Hatice Kaçan kardeşimize sahip çıkıyoruz
29.6.2013
Eski sevgilisinin barışma teklifini reddettiği için öldürülen Hatice Kaçan kardeşimize sahip çıkıyoruz. Hatice kardeşimizin katili Tuğrul Doğan'dan hesap soracağız.

Balıkesir Gönen’de yaşayan Tuğrul Doğan ile Hatice Kaçan bir süre birlikte olduktan sonra ayrıldılar. Hatice Kaçan ile tekrar barışmak isteyen Tuğrul Doğan reddedilince Hatice kardeşimizi iş çıkışı takip ederek, yolunu kesti. Tuğrul Doğan, yoldan geçenlerin gözleri önünde Hatice Kaçan’ı 6 yerinden bıçaklayarak öldürdü. Cinayet sonrasında ise karakola giderek teslim oldu.

Kadınlar kendi hayatlarına dair karar aldıklarında öldürülüyorlar

Türkiye'de kadın cinayetleri artarak devam ederken, kadın cinayetlerinin sebebi değişmeden karşımıza çıkmaya devam ediyor. Kadınlar kendi hayatlarına karar vermek istediklerinde, boşanmak, ayrılmak istediklerinde, şiddete boyun eğmediklerinde ve bir erkeği reddettiklerinde öldürülüyorlar. Kadınların kararları, düşünceleri, duyguları üzerinde söz sahibi olarak kendini gören erkekler, kadınlar kendi yaşamlarına dair karar vermek istediklerinde kadınların hayatlarını sonlandırma hakkını da kendilerinde görüyorlar.

Hatice kardeşimiz de kendi hayatına dair karar alarak eski sevgilisi Tuğrul Doğan ile barışmak istemedi. Reddedilen Tuğrul Doğan ise Hatice kardeşimizi göğsünden 6 kez bıçaklayarak katletti.

Kadınlar AKP hükümetinin politikalarıyla baskılanmaya devam ediyor


Kadın cinayetleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in iddia ettiği gibi “gazete manşetleri” ile abartılmıyor çünkü kadın cinayetleri Türkiye'nin acı bir gerçeği olarak hayatımızın içinde yer alıyor. 2013 yılının ilk 3 ayında 47, nisan ayında 27, mayıs ayında 16 kadın kardeşimiz öldürüldü. 2013 yılının kadın cinayetleri bilonçosuysa korkunç bir biçimde önümüze çıkıyor.

AKP hükümetinin kadınları kısıtlayan, kadınlara söz hakkı tanımayan politikaları kadın cinayetlerinin artmasına sebep olurken, kadın katillerinin toplumda kendini rahat hissetmesine sebep oluyor. AKP hükümetinin kadınlarla ilgili olarak kürtaj yasağı, sezeryan açıklamaları ve daha birçok kadınların kendi hayatlarına, kendi bedenlerine dair yaptığı açıklamalar kadınların toplumda baskılanmasına yol açıyor.

Hatice kardeşimizin ailesine sesleniyoruz


Kendi hayatına dair karar vererek eski sevgilisiyle barışmayı reddeden Hatice kardeşimize sahip çıkıyoruz. Hatice kardeşimizin katili Tuğrul Doğan hak ettiği müebbet hapis cezasını almalıdır. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak 3 yıldır yürüttüğümüz kadın cinayetlerini durdurma mücadelesinde hiçbir kadın kardeşimizi, hiçbir aileyi yalnız bırakmadık ve adalet arayışımızı birlikte sürdürdük.

Platform olarak Hatice kardeşimizin de ailesine sesleniyoruz : Katil Tuğrul Doğan'ın hak ettiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını alması için mücadelemizi birleştirelim. Hatice Kaçan kardeşimize adalet için mücadele edelim.