Muhterem kardeşimize sahip çıkıyoruz
29.6.2013
Boşanmak istediği için öldürülen Muhterem Göçmen kardeşimiz yalnız değildir. Muhterem'in şikayetlerine rağmen harekete geçmeyenlerden, kadınları korumayanlardan hesap soruyoruz.

Etiler'de iki çocuk annesi Muhterem Göçmen, boşanmak istediği kocası tarafından göğsünden bıçaklanarak öldürüldü. Muhterem Göçmen, eşinin baskılarından dolayı karakola gidip şikayetçi olmuş, karakolda ifadesi alındıktan sonra savcılık talimatıyla, Serdar Göçmen isimli koca serbest bırakılmıştı.

Muhterem, daha fazla şiddet görmek istemediği için, kendi hayatına karar vermek istediği, boşanmak istediği için öldürüldü. Her gün bir kadın öldürülürken, ne savcılık ne karakol Muhterem’i korumak için, Muhterem’i hayatta tutmak için harekete geçmedi. Şikayetinden kısa bir sonra çalıştığı iş yerine gelen Serdar Göçmen, hiçbir şey söylemeden, müşterilerin gözü önünde Muhterem Göçmen'i göğsünden bıçaklayarak olay yerinden kaçtı.

Kadınlar korunmuyor

AKP hükümeti kendine muhalefet eden halkın karşısında şiddet uygulamaktan geri kalmıyor. Gezi Parkı’yla başlayıp tüm Türkiye’yi saran direnişin ardından onlarca insan tutuklandı, binlerce kişi gözaltına alındı. Gezi Parkı’na, meydanlarına sahip çıkanlar hükümetin tek bir talimatıyla, haklarında tek bir delil olmamasına rağmen evleri basılarak gözaltına alındı. Temel hak ve özgürlükleri bu sefer de adliye koridorlarında gasp edildi. Ancak aynı hükümet, bir kadını öldüreceğini açıkça beyan eden, tehdit oluşturan erkekleri sadece ifadesini alarak serbest bırakmaya devam ediyor. AKP kadınları değil, kendi iktidarını koruyor. Kadınların, halkının yanında değil kendi erkek egemen baskıcı politikalarının peşinde olduğunu her fırsatta gözler önüne seriyor.

Kadınlar koruma altındayken bile öldürülüyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak mücadelelerimiz sonucu çıkarttırdığımız 6284 sayılı kadının korunmasıyla ilgili kanunu bile uygulamaktan imtina eden hükümetten hesap sormaya devam edeceğiz. Daha geçtiğimiz ay öldürülen 16 kadın kardeşimizden 3’ü devletin koruması altındaydı ancak korunmadı. Muhterem hayatta kalabilmek için devlete başvurdu ancak katilini bir iki saat gözaltında tutmaktan başka hiçbir şey yapılmadı. Nasıl Gezi Parkı için direnenler tüm baskılara rağmen, uyguladığınız tüm şiddete rağmen meydanları bırakmıyorsa, bizler de kadın cinayetlerini durdurana kadar mücadelemizi, kadın katillerine ağır ceza verene kadar peşinizi bırakmayacağız.

Muhterem kardeşimizin hesabını soracağız

Muhterem Göçmen’in ailesi yalnız değildir. İl il, adliye adliye, meydan meydan yürüttüğümüz mücadelemizde, öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleriyle sorumlulardan hesap sormaya devam ediyoruz. Muhterem Göçmen’in de ailesini bizimle birlikte mücadele yürütmeye, kadın cinayetlerini durdurmaya çağırıyoruz.