Dilan Kardeşimize sahip çıkıyoruz
29.6.2013
Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde, 20 gün önce evlendiği Selçuk Doğan tarafından öldürülen Dilan kardeşimize sahip çıkıyoruz.

Dilan Doğan’ı kaybettik. Henüz 20 gün önce evlendiği teyzesinin oğlu Selçuk Doğan tarafından öldürüldü. Selçuk Doğan sadece öldürmekle de kalmayarak Dilan’ı gömüp ailesine kızlarının kaybolduğunu söyledi. Üç gün boyunca Dilan’ı aradı ailesi. Üç gün boyunca katilinin gözlerinin içine baka baka kızlarının nereye gitmiş olabileceğini düşündü ama cinayeti örtbas edemeyen Selçuk Doğan için “geçinemedik” ifadesi vermek, pişmanlığını belirtmek, hatta mahkemede indirim alabilmek için, kendini kaybederek cinayeti işlediğini söyleyebilmek için Dilan’ı nereye gömdüğünü unuttuğunu söylemek çok kolaydı.

Başbakan için de çok kolay

Başbakan için de kadınların gözünün içine baka baka, kürtajın kısırlaştırdığını, çok çocuk yapmak gerektiğini söylemek çok kolay. Aileler kurun demek çok kolay ama bizim için, her gün bir kadın kendi hayatına karar vermek istediği, şiddet görmek istemediği için öldürülürken, Başbakan’ın konuşmalarını dinlemek hiç kolay değil. Daha bir kaç ay önce “Bu nasıl adalet. Talimat verdim gereği yapılacak.” demişti. Başbakan gereğini parkına, doğasına, meydanlarına, özgürlüklerine sahip çıkanlara gaz sıkarak yapıyor. Başbakan yine daha birkaç ay önce kadına yönelik şiddeti kınamıştı; şimdi ise erkek egemen aile politikalarını yaygınlaştıracak, kadınları hayatta tutmaktansa bağımlı kılacak, evlere kapatacak politikalar peşinde.

Dilan için adalet istiyoruz

Kadın cinayetlerine gereken cezaların verilmesini istiyoruz. Dilan için, tüm kadın kardeşlerimiz için adalet istiyoruz. Ne Dilan’ı öldüren Selçuk, ne de bu ülkede öldürülen tüm kadın kardeşlerimize rağmen halen “çocuk” sayılarından söz eden Başbakanların rahat rahat dolaşmasını kabul etmiyoruz.

Kadınların yaşam hakkını ellerinden alan herkesten hesap soruyoruz. Kadınları öldürenler kadar, gerekli düzenlemeleri yapmayanların, önlemleri almayanların da sorumlu olduğunu çok iyi biliyoruz ve bir kez daha haykırıyoruz, kadınlar için adalet sağlanana dek, tek bir kadın kardeşimizin saçının telinin bile zarar görmediği günleri kurana dek peşinizi bırakmayacağız.

Kadın cinayetlerini durdurana dek mücadeleye devam edeceğiz.

Dilan’ın ailesi yalnız değildir

Biz gücümüzü, yaşam savaşı veren kadınlardan alıyoruz.
Biz gücümüzü meydanlarda bizimle omuz omuza olan kadınlardan alıyoruz.
Biz gücümüzü öldürülen kadın kardeşlerimizin hesabını sormak için bizimle mücadelelerini birleştiren ailelerden alıyoruz.

Hiçbir kadın kardeşimizin ailesini yalnız bırakmadığımız gibi Dilan’ın ailesi de yalnız değildir. Dilan kardeşimizin katilinin hak ettiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alana kadar bu davanın takipçisi olacağız. Dilan kardeşimiz için yürüteceğiniz adalet savaşında asla yalnız yürümeyeceksiniz.

Dilan için adalet sağlanana dek, kadın cinayetlerini durdurana dek sizleri de bizimle birlikte mücadele yürütmeye çağırıyoruz.


  • YAZAR
  • Editor