakkını ellerinden almanın “İyi hali” olabilir mi? Bizim adliye önünde olmadığımız her an indirim mi uygulayacaksınız?

O zaman şu sözlerimize iyice kulak verin: Öldürülen tüm kadın kardeşlerimiz için, kadınlara adalet için indirim uyguladığınız, görevinizi yerine getirmediğiniz her an karşınızda bizi bulmaya devam edeceksiniz. Sizden hesap sormaya devam edeceğiz.

Mücadele her yerde


10 Mayıs’ta iki haftada bir sistematik olarak gerçekleştirdiğimiz Taksim yürüyüşümüze engel olmaya çalışan yetkililere bir kez daha sesleniyoruz: 10 Mayıs’ta TOMA’larınızla, gazlarınızla, coplarınızla karşımıza dikildiğinizde ne oldu? Kadınların yaşam hakkı için meydanları dolduran kadınları, saldırmakla tehdit ettiğinizde ne oldu? Karşınızda ellerinde anayasa kitapçıkları bulunan, öldürülen kadın kardeşlerinin fotoğrafları olan halkı buldunuz.

Şampiyonluğu Taksim’de kutlayanlar kadar, kadınların yaşam hakkını savunanların da yürümeye hakkı var dediğimizde ne dediniz? AKP hükümetinin tüm baskıcı politikaları ışığında “hassasiyetimiz var” cümlesinden fazlasını sarf edemediniz. O gün bizimle “Taksim’i değil, kadınları koruyun” diyen halk, şimdi Gezi Parkı'na sizi sokmuyor.

O gün ilk adımını attığımız direniş, şimdi sadece kadın cinayetleri karşısında değil, ülkede demokrasi için gösteriliyor.

Şengül Yarar kardeşimizin ailesine sesleniyoruz

Şengül Yarar kardeşimiz yalnız değildir. Katili hak ettiği cezayı alana kadar adalet arayışında ailesini yalnız bırakmayacağız.

Şengül Yarar kardeşimizin ailesine sesleniyoruz : Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bizler öldürülen kadın kardeşimiz Şengül Yarar'a sahip çıkıyoruz. Katilinin hak ettiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alabilmesi için bu davanın takipçisi olacağız. Şengül Yarar kardeşimizin ailesi; yürüteceğiniz adalet mücadelesinde asla yalnız yürümeyeceksiniz !

Tüm kadınları, Şengül kardeşimizin hesabını sormak ve Şengüller ölmesin diye mücadele etmeye çağırıyoruz.